در گفتگوی دخترانه تبریزبیدار مطرح شد؛

ایده دختر نوجوان برای جلوگیری از تصادفات؛ هدایت خودرو به اورژانس

مائده نوجوان فرمان نجات طراحی کرده بطوری که در فرمان ماشین، ماژول فشار سنج کار گذاشته تا علائم حیاتی راننده را کنترل کند.

سرویس اجتماعی تبریزبیدارروز ملی دختر همزمان با ولادت حضرت معصومه(س) بهانه‌ای برای پرداختن به وجود ارزشمند دختران در جامعه است. دخترانی از این مرز و بوم سراغ داریم با حضور موثر در مجامع علمی، در زمره نخبگان هستند.

یکی از این دختران، مائده شقاقی نسب، دختر نخبه ۱۵ ساله تبریزی است که با وجود سن و سال کم حرف های زیادی در رشته رباتیک و چند رشته علمی دیگر برای گفتن دارد.

کسب مقام اول در دانشگاه تهران در رشته لکومس (محاسبه ذهنی)، کسب رتبه برتر طرح فرمان نجات در سازه های خلاق و رتبه سوم دانشگاه تکنیکال ترکیه از جمله افتخارات این دختر نوجوان تبریزی است.

 

 

چهار سال است که در مجموعه فن آوران تبریز فعالیت می کند. به گفته خود ابتدا با اجبار خانواده در کلاس ها شرکت کرده ولی رفته رفته به این رشته علاقه مند می شود و استعداد خود را کشف می کند.

سر و ته دختر بودن ظرف شستن نیست

مائده علاقمند به رشته های فنی و مهندسی است. از او در مورد نسبت دختر بودن با این قبیل کارها می پرسم و می گوید: سر و ته دختر بودن ظرف شستن و در خانه ماندن نیست، و می توان با فعالیت های علمی، کارهای بزرگی کرد و نیازمند حمایت هستیم.

با سویلا سجودی، موسس مدارس فن آوران و سرپرست رباتیک ایران و جهان که مربی مائده است، صحبت می کنم. او می گوید: مائده وقتی دانش آموز ابتدایی بود وارد مجموعه ما شد و در رباتیک، برنامه نویسی و الکترونیک کار کرد و در محاسبات ذهنی حضور موثری داشته و  الان هم در مدرسه تیزهوشان تحصیل می کند.

او به جرات می گوید که مائده نسبت به هم سن و سال های خود خیلی جلو است و علاقه مند به حوزه های رقابتی است.

 

 

مائده نوجوان فرمان نجات طراحی کرده بطوری که در فرمان ماشین، ماژول فشار سنج کار گذاشته تا علائم حیاتی راننده را کنترل کند و زمانی که راننده دچار افت فشار شود یا مشکل قلبی پیدا کند، به سایر خودروها هشدار دهد و از طریق جی پی اس، به نزدیک ترین ترین اورژانس موقعیت ماشین اطلاع دهد تا جلوی تصادف گرفته شود.

نکته جالب در این اختراع اینست که یک الکل سنج نیز در خودرو تعبیه شده تا در صورت مصرف مواد الکلی توسط راننده، ماشین به هیچ عنوان روشن نشود.

دختر نوجوانی که پر از ایده است و سعی دارد در زمینه های آموزشی و علمی فعال باشد.

پدر مائده مهندس مکانیک است و او در خانه ای با حال و هوای فنی بزرگ شده است. اینها را مادر مائده می گوید و ادامه می دهد: متاسفانه در جامعه میزان امکانات و حمایت ها از پسران بیشتر از دختران است.

 

 

او بر لزوم حمایت دولت از موسسات علمی تاکید کرده و می افزاید: باید از بچه هایی که از نظر مالی وضعیت خوبی ندارند حمایت شود تا  استعداد آنها زودتر بروز کند.

 

گزارش از الهه مهدوی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.