تبریزبیدار گزارش می دهد:

ساز ناکوک اجاره بها با قولنامه های مالیات گریز / سقف بنگاهی ها بالای سقف دستوری دولت

بنگاه‌های مشاور املاک همیشه یکی از متهمان گرانی مسکن به‌خصوص در دوره‌های جهش قیمت معرفی شده‌اند، اما فعالین این صنف همواره این اتهام را رد می کنند.

سرویس شهری تبریزبیدار/ با افزایش افسارگسیخته نرخ مسکن و اجاره بها، مشاوران املاک با هجوم متقاضیان، به یک صنف شلوغ تبدیل شده است.

کمتر خیابانی در تبریز از حضور بنگاه‌های مشاور املاک محروم است. طبق اطلاعات مندرج در سامانه خرید و فروش املاک و مستغلات، در تبریز ۵ هزار و ۵۲۴ واحد صنفی مشاور املاک فعالیت می‌کنند که البته بالا بودن تعداد واقعی بنگاه های املاک از این رقم محتمل است. طبق آمار غیررسمی به ازای هر ۱۱۰ واحد مسکونی در مناطق ۱۰ گانه شهرداری تبریز، یک بنگاه مشاور املاک وجود دارد.

به گفته برخی بنگاه داران املاک، وضعیت نابسامان اقتصادی و بیکاری، باعث ورود چشمگیر افراد به صنف مشاور املاک در سال های اخیر شده و این صنف را به مرحله اشباع رسانده است.

بر اساس اظهارات معاون سابق اداره کل راه و شهرسازی استان، اگر نیاز سالانه کشور در تولید مسکن را ۹۰۰ هزار واحد مسکن در نظر بگیریم، با توجه به جمعیت تبریز این آمار سالانه تقریبا ۱۷ هزار واحد برای تبریز است و از طرف دیگر طبق آمار سال ۹۹، به‌طور متوسط سالانه ۲۰ هزار و ۸۳۳ واحد ساخت و ساز در تبریز صورت می‌گیرد. بعبارتی شاهدیم مسکن بدون متقاضی در تبریز آمار چشمگیری دارد و این نشان‌دهنده اینست که قیمت‌های مسکن با متقاضیان تناسب ندارد.

بررسی میدانی در بنگاه های مشاور املاک حاکیست میانگین اجاره ماهانه هر واحد استیجاری در تبریز بدون احتساب مبلغ رهن، از ۲ میلیون تومان تا ۶ میلیون تومان متغیر است. با توجه به اینکه حق کمیسیون مشاوران املاک در قراردادهای اجاره، درصد خاصی از مبلغ اجاره ماهانه از هر طرف معامله است، درآمد مشاورین املاک در هر قرارداد بطور متوسط بیش از یک میلیون تومان تخمین زده می شود.

بنگاه‌های مشاور املاک همیشه یکی از متهمان گرانی مسکن به‌خصوص در دوره‌های جهش قیمت معرفی شده‌اند، اما فعالین این صنف همواره این اتهام را رد می کنند.

یکی از مشاوران املاک در منطقه ارم به تبریزبیدار می گوید: مشاوران املاک سعی می کنند معامله جوش پیدا کند تا دو طرف راضی شوند و این وسط سودی به ما برس و ما نقشی در گرانی نداریم، چون اگر گران کنیم مشتری می رود و دست ما خالی می ماند.

یکی دیگر از بنگاهی ها در منطقه ابوریحان نیز به تبریزبیدار می گوید: بازار مسکن متاثر از تورم است و نمی‌توان انتظار داشت که در شرایط تورمی، قیمت مسکن و اجاره بها افزایش پیدا نکند.

اما مرد جوانی که برای معامله خانه استیجاری به این بنگاهی مراجعه کرده، نظر دیگری دارد. او می گوید: اصولا هر قراردادی که در بنگاه‌ها تنظیم می‌شود،  مالیات دارد و  بخشی از مبلغ قولنامه توافقی و بیرون از متن قرارداد اخذ می شود.

او این موضوع را با مثالی شرح می دهد: مثلا فروشنده‌ای می‌خواهد ملک خود را با رقم ۳ میلیارد تومان به فروش برساند. بنگاه به فروشنده می‌گوید می‌تواند ملک را به قیمت ۲ میلیارد تومان و ۱۰۰ میلیون تومان به فروش برساند به شرطی که ۱۰۰ میلیون تومانی که روی قیمت اضافه می‌شود، متعلق به بنگاه باشد. قیمت ملک را ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بسته می شود ولی در قولنامه ۳ میلیارد تومان را ثبت می‌کنند. ۱۰۰ میلیون تومان خارج از قرارداد در اختیار واسطه قرار می‌گیرد تا رد بیشتری برای پرداخت مالیات باقی نماند.

یکی دیگر از مشتریان با صحه گذشتن به این ادعا می گوید: این افزایش نرخ توسط برخی مشاوران املاک، مستاجران را با جیب خالی مواجه می‌کند.

این مشتری که برای تمدید اجاره خانه به بنگاهی مراجعه کرده می گوید: برخی مشاوران املاک به مصوبه دولت و مجلس توجهی نمی‌کنند. نمونه این بی‌توجهی را می ‎توان در مصوبه افزایش ۲۵درصدی اجاره‌بها مشاهده کرد که این مصوبه عملا دور زده می شود.

اما در این بین رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز نظر دیگری دارد.

فریدون بابایی افدم به تبریزبیدار می گوید: مشاورین املاک در رونق معاملات مسکن بی تاثیر نیستند و در مناطقی که بصورت شهرک بوده و به جمعیت پذیری کامل نرسیده اند، به معاملات کمک می کنند.

او می افزاید: واسطه گری بنگاه های املاک و گرفتن حق کمیسیون در چارچوب قانون و مقررات اشکالی ندارد و فکر نمی کنم در افزایش قیمت ها تاثیر زیادی داشته باشند.

 

گزارش از صابر عیسی پور و الهه مهدوی

 

انتهای پیام/

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.