گزارش تبریزبیدار از انقلابی که 44 ساله شد؛

واکنش مردم تبریز به فرار شاه چه بود؟

فرار شاه از ایران در ۲۶ دی ماه سال ۵۷، در نخستین اقدام، گروه هایی از مردم به سمت مناطقی رفتند که مجسمه های شاه در آنجا برپا بود. در میدان شهرداری، میدان دانشسرا، میدان راه آهن و باغ گلستان مجسمه های آخرین شاه ایران پایین کشیده شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  ‌‌با انتشار خبر خروج شاه از ایران، موج شادی تبریز را فراگرفت. ساعت یک بعد ازظهر بیست و ششم دی ماه سال ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی به همراه همسرش فرح دیبا از فرودگاه مهرآباد تهران، کشور را ترک کردند. رادیو نخستین رسانه ای بود که این خبر را پخش کرد و سراسر ایران از آن آگاه شد. مردم تبریز نیز با شنیدن خبر به سوی خیابان ها آمدند. خودروها چراغ های خود را روشن کردند. صدها کیلو شیرینی در سطح شهر توزیع شد.

در نخستین اقدام، گروه هایی از مردم به سمت مناطقی رفتند که مجسمه های شاه در آنجا برپا بود. در میدان شهرداری، میدان دانشسرا، میدان راه آهن و باغ گلستان مجسمه های آخرین شاه ایران پایین کشیده شد. گروهی از مردم نیز راهی زندان تبریز شدند تا همشهریان دستگیرشده خود را آزاد کنند، اما با شلیک گاز اشک آور از طرف ماموران مستقر در زندان عقب نشستند و پراکنده شدند. ساختمان ساواک در تبریز نیز هدف مردم بود. اما در آنجا نیز ماموران حکومت نظامی با مردم مقابله کردند. به نوشته مطبوعات یک میلیون نفر در جشن خروج شاه از ایران حاضر بودند. در این روز بار دیگر سربازان حاضر در خیابان ها گلباران شدند و مردم عکس های امام خمینی را روی خودروهای نظامی نصب کردند.

خروج شاه از ایران مصادف با انتشار خبر بازگشت امام خمینی به ایران بود. همراهی این دو خبر هیجان حاکم بر شهر را مضاعف کرد. جراید نوشتند مردم تبریز برای استقبال از امام آماده اند و از جمله اقدامات، آمادگی ۵۰۰ دستگاه اتوبوس مسافربری برای انتقال مردم از تبریز به تهران بود.

آنچه که پس از خروج شاه از ایران ذهن عموم مردم را بیش از پیش به خود مشغول کرد بازگشت امام خمینی به ایران بود. این میل با پیامی که امام در سی ام دی ماه به ملت ایران فرستادند تقویت شد و انتظارها را شکوفاتر کرد. در این پیام آمده بود که این جانب ان شاء اللَّه تعالى بزودى به شما مى‌ پیوندم تا در خدمت شما باشم و با همت شجاعانه شما به رفع مشکلات کوشا بوده و با هم صدا و هم قدم شدن همه اقشار ملت بر فسادها غلبه کنیم. دوستان عزیزم! خود را براى خدمت به اسلام و ملت محروم مهیا کنید. کمر به خدمت بندگان خدا که خدمت به خداست ببندید. من با توفیق خداوند تعالى پس از چند روزى در خدمت شما خواهم بود و در پشت سر شما به سربازى خود ادامه خواهم داد.(صحیفه امام؛ ج ۵، ص ۵۰۲)

با رسیدن این خبر به تبریز در روزهای اول بهمن مردم شهر در اطراف پایه های مجسمه هایی که به زیر کشیده شده بود تظاهرات شورانگیزی کردند و آنها را با تمثال های حضرات آیات عظام تزئین کردند. همچنین مردم تمثال بسیار بزرگی از آیت الله العظمی خمینی را در ساختمان شهرداری تبریز نصب کردند.

 

برشی از کتاب تبریز در انقلاب؛ ص ۴۷۱-۴۷۲ و۴۷۵-۴۷۷؛ چاپ اول (۱۳۸۳)؛ ناشر: چاپ و نشر عروج.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.