تبریزبیدار گزارش می دهد:

مرثیه مستاجری در تبریز به روایت اعداد / کوچ پایین‌ شهرنشینان به حاشیه تبریز

طبق آمار حدود ۳۰ درصد از خانواده‌های ساکن تبریز مستاجر هستند و بیشتر آن‌ها باید بعد از یک یا دو سال به دلیل کاهش قدرت پرداخت اجاره در محلاتی پایین‌تر و با متراژی کمتر به دنبال خانه بگردند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار این روز‌ها وضعیت اجاره خانه‌ها سر به فلک کشیده و بسیاری از مستاجران از گرانی‌های افسار گسیخته گلایه دارند و مدعی‌اند که این گرانی‌ها باعث شده بسیاری از اجاره نشین‌ها برای این که بتوانند هزینه‌های اجاره مسکن را تامین کنند به حاشیه شهر نقل مکان کرده‌اند.

طبق آمار حدود ۳۰ درصد از خانواده‌های ساکن تبریز مستاجر هستند و بیشتر آن‌ها باید بعد از یک یا دو سال به دلیل کاهش قدرت پرداخت اجاره در محلاتی پایین‌تر و با متراژی کمتر به دنبال خانه بگردند.

البته این زیاد شدن اجاره هر چه به بالای شهر نزدیک می‌شویم بیشتر می‌شود به طوری که در مناطق مرفه نشین تبریز برای اجاره خانه حداقل باید ۳۰۰ میلیون تومان رهن بدهی و ماهانه هم بسته به متراژ خانه از ۲ میلیون تا ۱۵ میلیون تومان برای یک خانه ۱۵۰ متری اجاره پرداخت شود.

پیش تر در گزارشی به مقایسه هزینه اجاره‌نشینی در محلات مختلف تبریز پرداخت کرده ایم و در این گزارش بصورت کلی هزینه اجاره مسکن در پایین شهر، مرکز شهر و بالای شهر را بررسی و آن را با اجاره بهای سال قبل مقایسه می کنیم.

متوسط افزایش ۳۰ درصد
محله ولیعصر در زمره گران‌ترین و محبوب‌ترین محله‌های تبریز است که واحدهای شمالی آن بالاترین قیمت‌ها را دارد. در آگهی‌ها به یک مورد ۹۰ متری برخوردیم برای آن باید ۲۰۰ میلیون رهن پرداخت کنید و ۲ میلیون اجاره.

در مرکز شهر می‌شود با ۳۵ میلیون رهن و یک و نیم میلیون اجاره خانه‌ای ۸۰ متری پیدا کرد.

در مناطق نزدیک به حاشیه شهر هم با ۳۵ میلیون رهن می‌توان خانه‌ای ۷۰ متری اجاره کرد.

بررسی ها نشان می دهد اجاره بها در سال جاری نسبت به پارسال بطور متوسط ۳۰ درصد افزایش داشته است. 

بیشترین افزایش قیمت اجاره‌بها در مناطق کم برخوردار و مرکز شهر

نگاهی به افزایش قیمت اجاره بها نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد بالا رفتن هزینه‌ها باعث شده تقاضا در مناطق کم برخوردار و مرکز شهر زیاد شود و به همین دلیل بیشترین افزایش قیمت را در این مناطق شاهد هستیم.

احتمالا افرادی که در مناطق کم برخوردار هم ساکن بوده‌اند با این افزایش قیمت به حاشیه شهر مهاجرت کرده‌اند که این موضوع می‌تواند به بزرگ شدن حاشیه شهر و مخاطرات آن بینجامد.

این معضل باعث شد در جلسه دیروز مجلس شورای اسلامی محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز طی تذکری به وزرای صمت و راه و شهرسازی خواستار مداخله این دو وزارتخانه در جلوگیری از افزایش بی ضابطه اجاره بهای خانه برای اقشار کم درآمد جامعه شد‌.

در این تذکر آمده است: «افزایش بی رویه هزینه های اجاره مسکن به خصوص شهرهای بزرگ مردمی را که فاقد مسکن هستند؛به ستوه آورده است. چرا وزارت راه و شهرسازی اقدام موثری برای نظارت بر موضوع نمی کند؟ همچنین ورود وزارت صمت با همکاری اتحادیه صنفی مرتبط و ضابطه مند کردن آنها مناسب نیست و غیر مسئولانه عمل می شود. ورود دو دستگاه یاد شده در این امر بسیار مهم و ضروری است.»

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.