تبریزبیدار
یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ ۱۱:۴۴:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۸۲۹۸۴

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

روسفیدی با بیل مکانیکی / شهرداری مادر خرج سازمان ها

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام برگی با حضور 12 عضو دیگر، در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام رسول برگی در سخنان پیش از دستور خود گفت: سپاه هفته پیش توانست موفقیت بزرگی را کسب کند و به دنیا نشان داد آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

دستور جلسه اول: ارائه گزارش کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر تبریز

پرویز هادی رئیس این کمیسیون اظهار داشت: رویکرد کمیسیون نگاه ویژه به مشکلات کارگران شهری بود و تصمیم گرفتیم برای کارگران پاداش در نظر گرفته شود.

وی افزود: کارگران از شرایط خود راضی نیستند و به صورت ویژه تمهیدات ارائه خواهد شد.

هادی ادامه داد: توجه ویژه به اتمام پروژه ها و طرح های نا تمام، تعیین تکلیف طرح های مسکوت شده، اهمیت ویژه به اتمام خرید تجهیزات و ماشین آلات خدمات شهری، ساماندهی دستفروشان، اهمیت ویژه به موضوع بحران در شهر، تغییر نگرش مدیریت شهری در حوزه خدماتی و توجه ویژه به پیشگیری و مقابله با ساخت و ساز های غیر مجاز جزو کارهایی می باشد که کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری به آن ورود پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: استقرار سیستم ایمنی و محیط زیست در بخش های مختلف محیط شهری، یکپارچه نمودن فرم کارکنان خدمات شهری، حل مشکل آبگرفتگی زیر گذرهای شهری با اولویت ۴ زیر گذر پر تردد، تصویب ایجاد ساز و کار نگهداری و تعمیرات تاسیسات، مصوبه احداث بازارچه های محلی در بعضی مناطق، پیگیری خرید جاروب توسط پیمانکار مربوطه جزو مصوبات مهم کمیسیون محیط زیست می باشد.

رئیس کمیسیون محیط ریست و خدمات شهری همچنین گفت: موضوع سگ‌های بلاصاحب هم از دیگر مشکلات شهر است که از چندین NGO دعوت شده تا آمار سگ های بلا صاحب مشخص شود و برای عقیم سازی آن ها اقدام شود.

علیرضا نوای باغبان دیگر عضو شورای شهر نیز در این جلسه گفت:  ۵۶۷ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی خدمات شهری در سال ۱۴۰۰ است و براساس گزارشات شهری تاکنون فقط ۶۲ میلیارد تومان آن هزینه شده است.

وی افزود: از ۶۰ میلیارد تومانی که برای خرید ماشین‌آلات جاروب مکانیزه پیش‌بینی شده بود ریالی تحقق نیافته است.

دستور جلسه دوم: ارائه گزارش معاون خدمات شهری شهرداری تبریز

قربانیان در گزارش خود گفت: تا زمانی که طرح مکانیزاسیون راه اندازی نشود دچار سانحه های زیادی خواهیم شد.

وی افزود: روزانه هزار تن زباله جمع آوری می شود و ۸۵۰ تن زباله به طور مکانیزه جمع آوری می شود.

فرار از خدمات شهری با مدرک علمی کاربردی

معاون خدمات شهری شهرداری تبریز اضلفه کرد: روزانه حدود ۱۷ میلیون متر مکعب رفت و روب انجام می شود.

وی در خصوص دلیل کمبود نیروی خدماتی گفت: تمام کارگران از دانشگاه علمی کاربردی مدرک گرفته و به واسطه ارتباط با مدیران وارد ادارات شهرداری شدند و نیروی کمی در قسمت خدمات مانده و با مشکلات زیادی مواجه هستیم، امیدواریم این کارگران به حوزه کاری خود برگردند.

روسفیدی با بیل مکانیکی

قربانیان ضمن تاکید بر اتخاذ تدبیر برای سرمای زمستان گفت: ۱۵ دستگاه لودر، ۱۷ دستگاه نمک پاش مکانیزاسیون برای فصل زمستان آماده شده است که این دستگاه ها برای شهر بزرگ تبریز بسیار کم می باشد و باید حداقل ۴۴ دستگاه نمک پاش داشته باشیم.

وی ضمن هشدار در خصوص زلزله خیز بودن تبریز گفت: اگر زمین لرزه ای رخ دهد، بیل مکانیزه وجود ندارد. به خدا قسم می خورم شورای ششم بجای اجرای پروژه هایی که نیمه تمام می مانند، اگر تصمیم بگیرند بیل مکانیزه برای این حوادث بگیرند پیش خدا و مردم رو سفید خواهند شد.

قربانیان همچنین گفت: دستگاه‌های مختلف برای رفع سدمعبر وظیفه دارند اما هیچ کدام پای کار نمی‌آیند.

در ادامه حجت الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر عضو شورای شهر ضمن طرح سوال از معاون شهردار گفت: حداقل و حداکثر حقوق کارگران خدمات شهری چقدر می باشد؟ درصد نیروهای خدماتی نسبت به دیگر نیروها چقدر می باشد؟

وی افزود:  چند دستگاه در معاونت خدمات شهری موجود می باشد و چقدر دستگاه نیاز می باشد؟

قربانیان در پاسخ به این سوالات گفت: حداقل حقوق کارگران خدمات شهری طبق قانون کار اداره کار بوده و ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

وی افزود: ما در تمامی سال ها برنامه های زیادی ارائه دادیم ولی تخصیص اعتبار در دست ما نمی باشد و باید تمامی دستگاه ها ۴ برابر شود.

احد صادقی دیگر عضو شورای شهر بر ساماندهی وانت بارها تاکید کرده و گفت: بخش زیادی از  وانت‌بارهای میوه‌فروش، بدون پلاک هستند.

وی گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی باید به وظیفه ذاتی خود در برخورد با وانت بار ها عمل کند.

 

طرح یک فوریت تمهیدات ویژه برای کارکنان خدمات شهری با رای تمامی اعضای شورا تصویب شد.


رفع توقیف وانت بارها توسط اعضای شورای شهر!


                  .در ادامه حجت الاسلام برگی طی تذکری گفت: اگر هر نهاد و سازمانی در جمع آوری سد معبر وانت بارها عمل نکند معرفی خواهم کرد

وی افزود: نیروهای شهرداری اعلام می کنند که ما وانت‌بارهای متخلف را توقیق می کنیم ولی اعضای شورا تماس گرفته و رفع توقیف می شوند. اگر بار دیگر شاهد چنین مسائلی باشیم نام اعضای شورا را در همین جلسه اعلام می کنم.

رئیس شورای شهر در ادامه گفت: اگر کسی نام محلاتی را که به اسم شهدا می باشد حذف کنند باید خود فرد از مجموعه حذف شود و کسی که نسبت به این موضوع کوتاهی کرده است باید توبیخ شود.

حجت الاسلام برگی تاکید کرد: هرچه سریعتر باید نام کوچه‌ شهید آشتاب را درست کنند.

دستور جلسه چهارم: سخنرانی میان دستور روح الله رشیدی، عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز

رشیدی اظهار داشت: ۱۶درصد جمعیت تبریز دچار فقر قطعی می باشند و باید بودجه به سمت عدالت شهری سوق داده شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر گفت: بحث حاشیه نشینی را نباید فراموش کنیم و اقدامات باید عملی شود و نباید حاشیه نشینی به قیمت تغییر زندگی یک خانواده فراموش شود.

شهرداری مادر خرج سازمان ها

وی با تاکید بر اینکه تحول در مسیر خدمت شهرداری نیاز به اصلاح نگرش دارد، افزود: مردم برای یک دست انداز به چهار مدیر مراجعه می کنند تا آنها را به هم نزدیک می کنند تا مشکلاتشان حل شود امیدوارم دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.

رشیدی ادامه داد: سهم شهرداری از عوارض آلاینده‌ها در سالهای گذشته محل چالش بوده و باید گزارشی تهیه شود که چرا این سهم را نتوانسته‌ایم بگیریم؟

وی گفت: شهرداری به مادر خرج و خودپرداز بعضی از سازمان ها تبدیل شده است و دیدگاه ها نسبت به شهرداری باید عوض شود. شهرداری باید به منافع عامه تبدیل شود و نباید صرفا به سود منافع شخصی باشد.

این عضو شورای شهر گفت: بعضی از شهرداران در گذشته با پول مردم برای بقای خود کار کرده اند.

دستور جلسه پنجم: بررسی لایحه شهرداری تبریزدرخصوص معرفی دو نفر عضو عالی مقام بعنوان دو عضو کمیسیون مناقصات

با رای اکثریت اعضای شورا آقایان طالب نژاد و نامی به عنوان دو عضو کمسیون مناقصات انتخاب شدند.

دستور جلسه ششم: بررسی مصوبه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا درخصوص بررسی شیوه نامه نامگذاری و تغییر نام معابر و اماکن عمومی شهر تبریز

این دستور جلسه با رای اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.

انتهای پیام/