کارشناس مسایل قفقاز مطرح کرد؛

ایران صادق‌ترین حامی مردم جمهوری آذربایجان

حسن گلی گفت: علیرغم حمایت و پشتیبانی تمام قد ایران از جمهوری آذربایجان در جنگ اول قره باغ، یک روایت وارونه در افکار عمومی مردم جمهوری آذربایجان شکل گرفته بود.

به گزارش تبریز بیدار ، حسن گلی کارشناس ارشد مسائل قفقاز در نشست مجازی اظهار داشت: جمهوری اسلامی تنها کشوری است که از مناقشه قره باغ در ۳۰ سال گذشته خسارت دیده است عدم امکان توسعه مناطق مرزی، نفوذ دشمنان ما در کشورهای همسایه ما از جمله این خسارت هاست.

وی افزود: علیرغم حمایت و پشتیبانی تمام قد ایران از جمهوری آذربایجان در جنگ اول قره باغ، یک روایت وارونه در افکار عمومی مردم جمهوری آذربایجان شکل گرفته بود.

گلی گفت: اراده جمهوری اسلامی حل مناقشه قره باغ بود. بیان رسمی این موضع را ما در سفر سال ۹۷ سرلشکر باقری به جمهوری آذربایجان شاهد بودیم.

کارشناس ارشد مسائل قفقاز بیان داشت: بعد از اعلام رسمی موضع ایران از زبان عالی ترین مقام نظامی کشورمان، کشورهای مختلف که سالها قره باغ را فریز کرده بودند به تکاپو افتادند که این مساله را بدون حضور ایران حل کنند.

وی با اشاره به اینکه اراده ی جمهوری اسلامی آزادی همه اراضی اشغالی بود، افزود:  علیرغم تاکید رهبر معظم انقلاب همه مناطق اشغالی آزاد نشد. آذربایجان این توان را داشت که بعد از آزادی شوشا، خانکندی را آزاد کند اما هدف دشمنان جمهوری اسلامی از ابتدا تحمیل خسارت به ایران بود و من همان ایام گفتم که مناقشه قره باغ حل نشد بلکه پیچیده تر شد. تنش هایی که الان مشاهده می کنیم ناظر به همین سیاست های مهندسی شده است.

گلی اضافه کرد: دولت جمهوری آذربایجان بر خلاف مردم جمهوری آذربایجان اراده ای برای ارتقای روابط با جمهوری اسلامی ندارد. حاکمیت دولت باکو خودش را در حصار هویت خودساخته و خلافِ واقع محصور کرده است. حاکمیت جمهوری آذربایجان اشتراکات فرهنگی و مذهبی مردم خود با مردم ایران را مانعی برای توسعه روابط می داند، در حالی که این اشتراکات باید در خدمت توسعه روابط قرار گیرد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی در حیات ۴ دهه ای خود نشان داده که همواره تامین منافع کشورهای مسلمان و تشیع برایش مهم بوده است.

این کارشناس مسایل قفقاز با بیان اینکه عامل مخرب در روابط دو کشور رژیم صهیونیستی است، گفت: اخیراً یکی از مقامات عالی جمهوری آذربایجان گفته رژیم صهیونیستی را در کجای آذربایجان دیده اند؟! این در حالی است که می توان شواهد و قرائن متعددی را نشان داد که رژیم صهوینستی بازیگر اصلی است. علیرغم خواست رژیم صهیونیستی برای حذف باورهای شیعی در بین مردم جمهوری آذربایجان، حوادث و اتفاقات جنگ ۴۴ روزه نشان داد که تیر آنها به خطا رفته است.

وی افزود: اگر دولت باکو به دنبال نشانی حضور رژیم صهیونیستی است من به عنوان نمونه آدرس پادگان سالیان و مرکز امنیتی صهیونیستها در نخجوان را به دولت باکو می دهم. در ماجرای ترور دانشمندان هسته ای ما مشخص شد که این افراد در جمهوری آذربایجان آموزش دیده اند و یا پهبادهایی که برای خرابکاری به آسمان کشورمان فرستاده شده بودند، بعضاً توسط رژیم صهیونیستی از جمهوری آذربایجان به پرواز در امده بودند.

گلی در پایان گفت: ترکیه ششمین کشور بدهکار دنیاست و به دنبال احیای روابط خود با ارمنستان است. همین الان ترکیه بیشترین سهم را از بازارهای ارمنستان برخوردار است. ترکیه به دنبال حذف مرز ایران با ارمنستان است تا همه بازار ارمنستان را در اختیار خود قرار دهد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.