گزارش تبریزبیدار از پایان التهاب دو ساله؛

آمار صفر و یک کرونا و التیام آلام مدافعان سلامت / پرستاران و خاطرات به جا مانده از مرگ های خاموش

صفر شدن یا تک رقمی شدن آمار فوتی های کرونا در کشور، خوشحال کننده ترین خبر در این روزهای آشفتگی اقتصادی است.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار/ این روزها مراکز درمانی آرام از بیماران کرونایی‌ شده‌ و التهابی که در ۲ سال گذشته حاکم بود، کاهش قابل توجهی پیدا کرده، بخش‌های سرپایی و بستری خلوت‌تر شده‌ و پرستاران و پزشکان، پس از ۲ سال پرتنش، آرامش بیشتری را تجربه می‌کنند.

صفر شدن یا تک رقمی شدن آمار فوتی های کرونا در کشور، خوشحال کننده ترین خبر در این روزهای آشفتگی اقتصادی است.

ویروسی برای سنجش رفتار اجتماعی

فروکش کردن کرونا آن هم پس از ‌ماه های سخت و پر از فوتی که نظام سلامت را فرسایشی کرده بود، به معنی پایان کرونا نیست چرا که حتی از دست دادن یک هموطن با بیماری کرونا داغ بزرگی است اما کاهش چشمگیر آمار و ارقام مبتلایان و قربانیان این امیدواری را بوجود آورده که کرونا در حال زدوده شدن است، بیماری که آزمایشی برای رفتار اجتماعی بسیاری از افراد در کشور بود.

در ایام طغیان و بحران این بیماری که خیلی ها ناامید از کنترل ویروس بودند، کادر درمان از هیچ تلاشی برای کمک به مردم فروگذاری نکرده و تعدادی نیز جان خود را در این راه بذل کردند.

پیروزی بزرگ با واکسیناسیون

سوپروایزر خانم یکی از بیمارستان های تبریز پس از ماه‌ها فعالیت فشرده در شیفت‌های طولانی، به تبریزبیدار می‌گوید: کرونا علاوه بر فلج کردن اقتصاد کشور و دنیا، آسیب های روحی و روانی زیادی را بر مردم وارد کرد.

او ادامه می دهد: بسیاری از خانواده ها عزیزان خود را با کرونا را از دست دادند و مصیبت زده شدند و کادر درمان نیز جانانه پای سلامتی ایستادند.

این کادر درمان در مورد تاثیر واکسیناسیون نیز می گوید: بعد از تزریق سراسری واکسن، نه تنها تعداد فوتی ها کم شد بلکه از تعداد مبتلایان نیز کاسته شد و بعد از دو سال و صد روز به جرات می گویم در بیمارستان ما نه تنها فوتی کرونایی نداریم، بلکه بیمار کرونایی بستری هم نداریم و این بزرگترین پیروزی برای ملت ایران است.

دست به یقه شدن با پاندمی کرونا، هزینه ها و ضررهای بسیاری به کشور و سیستم سلامت وارد کرد؛ این را یکی از پرستاران بخش کرونایی بیمارستانی در تبریز می گوید.

او با ابراز تاسف از جانباختن تعداد زیادی از هموطنان با کووید۱۹ ادامه می دهد: اطلاع رسانی برای رعایت پروتکل های بهداشتی تا حدی تاثیر داشت اما واکسیناسیون سراسری بالاخره کتار خوردش را کرد تا آمار فوتی ها و مبتلایان فروکش کند.

پرستاران و خاطرات به جا مانده از مرگ های خاموش

با پرستار خانم دیگری هم صحبت می شوم. او هم نتوانست غصه خود از داغدار شدن خانواده هایی را پنهان کند و تجارب خود را چنین به تبریزبیدار بیان می کند: صحنه های دلگیر کننده ای در مدت حضور در بخش کرونایی داشتیم؛ جوانی که تا دیروز حرف می زد، امروز نمی‌توانست نفس بکشد و فوت می کرد. این داغ بزرگی برای خانواده ها بود و ما اذیت و افسرده می شدیم.

وی می افزاید: با فوت هر بیمار کرونایی، فضای غم باری، بیمارستان را فرا می گرفت که قابل وصف نبود و چهره کادر درمان در بغض و اندوه فرو می رفت.

التیام آلام مدافعان سلامت 

این پرستار جوان که به گفته خود اکنون از وضعیت فروکش شده کرونا شارژ شده و انرژی پیدا کرده می افزاید: از زمانی که واکسن کرونا به صورت سراسری تزریق شد، فوتی های کرونایی کم شد به حدی که بخش های بیمارستان ما خالی است و این واقعا پیروزی بزرگی است.

او با تاکید بر زحمات و استرس های دو ساله کادر درمان برای نجات هموطنان می گوید: وقتی می بینیم آمار مبتلایان و فوتی های کرونا کمتر شده، دردهایمان التیام یافته است.

این مدافع سلامت، مردم را همچنان به رعایت پروتکل های بهداشتی دعوت کرده و می گوید: تا زمانی که مراجع ذیصلاح پایان کرونا را اعلام کنند، باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

 

گزارش الهه مهدوی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.