تبریز نفس نمی کشد، از بس هوا ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با اشاره به ادامه آلودگی هوای کلان‌شهر تبریز برای پنجمین روز متوالی ، گفت: هوای این شهر هم اکنون در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، حسن عباس نژاد  در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: میانگین شاخص کیفیت هوای امروز تبریز  برابر با ۱۱۴ بوده و برای گروه‌های حساس ناسالم است.   

وی  صرفه جویی در مصرف انرژی، پرهیز از ترددهای غیرضروری درون شهری، مدیریت زمانی و مکانی سفرهای درون شهری و استفاده از حمل و نقل عمومی و عمل به توصیه‌های زیست‌محیطی را از راه‌های موثر در کاهش آلودگی هوای تبریز دانست.

عباس نژاد تاکید کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، زنان باردار و شیرده، سالمندان و کودکان از فعالیت در خارج از منزل خودداری کنند.

وی افزود: در سال جاری، هوای تبریز ۶۵ روز پاک، ۱۷۳ روز قابل قبول، ۸ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲ روز ناسالم برای همه گروه‌ها بوده است.

گفتنی است شاخص آلودگی از ۰ تا ۵۰ هوای پاک، از ۵۰ تا ۱۰۰هوای سالم، از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هوای ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و همچنین از ۱۵۰ تا ۲۰۰ نیز بیانگر ناسالم بودن هوا برای تمام گروه‌ها و شاخص آلودگی بیش از ۲۰۰ نیز وضعیت بحرانی آلودگی هوا را نشان می‌دهد.

کلان شهر ۱.۸ میلیون نفری تبریز در فصول سرد سال به دلیل بروز پدیده وارونگی و نیز مشکلات دیگر از قبیل استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی و افزایش تردد با وسایل نقلیه شخصی با معضل آلودگی هوا روبرو است. 

در زمان حاضر افزون بر ۵۰۰ هزار دستگاه خودروی شخصی در سطح خیابان های تبریز تردد می کنند و ۶۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده در ناوگان اتوبوسرانی آن فعال هستند. 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.