مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی:

معرفی ادبیات و فرهنگ فولکلور آذربایجان باید به صورت مستمر ادامه یابد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: معرفی ادبیات و فرهنگ فولکلور و پیشنه‌ غنی فرهنگی آذربایجان آغاز شده و باید به صورت مستمر و در چارچوبی شایسته ادامه یابد.

به گزارش تبریزبیدار،  سیدقاسم ناظمی دوشنبه شب در آیین «داستان گئجه‌لری» ( شبهای داستان ) افزود: این برنامه حرکتی ارزشمند در راستای معرفی ادبیات غنی و قدرتمند ایرانی و این منطقه است.

وی اظهار داشت: با تاملی در ادبیات داستانی غرب و شرق، این تمایز محسوس و مشهود است که به رغم سختی نگارش داستان به صورت منظوم، این اتفاق در ادبیات فارسی و ترکی ما روی داده و اکثر داستان ها مانند شاهنامه و یا بخش اعظمی از ادبیات و داستان های «عاشیقی» به شیوه منظوم نگارش شده‌ است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: این ادبیات ارزشمند و گران سنگ که سینه به سینه منتقل شده و به ما رسیده نیازمند توجه بیشتر و پاسداشت است و برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند در معرفی این ادبیات غنی به نسل جوان موثر باشد.

ناظمی، ادامه داد: اگر ملتی به ادبیات و فرهنگ غنی خود آن طور که شاید و باید توجه نکند به مرور زمان این فرهنگ و ادبیات دچار آسیب شده و از گزند حوادث در امان نخواهد ماند.

وی با بیان اینکه برگزاری برنامه داستان گئجه‌لری حرکتی ادبیات پژوهانه است، یادآوری کرد: استمرار این نوع برنامه‌ها برای معرفی ادبیات غنی و قدرتمند ایران و منطقه ضروری است.

آیین «داستان گئجه‌ لری» با عنوان «کوراوغلی داستانی» با اجرای گروه عاشیقی «ائل سون» و با حضور علاقمندان و هنرمندان هنر عاشیقی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و انجمن فرهنگی هنری عاشیقلار آذربایجان‌شرقی در مجموعه فرهنگی هنری تربیت تبریز برگزار ‌شد.

عاشیق آیت قنبری، عاشیق اصغر راشدی و عاشیق سخاوت زارعی راویان این اجرا بودند و یوسف محرمیان و سجاد ایمانی با بالابان و احد داننده و محمدرضا قنبری با قاوال به هنرنمایی پرداختند.

تکنوازی این اجرا را آیدین مهدی‌پور و اجرای برنامه را عاشیق محمدعبادی بر عهده داشت.

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.