تبریزبیدار
جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ ۱۳:۴۱:۵۴ شناسه خبر : ۱۰۸۳۵۲۲

امام جمعه تبریز مطرح کرد؛

مذاکرات نه فرسایشی نه شتابزده؛ بلکه عزتمندانه باشد

نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز به امامت حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در محل مصلی امام خمینی(ره) تبریز و با رعایت پروتکل های بهداشتی اقامه شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در خطبه های نمازجمعه تبریز با دعوت مسلمین به تقوا اظهار داشت: تقوا تنها راه دوری از شیاطین و دشمن قسم خورده انسان است و فرصت ارزشمندی برای واکسینه کردن قلب انسان در مقابل نفسانیت در زندگی فردی و اجتماعی است.
وی افزود: سعادت دنیوی و اخروی انسان در گرو رعایت تقوای الهی است. کمال انسان وابسته به میزان عقلانیت و معنویت انسان است.
نماینده ولی فقیه در استان با تاکید بر اینکه هر پدر و مادری موظف است زمینه پس انداز سرمایه معنوی در فرزندان خود را فراهم کنند گفت: فقط مسئولیت پدر و مادر در مسایل مالی و دنیوی نیست بلکه باید در مسائل معنوی نیز مسئولیت دارند.
وی به سالروز وفات حضرت ام البنین(س) و تکریم مادران و همسران شهدا اشاره کرده و بیان کرد: هر وقت خبر شهادت هر یک از چهار فرزند به ایشان می رسید می‌گفتند فرزندان من و تمام موجوداتی که در زیر آسمان قرار دارد فدای ائمه(ع) باد.
وی ادامه داد: ایشان پس از واقعه عاشورا مرثیه خوانی و نوحه خوانی استفاده می کرد تا ندای مظلومیت کربلایی ها و شهدای کربلا را به نسل آینده برساند.
خطیب جمعه تبریز تصریح کرد: تربیت پیروان صالح و راستین اسلام مرهون نقش آفرینی مادران شهدا است. مادران صبور شهدا، ام‌البنین های عصر حاضر در ایران اسلامی هستند. سیره و روش حضرت ام البنین که الگویی برای مادران است، عبارت از صبر و فداکاری است.
وی تاکید کرد: حضرت ام‌البنین در پرستاری از فرزندان حضرت زهرا(س) چیزی کم نگذاشتند و در مقابل وظایف مادری و همسری خصیصه های اسلامی را در خود متجلی کرده و به مادران و همسران شهدا درس استقامت، ایثار، و ولایت مداری دادند.
حجت الاسلام آل هاشم با تاکید بر اینکه اگر تقوا نباشد انسان نمی تواند به در راه عدالت گام بردارد گفت: ترویج و فرهنگ سازی سنت هایی مانند انفاق باید در جامعه گسترش یابد. همه باید از اموال خود حقی برای محرومان قرار داده و وظیفه خود بدانند.
وی ادامه داد: قرآن می فرماید سائل و محروم حقی بر گردن شما دارد که باید این فرهنگ به عادت تبدیل شود البته این کار باید بی سر و صدا و بدون از بین رفتن آبروی نیازمند باشد.
نماینده ولی فقیه در استان از تشکیل دهندگان میز خدمت در نمازجمعه تشکر کرده و اظهار داشت: از کارمندان اداره امور مالیاتی تقاضا دارم با اخلاق حسنه با مردم برخورد کنند. از مدیرکل جدید کمیته امداد استان و معاونان ایشان که در نماز جمعه حضور دارند نیز تشکر می کنم که در راستای برطرف کردن نیاز های نیازمندان تلاش می کنند.
وی ادامه داد: از استاندار محترم نیز تشکر می کنم که به دستور ایشان ادارات مختلف هر هفته به صورت برنامه ریزی شده در نماز جمعه میز خدمت تشکیل می دهند.
وی به شهدای فدائیان اسلام اشاره کرده و گفت: شهادت شهید نواب صفوی و شهدای فدائیان اسلام را نمی شود از یاد برد. شهید نواب ایده تشکیل حکومت اسلامی را مطرح کرد و با تکمیل آن توسط امام خمینی، در انقلاب اسلامی به منصه ظهور رسید.
خطیب جمعه تبریز اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب فرموده اند کسی که در دوره جوانی در من اثر گذاشت شهید نواب بود. ایجاد تشکیلات اسلامی، تدوین پیش‌نویس قانون اساسی اسلامی از کارهای ارزشمند شهید نواب بود.
حجت الاسلام آل هاشم با اشاره به روایت سازی های وارونه رسانه های غربی اظهار داشت: یک فضاسازی برای منفعل کردن تیم مذاکره کننده وجود دارد که در جنگ روایت ها روایت سازی وارونه توسط رسانه های غربی صورت می گیرد.
وی افزود: غربی ها تبلیغ می کنند ایران به شدت به مذاکره نیازمند است اما عدم شتاب زدگی تیم مذاکره کننده خلاف آن را ثابت می کند. آنها القا می کنند که ایران مطالبه بیش از حد در مذاکره داشته و در مذاکرات وقت کشی می کند.
نماینده ولی فقیه تصریح کرد: ایران تن به مذاکرات فرسایشی نخواهد داد اما شتابزده نیز عمل نخواهد کرد. ما خواهان به نتیجه رسیدن عزتمندانه مذاکرات هستیم.
وی با تاکید بر اینکه غیرت دینی عامل نجات کشور ما است گفت: باید غیرت دینی را در جامعه گسترش بدهیم. سه محور غیرت دینی، جنگ نرم و وحدت در سخنان مقام معظم در دیدار با مردم قم وجود دارد.
خطیب جمعه تبریز اظهار داشت: آئین دینی می تواند مردم را مقابل بدخواهان و دشمنان بسیج کند؛ دشمن با اسلام سیاسی مشکل دارد نه اسلام سکولار.
وی گفت: دشمن افراد بی ارزش را که اصول انقلاب را از بین می برند، برجسته می کند. ما باید در مقابل فساد و اشرافی گری ایستادگی کنیم و نسبت به آینده و جوانان آینده کشور امیدوار باشیم.
امام جمعه تبریز بیان کرد: در مقابل کسانی که مقابل انقلاب ایستاده اند انقلاب اسلامی چاره ای جز ایستادن در مقابل آنها ندارد و باید برای این ایستادگی باید وحدت داشته باشیم.