سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

چالش های جوانان با زندگی زناشویی / از طلاق عاطفی تا نسخه پیچی دیگران

وقتی در حوزه خانواده پژوهش می کنیم می بینیم زوجین از عدم درک متقابل و احترام به خواسته های معقول از همدیگر گلایه می کنند و حتی برخی شکایت شان از عدم گوش دادن صحیح به خواسته هایشان می باشد.

یادداشت تبریز بیدار ، حمید وحید کیا، کارشناس و پژوهشگر مسائل اجتماعی/ امروزه پای درد و دل جوان های که تازه ازدواج کرده است می نشینیم، رضایت چندانی از وضعیت و روابط میان همسر خود ندارند. آرمان هایی که قبل از ازدواج در ذهن داشت یا نرسیده یا نصف و نیمه رسیده است. اگر بخواهیم آسیب شناسی و علت یابی کنیم می توان به عدم آموزش و درک صحیح از ازدواج بین زوجین، عدم بلوغ فکری در زمان ازدواج، نحوه تربیت فرزندان توسط خانواده ها مخصوصا در دهه های اخیر و انتظارات و توقعات غیر معمول زوجین از همدیگر و… اشاره کرد.

ولی مسئله مهم آماده سازی جوانان قبل از ازدواج توسط جامعه و خانواده می باشد، امری که در آن نهادهای زیادی نقش دارند از جمله آموزش و پرورش و دانشگاه ها و ارگان های دیگر. اگر این آماده سازی صحیح و کاربردی انجام نگیرد ما شاهد طلاق های زیادی خواهیم بود. حال شاید برخی از این طلاق ها بصورت رسمی و قانونی واقع شود و خیلی از آنها هم می تواند به صورت طلاق عاطفی که بسیار خطرناکتر است،  انجام بگیرد.

وقتی در حوزه خانواده پژوهش می کنیم می بینیم زوجین از عدم درک متقابل و احترام به خواسته های معقول از همدیگر گلایه می کنند و حتی برخی شکایت شان از عدم گوش دادن صحیح به خواسته هایشان می باشد. در هر حال اکثرا توپ را در زمین مسائل اقتصادی می اندازند ولی اغلب مواقع همینطور نیست. مسائل اقتصادی شاید دلیل عمده باشد ولی حتی برخی از این درخواست های مالی و اقتصادی که منجر به مشکل می شوند می توانند با مدیریت صحیح و پذیرش خواسته ها و گوش دادن به آنها قابل حل باشد ولی متاسفانه آستانه تحمل زوجین پایین آمده و حتی در برخی مواقع اصلا به خواسته های همدیگر احترام نمی گذارند و درک صحیح از خواسته های همدیگر ندارند.

راهکار برای زوجینی که گریبانگیر مشکلات زیادی در اوایل زندگی هستند شاید این باشد که با همدیگر زیاد صحبت کنند، سعی کنند در مرحله اول مشکل خودشان را دو نفری حل کنند و از دخالت افراد دیگر در حل و فصل مشکلاتشان حدالمقدور جلو گیری کنند. چرا؟ چون خیلی وقت ها طرف تجربه شخصی خود را برای دیگران نسخه می کند در حالیکه زندگی خصوصی افراد کاملا متمایز از یکدیگر می باشد و نمی توان برای همگان یک نسخه پیچید. البته قضیه مراجعه به مشاور و کارشناس امر تفاوت دارد.

آفت دیگر دخالت دیگران در حل مشکلات این هست که این کار باعث می شود دیگران در همه جوانب زندگی زوجین دخالت کرده نظراتی بدهند و کم کم استقلال زوجین از بین رفته و شخصیت وابسته پیدا می کنند بطوری که برای حل مشکل منتظر می مانند تا دیگران پا پیش بگذارند.

توصیه دیگر برای بهبود روابط بین زوجین قبول طرف مقابل آنطور که هست می باشد گاهی ما می خواهیم طرف مقابل را از قالب خود در بیاوریم و در قالبی که خودمان دوست داریم در بیاوریم این کار اشتباه می باشد و گاها غیر ممکن است و پیامد های منفی دارد و فرد احساس می کند طرف مقابل حق اداره کردن افکار فرد را دارد.

زوجین باید این را در نظر داشته باشند که هر کدام دارای شخصیت مستقل هستند که در زمان ازدواج همدیگر را پذیرفته اند و نباید بعد از ازدواج و پیش آمدن برخی مشکلات سعی در تغییر شخصیت همدیگر داشته باشند.

توصیه دیگر این است که جوان ها قبل از ازدواج حتما با یک مشاور خانواده و مشاور حقوقی مشورت های لازم را انجام بدهند تا یک زندگی موفق و ایده آل را آغاز نمایند و از نهاد های مرتبط که در ازدواج نقش مهم دارند و کلاس های به ظاهراً اجباری قبل از ازدواج انتظار هست مسائل کاربردی و مفیدی را ارائه نمایند و فقط برای رفع تکلیف نباشد

به امید زندگی بهتر وسالم تر برای همه زوجین.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.