امام جمعه تبریز مطرح کرد:

جدایی مردم ایران و جمهوری آذربایجان، هرگز!

نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تبریز با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به امامت حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در مصلی اعظم امام خمینی(ره) این شهر برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز بر لزوم تربیت صحیح کودکان توسط والدین تاکید کرده و گفت: متاسفانه برخی محیط های خانواده، از آموزش معارفی که در زندگی فرزندان سرنوشت ساز است، غافل هستند.

سواد علمی کودکان

وی افزود: باید به سواد علمی و فنی و سواد زندگی کودکانمان حساسیت نشان دهیم؛ متاسفانه به سواد زندگی بچه هایمان حساسیت نشان نمی دهیم. صدا و سیما و آموزش و پرورش باید برای سواد زندگی برنامه داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه محبت به کودکان بهترین فرصت برای جلب رضایت و رحمت الهی است گفت:
انسان عاقل هیچوقت خود را از این فرصت ارزشمند محروم نمی کند.

وی بیان کرد: امن ترین جای دنیا برای انسان در دوران کودکی آغوش گرم و پر از احساس و محبت پدر و مادر است و هیچ پدر و مادری حق ندارد کودک را از این نعمت سرنوشت ساز دریغ کند.

حجت الاسلام آل هاشم تصریح کرد: امنیت و تغذیه عاطفی یکی از نیازهای اساسی و بنیادی انسان در دوران کودکی است. فقر عاطفی انسان در دوران کودکی زمینه را برای ناهنجاری های خطرناک فراهم می‌کند.

پست

وی به روز جهانی پست و استاندارد اشاره کرد و گفت: پستچی ها از قدیم زحمت زیادی می کشیدند؛یک نامه و تلگراف زحمات زیادی داشت. الان نیز زحمات زیادی را متحمل می شوند. پست آذربایجان شرقی در بین ادارات پست، نمونه بوده است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: استاندارد، از پایه های علم و فناوری است. نتیجه استاندارد، کاهش واردات به کشور است.

پروتکل های بهداشتی

وی با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: در نماز جمعه پروتکل های بهداشتی حتما رعایت شود. به ستاد نماز جمعه تذکر داده بودم که طوری فاصله گذاری شود که نظم نماز جمعه به هم نریزد اما عملی نشد.

هجرت پیامبر(ص)

حجت الاسلام آل هاشم به سالروز هجرت پیامبر اکرم از مکه به مدینه اشاره کرده و بیان کرد: در بطن حادثه عظیم هجرت پیامبر(ص) نباید فدکاری علی (ع) فراموش شود. نقش امام علی(ع) در شب هجرت تنها خوابیدن ایشان در جای پیامبر نبود.

وی ادامه داد: علی(ع) سه مسئولیت جدی را در این جریان دنبال می کردند: اولین آن ادای دیون مردم که نزد پیامبر بود می‌باشد. حل و فصل امور مسلمانان مکه در نبود رسول اکرم(ص) دومین مسئولیت جدی ایشان بود. همچنین سومین مسئولیت علی(ع) به دستور پیامبر اکرم این بود که باید زنان هاشمی مخصوصا حضرت فاطمه زهرا(س) و فاطمه بنت اسد و مسلمانانی که تا آن روز هجرت نکرده بودند را به یثرب برساند.

بلایای طبیعی

خطیب جمعه تبریز به روز ملی کاهش آثار بلایای طبیعی اشاره کرده و اظهار داشت: طبق آمار موجود ۳۲ مورد از این بلایا در کشور ما مشاهده شده است. ایران جزو ۱۰ کشور بلا خیز و ششمین کشور زلزله خیز و چهارمین کشور سیل خیز است. به حداقل رساندن خطرات ناشی از رخداد های طبیعی و غیر طبیعی می تواند در سایه آگاه سازی اتفاق افتد.

موفقیت حافظ تبریزی قرآن

وی موفقیت آقای سینا طباخی که رتبه اول در بین المللی قرآن کریم در کرواسی در رشته حفظ را کسب کرده بود تبریک گفته و اظهارداشت: آفرین بر دانشجوی غیرتمند فرهنگی و حافظ تبریزی قرآن. صدا وسیما باید این چنین چهره ها را جهت ترغیب و تشویق، به دیگران معرفی کند.

صدا و سیما

امام جمعه تبریز اظهار داشت: رهبر انقلاب در انتصاب رییس سازمان صدا و سیما اولویت هایی را تاکید کردند. هدایت فرهنگی یکی از وظایف صدا و سیما است.

وی ادامه داد: ترویج سبک زندگی اسلامی ایران از دیگر وظایف صدا و سیما است. صدا و سیما تنها با فیلم های حارجی نمی تواند سبک زندگی اسلامی ایرانی را به مردم یاد دهد. صدا و سیما باید با افزایش همبستگی ملی بین تمام جریان های سیاسی و تمام اقشار تلاش فراوانی انجام دهد.

وی به روز بزرگداشت لسان الغیب، حافظ شیرازی اشاره کرد و تصریح کرد: حافظ، شاعر بزرگ سده هشتم ایران و یکی از سخنوران دنیاست. هیچکس همانند حافظ به درک صحیح و هنرمندانه از آیات قرآن نرسیده است؛ به طوری که آیات قران را با اشعار خودش پیوند داده است.

حجت الاسلام آل هاشم گفت: از شعرای عزیز می خواهیم با شعرهای حماسی خودشان در ایران اسلامی اثر گذاری بیشتری داشته باشند.

دولت

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه برخی نشانه ها حاکی از امیدواری مردم نسبت به حل مشکلات و شکستن بن بست های ساختگی است اظهار داشت: هماهنگی و هم افزایی در مسائل مختلف و تصویب و اجرای لوایح در پیشگیری از فساد، در دو ماه گذشته از نمونه های آن است.

وی افزود: انجام واکسیناسیون، ترخیص پرشتاب کالاهای رسوب شده در گمرک، صدور مجوز های کسب و کار، حذف امضاهای طلایی، اتخاذ سیاست درست در گرانی کاذب سیمان، سفرهای استانی روسای سه قوه بخصوص حضور صبح جمعه های رییس جمهور در استان های مختلف از اقدامات ارزشمند در ماه های اخیر است. گام مهم دیگر در تولید، افزایش صادرات است.

وی به جریانات اخیر منطقه ای کشور اشاره کرد و خاطر نشان کرد : مردم غیرتمند آذربایاجان شرقی همیشه مطیع اوامر رهبری هستند و طبق رهنمودهای ایشان بدور از افراط و تفریط عمل خواهند کرد. «آذربایجان جانباز خامنه ای دن آیریلماز».

امام جمعه تبریز تاکید کرد: آذربایجان و مردم غیرتمند این استان و مردم غیرتمند تبریز برای حراست از خاک پاک ایران عزیز همیشه باید هوشیار و مطیع اوامر رهبری باشد.

جمهوری آذربایجان

وی در خصوص حوادث کشورهای همسایه شمالغرب گفت: تنش بین مسلمانان به نفع استکبار جهانی خواهد بود. ارتباط عمیق بین مردم ایران و مردم آذربایجان با توجه به اشتراکات فراوانی که داریم، مگر می شود ما از مردم آذربایجان جدا شود؟ مردم آذربایجان در قلب ما جای دارند.

حجت الاسلام آل هاشم با تاکید بر اینکه همسایه ها باید امنیت کشورشان را خودشان تامین کنند، گفت: همانطور که رهبر فرمودند از بیگانه ها برای ایجاد امنیت کشور خودشان استفاده نکنند.

وی افزود: امنیت برخی کشور های اروپایی و آسیایی عاریه ای است. اگر همسایه هایمان دقت کرده بودند فرمایشات رهبر بسیار دلسورانه و خیرخواهانه بود و به تمام کشور های دنیا تذکر می دادند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بیان داشت: رزمایش برداران ارتش و سپاه پیامش روشن است؛ صلح و دوستی برای دوستان و هشدار به بیگانگان.

وی تاکید کرد: ما حمایت خود را از تمام نیروهای مسلح کشور اعلام می داریم و در سایه آنها اجازه تغییر ژئوپلوتیک به هیچ کشوری نخواهیم داد. کشورهای منطقه مواظب فتنه انگیزی های آمریکا و اسرائیل باشند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.