تبریزبیدار
یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۰۴:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۸۲۷۷۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه سفر به استان؛

نگاه ویژه دولت به تبریز در سند راهبردی فرهنگ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز جهت شرکت در آیین پایانی نخستین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان باغچه ‌بان در مرند وارد استان شد.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه سفر خود به آذربایجان شرقی طی سخنانی گفت: حوزه فرهنگ و هنر محصور و محدود به مرزهای جغرافیایی نیست و تمدن و فرهنگ ایرانی حوزه وسیعی از مرز چین تا آسیای مرکزی و قفقاز و جنوب خلیج فارس را شامل می شود و در صدور انقلاب اسلامی، نگرش ما مرزها و سرحدات سیاسی نبوده، بلکه حوزه فرهنگی و تمدنی همواره مطرح بوده است.

وی تصریح کرد: آذربایجان شرقی و تبریز از نقاط اصلی و پایگاه ‌های مهم فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی است و باید از این ظرفیت برای گسترش و تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر استفاده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در برنامه ریزی و سند راهبردی حوزه فرهنگ نگاه ویژه ای به آذربایجان شرقی و تبریز شده است و گام های مهمی برای ارتقای فرهنگ و هنری منطقه برداشته خواهد شد.

وی افزود: ملت ما با ملت‌های همسایه و همجوار پیوند قلبی و عاطفی دارد و ما زبان مشترکی داریم که مبنا و محور آن فرهنگ و تمدن است و حوزه متعالی و فخیم فرهنگ و تمدن نسبتی با جنگ و تجاوز ندارد و به مثابه آبی زلال جاری و ساری است و تاثیر آن همواره مشهود است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان باغچه‌بان محلی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی و هنری منطقه است که با حفظ همه چارچوب ‌ها هنر اصیل خود را نمایش می دهند و نیاز به پرورش و توجه به چنین جشنواره هایی بیشتر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مرند جلوه گاه غنى فرهنگى آذربایجان و هنرخیز و هنرمند پرور است؛ و زنده یاد باغچه بان نیز که همه ایران با نام و یاد این فقید انس دارند از همین شهر است و جشنواره تئاتر کودک به نام وى، مجالی براى نشان دادن ظرفیت هاى عظیم هنرى دختران و پسران سرزمین ما است.

اسماعیلی از ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره باغچه بان در آذربایجان‌شرقی حمایت و اظهار امیدواری کرد ایجاد یک مجموعه نمایش سینمایی در شهرستان مرند در دستور کار قرار گیرد.

تبریز، از قله‌های دست‌نیافتنی هویت ایران

گفتنی است، اسماعیلی صبح امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان طی سخنانی،  تبریز را از قله‌های دست‌نیافتنی فرهنگ و هویت ایران خواند و گفت: تبریز به لحاظ ظهور و حضور چهره‌های تاثیرگذار علمی،‌ فرهنگی،‌سیاسی، ادبی و ... همواره سرآمد بوده  در عرصه‌ها و برهه‌های مختلف همچون دوران مشروطه یا دوران دفاع مقدس فرماندهان بزرگی از این خاک برخاسته‌اند.

انتهای پیام/