تبریزبیدار
جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ ۱۶:۲۶:۵۴ شناسه خبر : ۱۰۸۲۹۶۴

امام جمعه تبریز مطرح کرد؛

مطالبه عدالت وظیفه همگانی / فرصت طلایی برای جوانی جمعیت

نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز امروز به امامت حجت الاسلام آل هاشم در مصلی اعظم امام خمینی(ره) این شهر برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در خطبه های نماز جمعه این هفته در تبریز با تاکید بر رعایت تقوا گفت: هر انسانی که ملکه تقوا در وجودش نهادینه نشود، نمی تواند به حیات طیبه ای که آرمان هر انسان سعادتمند است، برسد.

تقوا

وی افزود: هر انسان از بدو تولد از نعمت های ظاهری و باطنی برخوردار است؛ تمام این نعمت ها زمانی انسان را به سعادت می رساند که در بستر تقوا باشد.آن چیزی که در تربیت و رشد هر انسان نقس اساسی دارد آنست که نعمت هایی که به او داده شده را در مسیر صحیح استفاده کند.

تربیت فرزند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی بر لزوم توجه به تربیت صحیح کودک تاکید کرده و گفت: شخصیت اصلی انسان در دوران کودکی شکل می گیرد و پدر و مادرها باید نهایت دقت را در تربیت صحیح کودکان داشته باشند. زمانی که کودکان به حد بلوغ رسیده باشند باید برای ورود به حریم خصوصی پدر و مادر اجازه بگیرند.

وی تصریح کرد: پدران و مادران کودکان برای تربیت الهی قوه شنوایی و بینایی کودکان، نباید اجازه دهند که کودکانشان هر صحنه را دیده و هر چیزی را بشنوند.

خطیب جمعه تبریز گفت: همه ما روز قیامت باید در برابر چیزهایی که کودکانمان دیده و شنیده پاسخگو باشیم.

امام جمعه تبریز اظهار داشت: هر کودک بر اساس فطرت الهی بدنیا می آید، اگر مسیر رشد معنوی کودک بر اساس فطرت الهی باشد قطعا به سعادت حقیقی خواهد رسید.

وی بر لزوم قرار دادن کودکان در متن زندگی پدر و مادر تاکید کرده و گفت: راه نجات هر پدر و مادر در دنیا و آخرت اینست که به کودکان خود توجه کند و او را در حاشیه زندگی قرار ندهد. کودکانمان نباید در حاشیه زندگی قرار بگیرند بلکه باید در متن زندگی باشند.

عدالت

حجت الاسلام آل هاشم در خطبه دوم نماز جمعه این هفته بر لزوم مطالبه عدالت تاکید کرده و گفت: فوری ترین هدف تشکیل نظام اسلامی عدالت است که راز ماندگاری و موفقیت هر نظام اجتماعی است. حقیقت و هویت ما تحقق عدالت است و لازمه شکل گیری جامعه اسلامی است.

وی افزود: بر همگان لازم است عدالت را مطالبه کنند چرا که عامل گسترش اسلام و رفع بدبختی جوامع انسانی است.

وی ضمن تبریک ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی اظهار داشت: ایشان ستاره درخشان امام زادگان انقلابی است.

فرهنگ عمومی

نماینده ولی فقیه در استان به چهاردهم آبان، روز فرهنگ عمومی اشاره کرده و گفت: باید تمام هم و غم ما ارتقای فرهنگ عمومی جامعه شود و نقش عموم مردم در ارتقای این فرهنگ عمومی بسیار اثر گذار است.

وی ادامه داد: دست اندرکاران فرهنگ عمومی در کشور جلسات متعددی دارند ولی این کفایت نمی کند بلکه همه باید در این خصوص دست در دست هم داده و کمک کنیم. موثر ترین و والاترین عنصری که در موجودیت هر جامعه دخالت دارد، فرهنگ آن جامعه است. فرهنگ هر جامعه هویت آن را تشکیل می دهد.

جمعیت و خانواده

امام جمعه تبریز به تصویب قانون حمایت از خانواده و جمعیت اشاره کرده و اظهار داشت: از نمایندگان مجلس به خاطر تصویب قانون حمایت از خانوادت و جمعیت تشکر می کنم.
وی تصریح کرد: در تنظیم این قانون تلاش شده تا گذرگاه های برون رفت از معضلات جمعیتی و ارتقای سلامت مادر و فرزند و افزایش خدمات بهداشتی و درمانی و ارتقای خدمات به خانواده های دارای فرزندان بیشتر دیده شود.

وی ادامه داد: هدف این قانون فرزند آوری سالم همراه با ارتقای حوزه سلامت و بهداشت است. کیفیت رشد جمعیت اهمیت زیادی دارد.

حجت الاسلام آل هاشم گفت: آموزش های روانشناسی نشان می دهد خانواده هایی که فرزندان بیشتری دارند، از سلامت جسمی و روحی بیشتری برخوردارند.

وی تاکید کرد: نهادهای فرهنگی و رسانه های جمعی و ملی و نخبگان و نهادهای تبلیغی باید یک اقدام قرارگاهی و هدفمند با تقسیم کار ملی این فرصت طلایی را پاس بدارند و جوانی جعمیت ایرانیان را رقم بزنند.

نماینده ولی فقیه در استان به روز دانش آموز اشاره کرده و گفت: از حضور دانش آموزان عزیز در اجتماع باشکوه دیروز و شرکت در نمازجعمه تشکر می‌کنم. امیدواریم این ارتباط تنگاتنگ ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: تجمع دیروز سنگفرش مصلی جای تشکر دارد. ما باید چگونگی مواجهه با استکبار را فرموش نکنیم.

استکبارستیزی

امام جمعه تبریز ضمن تاکید بر لزوم استکبار ستیزی اظهار داشت: تلاش برای ایجاد بازدارندگی، تلاش برای اتخاذ مواضع انقلابی، ممنوعیت پیوند و دوستی با کفار و دشمنان، ممنوعیت ترس از استکبار، ممنوعیت خوش گمانی و تکیه به استکبار، ثبات قدم و منفعل نشدن در برابر استکبار، فریب لبخند دشمن را نخوردن و سرسختی به مستکبرین از راه های مواجهه با استکبار است.

عملیات دریایی سپاه

وی به عملیات دریایی سپاه در برخورد با دزدی نفتکش ایران توسط نیروهای آمریکایی اشاره کرده و گفت: ناکامی آمریکا در عملیات دزدی دریایی، یک تیر و هفت نشان بود.رآمریکایی ها یک سیلی در دریای عمان خورند و صدای آن در تمام دنیا از جهات مختلف شنیده شد.

حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه جاسوسان دیروز آمریکا دزدان دریایی امروز هستند گفت: نظامیان آمریکایی حداکثر تلاش خود را برای توقف پاسداران کردند اما نهایتا صحنه را ترک کردند. کار پاسداران ایرانی تو دهنی به سعودی بود که فکر می کردند در پناه نیروی دریایی آمریکا می‌توانند موفقیتی بدست آورده و روی شکست های سریالی خود در یمن سرپوش بگذارند.

وی با بیان اینکه این واقعه درآستانه اجلاس وین روحیه آمریکا را ضعیف می کند اظهار داشت: با توجه به دلخوری چین از آمریکا بابت فروش زیر دریایی های استرالیا، این عملیات، پکن را به ایران نزدیک می کند و موضع تهاجمی چین به آمریکا را ازدیاد می بخشد.

وی افزود: با توجه به شکاف اخیر آمریکا و فرانسه، این عملیات فرانسه را از آمریکا دور می کند. همچنین باتوجه به تحرک جدید ایران در صادرات نفت، این اقدام سپاه ضریب امنیتی صادرات ایران را افزایش داد و به درجه اطمینان رساند.

انتهای پیام/