تبریزبیدار
سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ ۱۱:۱۴:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۸۳۴۴۲

سبد کتاب تبریزبیدار؛

کُتُب خواندنی پیرامون حاج قاسم / از الگوسازی برای کودکان تا خاطراتی از زندگی و خطوط مقدم

زندگی پر فراز و نشیب شهید سردار حاج قاسم سلیمانی مملو از نکاتی است که عمل به آنها موفقیت انسان را در زندگی تضمین میکند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار / شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده محبوب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سیزدهم دی ماه سال 1398 به دستور مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا در حمله پهبادی در عراق به شهادت رسید.

Image title

تشییع پیکر 25 میلیونی او نشان از محبوب القلوب بودن این شهید است که این تشییع پیکر جزو معدود تشییع پیکرهای تاریخی دنیاست. نگاه جهان بینی و اقدامات بین المللی شهید سلیمانی حاکی از اندیشه وسیع اوست.


کتاب اول: «من قاسم سلیمانی هستم» (ویژه کودکان)

کودکان بسیاری در سرتاسر جهان به دلیل شهادت این سردار غمگین شده و نسبت به دشمنان و قاتلان او خشمگین شدند. بی تردید این کودکان همان هایی خواهند بود که در آینده در مقابل این زورگویی خواهند ایستاد.

کتاب (من قاسم سلیمانی هستم) روایت گر زندگی این شهید از تولد تا شهادت می باشد. این کتاب برای پدر و مادرانی که دنبال الگو برای ساختن آینده فرزندانشان در کشورشان هستند کتاب خوبی است.

این کتاب توسط محمدحسین خانی از همرزمان و دوستان شهید سلیمانی نگاشته و توسط نشر مبشر به چاپ رسیده است.

Image title


کتاب دوم: «این مرد پایان ندارد؛ زندگی جهادی سرباز اسلام شهید قاسم سلیمانی»

مخاطب در این کتاب با خاطرات و تصاویری از شهید سلیمانی روبروست که تا بحال منتشر نشده است. نویسنده در تلاش است که مخاطب بیشتر از پیش با حاج قاسم سلیمانی و مکتب او آشنا شود.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

«در آزاد سازی تکریت بخاطر اینکه سقوط آن موصل را به خطر می انداخت آمریکایی ها ماشین حاج قاسم را مورد حمله قرار دادند برای همین هم بود که در بیشتر صحنه ها ایشان تلاش می کرد از ماشین و جمع بچه ها دور شود و تنهایی جابجا شود تا خطر از دیگران هم دفع شود.

آمریکایی ها با زدن ماشین فرماندهی عملیات به ما می خواستند بفهمانند که نباید جلوتر بروید ولی حاج قاسم گوشش بدهکار نبود و کار خودش را می کرد تا تکریت را تصرف کردیم. در سوریه و در نزدیکی تنف که مقر آمریکایی ها بود و هنوز هم آنجا هستند زمانی که ما به سمت این جبهه حرکت کردیم تا عملیات را شروع کنیم هواپیماهای آمریکایی به ما حمله کردند که چند تانک و نفربر و یک بولدوزر منهدم شد و شهید هم دادیم ولی حاج قاسم با تغییر موضع سریع سالم ماند. آمریکایی ها برای آنکه در آن منطقه داعش از موقعیت ما مطلع شود فیلم آن را برای داعش ارسال کردند. ما ظهر نماز خواندیم و حاج قاسم امام جماعت شد. چند ساعت بعد داعش یک ماشین انتحاری فرستاد برای به شهادت رساندن حاجی ولی ما تغییر مکان داده بودیم و عده ای از رزمندگان شهید شدند. در هر صورت آمریکایی ها سال ها تلاش می کردند حاج قاسم را شهید کنند چون تمام برنامه های آن ها را با شکست رو به رو کرده بود. روایت سردار اصغر صبوری به عنوان شاهد عینی»


Image title

این کتاب نیز توسط سیدعلی بنی لوحی نگاشته و توسط انتشارات راه بهشت به چاپ رسیده است.


کتاب سوم: حاج قاسم سلام به روایت حمیدرضا فراهانی عملیات والفجر 8

در این کتاب در صد و شصت و هفت صفحه ای برخی خاطرات و سخنرانی های شهید حاج قاسم سلیمانی در دوران دفاع مقدس و توالی زمانی زندگی مجاهدانه او نوشته شده است.

مجید سانکهن نویسنده این کتاب در قسمت ابتدایی این کتاب زندگینامه خودنوشت سردار سلیمانی را قید و به بخشی از فعالیت های او در دوران دفاع مقدس اشاره می کند.

در بخش های دیگر کتاب نیز سخنرانی ها و خاطرات سردار در سه عملیات بزرگ والفجر 8،  کربلای 4 و کربلای 5 اتفاق افتاده است را می نویسد تا از این طریق مخاطبانشش را با این اسطوره بیشتر آشنا سازد.

در این کتاب همچنین 80 عکس رنگی از مقاطع مختلف زندگی این شهید آورده شده تماشای آن خالی از لطف نیست. کتاب حاج قاسم سلام به زبان انگلیسی ترجمه و توسط یکی از پژوهشکده های سیاسی آمریکا نیز منتشر شده است. این کتاب توسط انتشارات فتح به چاپ رسیده است.

Image title


کتاب چهارم: «از چیزی نمی ترسیدم» زندگینامه خودنوشت سردار سلیمانی

این کتاب که مزین به یادداشت رهبر معظم انقلاب می باشد اولین اثر چاپ شده از سوی انتشارات مکتب حاج قاسم می باشد. این اثر شامل دست نوشته های شخصی شهید سلیمانی از دوران کودکی و زندگی در روستای قنات ملک کرمان تا میانه مبارزات انقلابی اش در سال 1357 می باشد.

یادداشت مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی
هر چیزی که یاد شهید عزیز ما را برجسته کند، چشم‌نواز و دلنواز است.
یاد او را اگرچه خداوند در اوج برجستگی قرار داد و بدین گونه پاداش دنیایی اخلاص و عمل صالح او را بدو هدیه کرد ولی ما هم هرکدام وظیفه‌ای داریم. کتاب حاضر را هنوز نخوانده‌ام اما ظاهراً می تواند گامی در این راه باشد.
رزقناالله ما رزقه من فضله
سیّدعلی خامنه‌ای ۹۹/۱۰/۷ )

Image title

کتاب «ازچیزی نمی‌ترسیدم» در دو بخش نوشتار و دست‌نوشت، ۱۳۶ صفحه دارد.


کتاب پنجم: شاخص های مکتب سلیمانی

این کتاب از جمله کتاب های است که اطلاعات خوب و مستندی را در اختیار مخاطب قرار می دهد.

نویسنده آن حجت الاسلام علی شیرازی (نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه) است که از زمان جنگ تحمیلی همرزم و دوست نزدیک و صمیمی شهید سلیمانی بوده است.

او این کتاب را بر مبنای سخنان این شهید و خاطرات دیگران درباره او نوشته است که با مطالعه آن می توان به اطلاعات جامع و مستند درباره خصوصیات و تفکرات شهید سلیمانی و مکتب او دست یافت.

Image title

در مقدمه این کتاب می خوانیم:

«برای تبیین مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی باید اول مکتب اسلام را بشناسیم. پس از آن، سراغ تشریح مکتب پیامبر (ص) و اولیای الهی برویم و مکتب حضرت سیدالشهدا (ع) را دقیق و عمیق بشناسیم.

آن زمان است که مکتب امام خمینی نمود پیدا می‌کند. با شناخت مکتب خمینی کبیر، شاخص‌های مکتب شهید سلیمانی نیز شناخته شده است. تبیین همه آنچه نگاشتیم، از حوصله‌ی این نوشتار خارج است. ما در این کتاب کوشیده‌ایم پس از اشاره‌ای کلی به مکتب اسلام ناب محمدی (ص) و به مکتب امام حسین (ع)، شاخص‌های مکتب امام خمینی را بیان کنیم و ضمن تبیین هر شاخص از مکتب امام بزرگوارمان، شاخص‌های مکتب شهید سلیمانی را با مکتب امام خمینی تطبیق دهیم.»


انتهای پیام/