نورالدین شیرین:

جنگ ۴۴ روزه قره باغ گواهِ دروغین بودن شعارهای پان ترکیستی بود

رییس شبکه “قدس تی وی” ترکیه حرکت های قومیت گرایانه ضدایرانی و ضداسلامی تحت عنوان ترک گرایی و “اتحاد ترک” را محکوم کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، نورالدین شیرین، رییس شبکه تلویزیونی “قدس تی وی” در گفتگو با برنامه “آچیق سوز” رادیو آذری برون مرزی تبریز گفت: آمریکا و انگلیس و صهیونیسم طرح‌‌‌های خطرناکی برای ایجاد تفرقه و دشمنی در جهان اسلام دارند و ایجاد شعله‌‌‌های آتش قومیت گرایی و مذهب گرایی را در دستور کار خود دارند.

نورالدین شیرین گفت: ایجاد دشمنی میان شیعه و سنی و قومیت گرایی و تغییر مرزها و تجزیه کشورها و ایجاد دولت‌‌‌های مصنوعی از اجزای طرح‌‌‌های امپریالیستی انگلیس و صهیونیسم است. در حالی که اروپایی‌ها در اتحادیه اروپا جمع شده اند و در آمریکا ایالات متحده تشکیل شده و چین بر سرزمین‌‌‌های وسیعی حکومت دارد، تلاش می‌شود چنین اتحادی در جهان اسلام شکل نگیرد و جهان اسلام را تجزیه می‌کنند.

رییس قدس تی وی گفت: امپریالست‌ها و صهیونیست‌ها و عواملشان در سوریه به اهدافشان نرسیدند و جبهه مقاومت توانست جبهه استکبار را وادار به عقب نشینی کند. اکنون اسراییل و صهیونیسم و امپریالیسم روی طرح پان ترکیسم در جمهوری آذربایجان متمرکز شده اند تا به جبهه مقاومت و جهان اسلام ضربه بزنند. پان ترکیسم از ابتدا طرح انگلیس و صهیونیسم بوده است. موئز کوهن، خاخام یهودی از نظریه پردازان ملی گرایی ترک است. در حالی که خود او ترک و مسلمان نبود، اما ترک گرایی را نظریه پردازی کرد. اگر توجه کنیم اکنون پرچم ملی گرایی کرد و فارس و عرب را نیز وابستگان به صهیونیسم بلند می‌کنند. در پشت تمامی‌این ملی گرایی‌‌‌های افر اطی، انگلیس و صهیونیسم ایستاده است.

نورالدین شیرین تاکید کرد: جنگ ۴۴ روزه قراباغ نیز گواه آشکاری بر دروغین بودن شعارهای پان ترکیستی بود. دولت‌‌‌های ترک در جنگ قراباغ کجا بودند؟ وقتی شعار می‌دادند که “ترک بجز ترک دوستی ندارد”، چه کسی کنار جمهوری آذربایجان ایستاده بود؟ قزاقستان و ازبکستان و قرقیزستان و ترکمنستان و پان ترکیست‌‌‌های جمهوری آذربایجان و ترکیه، در جنگ قراباغ کجا بودند؟ در جبهه ها، برادران ما با شعارهای “لبیک یا حسین” و شعارهای حضرت ابوالفضل حضور داشتند. مساله انها مساله ترک نبود. آنها می‌خواستند خاک اسلام در اشغال نماند. اما پان ترکیست‌ها و کسانی که خود را ترک می‌نامند، چکار کردند؟ آیا سرباز فرستادند؟ آیا سلاح فرستادند؟ چیزی که به عنوان اتحاد ترک وجود دارد، ابزار امپریالسیم است. براساس ملی گرایی ترک و پان ترکیسم، تجزیه جغرافیایی و اجتماعی جهان اسلام را دنبال می‌کنند.

نورالدین شیرین افزود: کسانی که از به اصطلاح “آذربایجان واحد” و “اذربایجان جنوبی” دم می‌زنند، آیا می‌دانند که اگر قرار است اراضی جدا شده، به همدیگر بپیوندند و یکپارچه شود باید به همانجایی بپیوندد که از آنجا جدا شده است. اگر قرار به الحاق و پیوستن است، باکو را باید به ایران و تبریز ملحق کرد. به عنوان یک شهروند ترکیه می‌گویم که باید مرزهای میان ایران و ترکیه و عراق و سوریه برداشته شود. چطور اروپایی‌ها یکجا جمع می‌شوند، ما چرا باید از عراق و سوریه و ایران و افغانستان جدا باشیم؟ اتحاد ما اتحاد اسلامی‌و عقیدتی است و شعارهای اتحاد برپایه نژادپرستی و زبان و سایر عوامل فقط برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان است. ترکیه و ایران و عراق و سوریه و آذربایجان همگی وطن اسلامی‌است. چرا وقتی از اتحاد ترک و اتحاد عرب و اتحاد کرد سخن گفته می‌شود، صهیونیست‌ها خوشش می‌آید، اما وقتی سخن از اتحاد اسلامی‌گفته می‌شود، صهیونیست‌ها موضع می‌گیرند و خوششان نمی‌آید؟!

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.