طراح و بافنده فرش سه بعدی تمثال حاج قاسم در گفتگو با تبریزبیدار:

تابلو فرش سردار دلها نقطه عطفی برای تجلیل هنری از شهدا

طراح، بافنده و کارشناس فرش در گفتگو با تبریزبیدار گفت: تابلو فرش دستباف سه بعدی تمثال شهید حاج قاسم سلیمانی، مرصع بافی شده است.
این اثر از ۴ نوع بافت هنری متفاوت تشکیل شده است و با اجرای روش دورویه بافی، بافته شده است.

ناصر نظامی دوست در گفتگو با تبریز بیدار  در تشریح جزئیات فرش دستباف تمثال شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: این تابلو فرش دستباف در ابعاد ۳۰ × ۴۰ سانتیمتر مربع با رجشمار ۸۰ رج تبریز بصورت سه بعدی در یک سطح صاف و دارای سه سطح متفاوت با استفاده از مکانیزم های لول بافت و تخت طوری که کناره های فرش به شکل صوف با استفاده از ۶ عدد نقش مدال ذوالفقار که در آن ۲ نوع بافت متفاوت استفاده شده و در مرکز آن سنگ فیروزه ای در ابعاد ۵ میلی متر با توجه به ابعاد نقشمایه با پایه نقره ای نصب شده، اجرا شده است.

وی افزود: متن فرش در قسمت رویه با استفاده از ستاره های هشت پر بمعنای ۸ درب ورودی بهشت که از پشت فرش دیده نمی شود به صورت دورویه انجام بافته شده است. شیرازه فرش بنام متداخل متحصن که دارای گواهینامه ثبت طرح صنعتی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را دارد در کناره های فرش به شکل متصل اجرا شده است. این شیوه بافت برای اولین بار اجرا شده است که می تواند در نشان دادن کیفیت و قدرت فرش ایران بویژه تبریز نقش موثر و بسزایی داشته باشد.

Image title

این بافنده و کارشناس فرش در ادامه گفت: این اثر فاخر توسط خانواده نظامی دوست در تبریز بافته شده است و تمامی هزینه های آن از جمله مواد اولیه، رنگرزی، طراحی، سنگ های فیروزه، پایه های نقره و دیگر هزینه ها توسط خانواده نظامی دوست پرداخت شده است.

وی در تشریح هدف خود از طراحی و بافتن این تابلو فرش سه بعدی گفت: این اثر را با هدف قدردانی از سال ها رشادت و از جان گذشتگی و ولایت مداری سردار دلها و تجلیل از مقام شامخ و روح پر فتوح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی جهت تقدیم به خانواده محترمشان توسط این حقیر طراحی و بافته شده است.

نظامی دوست خاطر نشان کرد: ارائه این اثر هنری می تواند در راستای حفظ حرمت شهدا و سرداران بزرگ ایران نقطه عطفی باشد تا بتوان تصاویر این عزیزان را با توجه به موضوعات مختلف در قالب فرش برای موزه شهدا بافته و تجمیع کرد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.