گفتگوی ویژه تبریزبیدار با مدیر مرکز مشاوره و درمان بیماری های رفتاری؛

هر آنچه که از HIV نمی دانیم / از تست رایگان و محرمانه تا خودمراقبتی

بمناسبت روز جهانی ایدز، به تنها مرکز مشاوره، مراقبت و درمان بیماری های رفتاری در تبریز رفته ایم تا ضمن آشنایی با فعالیت های این مرکز، از ایدز بیشتر بدانیم.

سرویس سلامت تبریز بیدار /  ایدز یا  HIV ویروس خانمان سوزی که کمتر کسی آن را نشنیده باشد. هر چند شیوع کرونا در دو سال اخیر باعث شد تا افکار عمومی تحت الشعاع آن قرار گیرد و ترس نسبت به برخی بیماری های خطرناک کم شود اما باید بدانیم که هنوز علم روز دنیا برای ایدز درمان قطعی پیدا نکرده اما می توان با روش هایی آن را کنترل کرد.

هر ساله اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) روز جهانی ایدز نامگذاری شده تا به عموم مردم یادآوری شود که HIV از بین نرفته‌ است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود

بمناسبت این روز به تنها مرکز مشاوره، مراقبت و درمان بیماری های رفتاری در تبریز واقع در در خیابان بهار بالاتر از بیمارستان اسدآبادی رفته ایم تا ضمن آشنایی با فعالیت های این مرکز، از ایدز بیشتر بدانیم.

گفتگوی مشروح ما با دکتر غلامرضا قهرمانی متخصص عفونی و مسئول این بشرح ذیل می باشد:

عمر طبیعی با رفتارهای مراقبتی / رفتارهای پرخطر تهدیدی برای جامعه

تبریزبیدار: متاسفانه در جامعه به مبتلایان ایدز نگاه ملامت گری وجود دارد، آیا کسی که این بیماری را دارد باید از جامعه طرد شود؟

دکتر قهرمانی: HIV یک بیماری مزمن تلقی می شود مثل کسانی که دیابت یا فشار خون دارد باید شرایط خود را با این بیماری وفق دهد و با آن کنار بیاید. اینطور نیست که این بیماری فرد را از بین می برد ولی فرد باید شیوه زندگی خود را تغییر بدهد و همیشه تحت مراقبت باشد تا عمر طبیعی خود را داشته باشد.

HIV هر چقدر زودتر تشخیص داده شود بهتر کنترل می شود اما خطری که جامعه را تهدید می کند اینست که افراد ساده انگاری می کنند و بی مهابا سراغ رفتار های پر خطر می روند.

بیماری داریم که ۲۰ سال تحت مراقبت می باشد و زندگی طبیعی خود را می کند.

یک دست صدا ندارد

تبریز بیدار: احتمال دارد برخی افراد از سر ناآگاهی به این ویروس مبتلا می شوند اساسا برای مقابله با HIV چقدر فرهنگ سازی شده است؟

دکتر قهرمانی: در این رابطه تلاش زیادی انجام شده است ولی متاسفانه یک دست صدا ندارد. اگر همه سازمان ها و ارگان ها در این زمینه فعالیت نکنند نمی توان در جامعه فرهنگ سازی کرد ولی وزارت بهداشت در این زمینه آموزش های زیادی داده و اگر رسانه های عمومی در این زمینه نقش نداشته باشند در جامعه اطلاع رسانی خوبی انجام نخواهد گرفت.

Image title

کنترل آری؛ درمان قطعی فعلا نه

تبریز بیدار: علم روز دنیا برای معالجه بیماران HIV تا چه حدی پیشرفت داشته و آیا برای این بیماری درمان قطعی وجود دارد؟

دکتر قهرمانی: برای درمان قطعی این ویروس درمان شفا بخشی وجود ندارد مثلا بگوییم دارو تجویز کنیم تا بیمار کاملا بهبود پیدا کند، وجود ندارد و هر کسی زودتر این بیماری را تشخیص بدهد قابل کنترل می باشد و برای ادامه زندگی آماده می کنیم. دانشمندان تلاش های زیادی می کنند تا واکسن این بیماری را بسازند.

تزریق خون های آلوده وارداتی / آذربایجان پاک تر از سایر مناطق کشور

تبریز بیدار: آیا آماری وجود دارد که مشخص کند بیشتر بیماران از چه طریقی مبتلا شدند؟

دکتر قهرمانی: در ایران ۳ فاز بیماری ایدز را پشت سر گذاشته ایم. اولین بار در سال ۶۵ شروع شد و متاسفانه برای افرادی خون آلوده تزریق شده بود و این خون های آلوده از کشور خارجی وارد شده بودند. دومین روند این بیماری از طریق تزریق مشترک بین افراد معتاد اتفاق افتاد، که این شیوع بیشتر در سال های ۷۰ تا ۸۵ بود و مرحله سوم که از سال ۸۰ به بعد اتفاق افتاده از طریق ارتباط جنسی است. خوشبختانه استان های آذربایجان و اردبیل نسبت به سایر مناطق کشور پاک محسوب می شوند.

Image title

علایم بیماری

تبریز بیدار: مبتلایان به HIV از کجا باید متوجه بیماری خود شوند؟

دکتر قهرمانی: برخی افراد ممکن است آگاهی داشته باشند و بدانند که این ویروس بعد از یک سری رفتارها ایجاد می شود مثلا از طریق وسایل تیز و برنده مشترک که ممکن است آلوده به خون فرد مبتلا باشد لذا خودشان تست می دهد.

اما برخی افراد آگاهی ندارند و باید بدنبال بروز علایمی همچون عفونت طولانی مدت، کم خونی، سرفه مزمن و کاهش وزن به پزشک مراجعه تا تست گرفته شود.

محرمانه بودن اطلاعات مراجعین / ارایه مشاوره های آمیزشی و اعتیاد

تبریز بیدار: لطفاً در مورد فعالیت این مرکز توضیح بدهید؟

دکتر قهرمانی: مراکز مشاوره بیماری های رفتاری از سال ۸۱ به صورت فراگیر در کشور با هدف کنترل HIV در کشور راه اندازی شده است. یکی از ویژگی هایی این مراکز محرمانه بودن اطلاعات شخصی فرد مراجعه کننده است و حق نداریم اطلاعات هویتی افراد را بپرسیم و تمامی خدمات کاملا رایگان است.

 عمده فعالیت این مرکز کنترل HIV بوده و پایه و اساس این کار آموزش و مشاوره است. مشاوره ما در رابطه با  HIV و بیماری های آمیزشی می باشد و با فرد بیمار همدلی می شود تا استرس نداشته باشد.

Image title

در زمینه اعتیاد به افرادی که دارای HIV مثبت می باشد خدمات می دهیم و یک سری از افراد توسط مشاوره اعتیاد را ترک می کنند.

طی مشاوره هایی خطرات برخی تماس های جنسی و خارج از چارچوب خانواده را به افراد می گوییم.

Image title

Image title

درمان اجباری نتیجه نمی دهد

برای افراد HIV مثبت درمان را شروع کرده و تحت مراقبتقرار می دهیم و افراد مبتلا باید با رغبت و آگاهی قبول کنند، نباید فرد بیمار را مجبور کنیم که حتما این دارو ها را باید مصرف کنید و اگر اجباری در روند درمان باشد نتیجه مثبت نخواهیم گرفت.

اطرافیان فرد HIV مثبت هم باید تست ایدز بدهند. اگر دیدیم به رفتار پر خطر ادامه می دهد مثلا به همسر خود اطلاع نمی‌دهد و به رابطه خود ادامه می دهد می توانیم به خانواده فرد اطلاع بدهیم تا از خطر نجات دهیم.

Image title

Image title

طرد شدن ایدزی ها از جامعه یعنی گسترش شیوع / خیلی ها خودشان بی تقصیر بودند / از ایدزی های از کارفتاده حمایت شود

تبریز بیدار: حرف پایانی؟

دکتر قهرمانی: بیماری HIV همیشه نشانگر این نیست که فرد با روابط نامشروع و تزریق گرفتار شده، خیلی از افراد خودشان در مبتلا شدن به این بیماری نقش نداشتند، مثل کودکان که تازه متولد شده اند و یا کسانی هستند که از طریق تماس شغلی به HIV مبتلا می شوند و یا کسانی که خون تزریق کرده در مبتلا شدن خود هیچ نقشی نداشته اند، پس همه را نباید با یک چشم دید و بهتر است فقط به عنوان یک بیمار تلقی کنیم. 

Image title

اگر این افراد از جامعه طرد شوند، بیماری خود را پنهان می کنند و به هیچ وجه برای تشخیص و مراقبت اقدام نخواهند کرد و در جامعه ناشناس می مانند و دیگران را مبتلا می کنند و میزان سرایت گسترش پیدا می کند. تست این بیماری کاملا رایگان و محرمانه می باشد و از نهاد های حمایتی درخواست داریم بیماران HIV مثبت و از کار افتاده را حمایت کنند.

گفتگو و تنظیم از الهه مهدوی / عکس: احمدرضا مشهوری

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.