یادداشت تبریزبیدار؛

عدالت طلبی ساختاری و پزشکان

درمان محوری در جامعه ما سبب شده تا بخشی از پزشکان سرمایه دار شوند و دینامیک سرمایه هم طبیعتا سرمایه گذاری و بازتولید سرمایه است.

یادداشت تبریز بیدار : غلامرضا منصوری/ بارها گفته ام که گر عدالت طلبی ساختاری نباشد حاصلی جز پمپاژ نفرت بین نیروها و قشرهای اجتماعی نخواهد داشت. عدالت طلبی ساختاری را مجددا تعریف می کنم. البته با این مفروض که پدیده های اجتماعی مرهون کنش متقابل کنش گر و فضای اجتماعی (یا همان ساختار) است. متعاقبا معتقدم اگر ساختارها را اصلاح نکنیم، کنش گر متعاقبا تحت تاثیر ساختارهای غلط اشتباه خواهد کرد.

فرض کنید یک فقیر در یک جامعه فاسد هر چقدر هم به آموزه های اخلاقی معتقد و وفادار باشد، اما نهایتا گرسنگی و نیازهای بدیهی او، وی را به دزدی و بزهکاری سوق خواهد داد. حالا تصور کنید که بخشی از نیروهای اجتماعی و یا روشنفکران در این جامعه فقط اهل بازار را که متهم به گران فروشی هستند مورد مذمت و نقد قرار دهند. ممکن است آنها هم بزه کرده باشند و گرانفروشی اتفاق افتاده باشد اما اصل داستان این نیست قطعا و آن ها خود نیز معلول شرایط هستند نه علت. خلاصه اینکه عدالت طلبی ساختاری دنبال مواجهه با ریشه ها و علت هاست و نه معلول ها.

برگردیم به موضوع پزشکان!

ساختار سلامت کشور ما بر اساس مداوا و نه پیشگری است. دلیل فلسفی آن نیز بلاتکلیفی تئوریک اقتصاد مان است. پیشگری محوری مانند آنچه در کشورهای پیشرفته وجود دارد مستلزم منابع مالی بسیار هنگفتی است که دولت ما از عهده آن بر نمی آید. توجه کنید که طرح تحول سلامت در دولت اول روحانی تقریبا یک تنه موجب ورشکستگی منابع مالی دولت شد (البته بی کفایتی دولت سابق به این موضوع ختم نمی شود) که در دولت دوم وی این طرح منتفی گردید.

در این بین نسبت پزشک به جمعیت در کشور ما ۱.۶ به ازای هزار نفر است که استاندارد جهانی آن بین ۳ تا ۵ است. البته داستان به اینجا ختم نمی شود. درمان محوری در جامعه ما سبب شده تا بخشی از پزشکان سرمایه دار شوند و دینامیک سرمایه هم طبیعتا سرمایه گذاری و بازتولید سرمایه است. اتفاقی که خیلی شاهد آن هستیم برج سازی و کلینیک سازی پزشکان است تا جایی که خود کلینیک و بیمارستان خصوصی تبدیل می شود به یک سرمایه اقتصادی! اما اکنون با فهم کل داستان وظیفه ما چیست؟ آیا برخورد با معلول (پزشک) که عمدتا منجر به پمپاژ نفرت علیه این طبقه می شود چاره کار است؟ به نظرم خیر. چاره کار اصلاح ساختار سلامت کشور است که خود این بحث نیازمند مطلبی مجزا و مفصل است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.