تبریزبیدار
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ۰۹:۴۷:۰۰ شناسه خبر : ۱۰۸۳۱۷۰

سبد کتاب تبریزبیدار؛

«ایدز در ایران و جهان»

بیشترین علل ایدز را با پیشگیری و آگاهی می توان مهار کرد، می توان معتاد نبود، می توان با فرد مشکوک به ایدز ازدواج نکرد و می توان از لوازم یکبار مصرف خونی استفاده کرد و می توان تک تک ملت ها را مهار کرد تا به این بیماری دچار نشد و اینک کاری مشکل ولی قابل علاج و پیشگیری در سر راه ماست و باید با آگاهی بیشترعمل کرد.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار ایدز (HIV) ویروسی که ایمنی انسان را دچار نقصان کرده و می تواند از طریق برخی ترشحات بدن فرد آلوده به ویروس، به فرد سالم دیگر منتقل شود.

این ویروس یک دوره نهفتگی دارد که شخص آلوده به ویروس در ظاهر سالم به نظر می رسد اما در حقیقت بیمار است. در 70 درصد موارد پس از عفونت اولیه با ویروس، بیماری خفیفی بروز می کند که به صورت تب، سردرد، دردهای عضلانی، گلودرد، بثورات پوستی بدون خارش و غدد لنفاوی متورم می شود. بعد از آنکه این ویروس سیستم ایمنی را تخریب کرد، علائم بیماری در ظاهر نمود پیدا می کند.

ایدز متاسفانه بر سر لجام گسیختگی های جنسی و ناهنجاری های رفتاری گسترش یافته و عده از افراد بی گناه را در گوشه و کنار این کره خاکی که نقشی در تولید یا گسترش این بیماری را نداشته اند به خود درگیر کرده و در نهایت جان بسیاری از افرادی که در عنفوان جوانی قرار دارند را میگیرد. البته دلایل دیگری نیز در انتقال این ویروس دخیل است.

کتاب ایدز در ایران و جهان سعی دارد ضمن ارائه ای تاریخچه ای از این بیماری، خواننده را با تمام مسائل مربوط به ایدز در تمام زمینه ها آشنا سازد.

Image title

دکتر لطفعلی پورکاظمی نویسنده این، در بخشی از این کتاب می نویسد:

«ایدز بیماری قرن معاصر است و بدون شک، پس از جنگ جهانی دوم، بزرگترین بلای جامعه بشری محسوب می شود. گسترش سریع بیماری ایدز در ۵ قاره جهان به حدی بود که پس از ۱۵ سال توانست ۱۵ میلیون نفر را در جهان نابود کند. این بیماری هیچگونه نژاد، مرز، کشور، جنس و سنی را نمی شناسد و می تواند به راحتی در اکثر شرایط موجود به همگان منتقل شود. از طرفی تا سال ۲۰۰۷ میلادی حدود ۴۲ میلیون نفر در جهان به ویروس ایدز آلوده شدند که ۹۰% آنها در کشورهای جهان سوم بسر می برند. علاوه بر اینکه میلیون ها کودک نیز در این میان به دلیل از دست دادن والدین خود یتیم و بی سرپرست مانده و آینده ای ناخوشایند در انتظار آنهاست.

بر دانشمندان علوم زیستی و حکومت ها و ملت هاست که برای پیشگیری از بروز مرگ و میرهای روزافزون اقدامات جامع تر و عمیق تر انجام دهند. بر آنان است که هرچه سریع تر این طاعون قرن ۲۱ را از پای درآورند. بر دانشمندان است تا از طریق نتایج تحقیقات و داروهای جدید و پیشرفت های روزافزون به مردم آموزش بدهند و با تمامی امکانات علمی و مادی موجود در این زمینه بکوشند.

بر حکومت هاست تا امکانات تحقیقاتی و آموزشی لازم را فراهم کنند و علاوه بر تحت پوشش مادی و روانی قراردادن بیماران خود، از شیوع بیشتر آن در کشور خویش جلوگیری نمایند و برنامه ریزی ها و طرح های اصولی تری ارائه دهند.

بر ملت هاست تا به خود آیند و از آموزش های لازم که از طریق صدا و سیما و مطبوعات و کتب مختلف ارائه می شود بهره جویند و از مفاسد اجتماعی بپرهیزند، و اندیشمندان باید بین مردم باورها و جهت های درست را اشاعه دهند.»

Image title

تعریف بیماری ایدز، ساختمان طبقه بندی ویروس ایدز، راه های سرایت بیماری ایدز، علائم بالینی بیماری ایدز در بدن انسان، راه های تشخیص آن، ایدز در کودکان، تغذیه بیماران، پیش گیری از ایدز، واکس های ایدز،ایدز در آینده و... موضوعات کتاب حاضر را تشکیل میدهد. این کتاب در 160 صفحه توسط نشر ناهید به چاپ رسیده است.

در بخش دیگری از این کتاب می خوانیم:

«هرچند در مراحل و سال های اولیه پیدایش و گسترش ایدز، همجنس بازی علت شیوع این بیماری بوده است ولی امروزه این علت، یک هفتم شیوع و علل بروز ایدز است. اینک بیشترین علل ایدز را با پیشگیری و آگاهی می توان مهار کرد، می توان معتاد نبود، می توان با فرد مشکوک به ایدز ازدواج نکرد و می توان از لوازم یکبار مصرف خونی استفاده کرد و می توان تک تک ملت ها را مهار کرد تا به این بیماری دچار نشد و اینک کاری مشکل ولی قابل علاج و پیشگیری در سر راه ماست و باید با آگاهی بیشترعمل کرد.»

انتها پیام/