مدیرکل کمیته امداد استان در گفتگو با تبریزبیدار:

خدمات پیدا و پنهان به نیازمندان در حوزه اشتغال، مسکن و درمان

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی با حضور در تحریریه تبریزبیدار به خدمات پیدا و پنهان این نهاد حمایتی در عرصه های مختلف اشتغال، سلامت، مسکن و … پرداخته است.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار/ کمیته امداد امام خمینی(ره) بعنوان نهاد حمایتی، رسالت سنگینی در مبارزه با فقر و محرومیت دارد و با وجود خودکفایی بسیاری از مددجویان از طریق ایجاد استغال، اما تکانه های شدید اقتصادی در سال های اخیر ورودی های این مجموعه را افزایش داده است.

غلامعلی ملامهدی مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی با حضور در تحریریه تبریزبیدار به خدمات پیدا و پنهان این نهاد حمایتی در عرصه های مختلف اشتغال، سلامت، مسکن و … پرداخته است.

مشروح گفتگو بشرح ذیل می باشد:

طرح های اشتغال امداد، پایدارترین طرح هاست

تبریزبیدار: رویکردهای کمیته امداد استان در حوزه اشتغال در سال جاری چیست و برای پایدارسازی شغل های ایجاد شده چه برنامه ای دارید؟

ملامهدی: دو مورد از کارهای شاخصی که ما امسال انجام دادیم، یکی در زمینه اشتغال و یکی در زمینه مسکن بوده است. این دو خدمت می تواند ارزش فرد مددجو را هم در محل زندگی و هم در اجتماع بالا ببرد. در مسئله اشتغال، اعتبار کمیته امداد نسبت به سال قبل دو برابر شده است؛ یعنی ۱۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال. دلیل اینکه این مقدار اعتبار بیش از سایر ارگان ها به کمیته امداد اختصاص یافته است، اینست که سال های قبل این نتیجه را گرفته اند که طرح هایی که کمیته امداد برای افراد نیازمند و مددجو اجرا می کند، پایدارترین طرح ها هستند؛ کمیته امداد به صورت ماهانه نظارت بعد از پرداخت وام اشتغال دارد و میزان بازدهی یا عدم بازدهی این وام و سرمایه گذاری را می سنجد، فلذا نتیجه بهتری می گیرد. از گذشته تا به حال در تمامی سال ها، بین ۹۰ الی ۹۵ درصد شغل های ایجاد شده توسط کمیته امداد پایدار بوده است.

کمیته امداد دستگاه برتر ایجاد اشتغال در استان / برنامه ریزی جهت ایجاد اشتغال برای ۲۵۰۰۰ نفر در استان

کمیته امداد استان در سال های گذشته بطور پیاپی موفق به کسب عنوان سازمان برتر در رابطه با ایجاد اشتغال در استان شده است. اصلا رسالت اصلی ما ایجاد اشتغال است. دلیل موفقیت بحث اشتغال در کمیته امداد هم فقط همین بحث نظارت است. برنامه ما برای امسال این است که ان‌شاءالله بتوانیم برای بیش از ۲۵۰۰۰ نفر در سطح استان از طریق کمیته امداد اشتغال زایی کنیم.

همین بحث اشتغال زایی، خودش خدمات پنهان زیادی را به دنبال دارد. مثلا وقتی کارشناسان ما برای بازدید و بازرسی از طرح های اشتغال زایی خانواد های مددجو، نزد آنها می روند، اگر احیانا مشکل دیگری داشتند، به کمیته امداد گزارش می کنند و برطرف می شود.

 

 

سهم کمیته امداد استان از نهضت ملی مسکن ۶۶۰ واحد / ۹۳۸ واحد مسکن روستایی در سالجاری احداث می کنیم

تبریزبیدار: تامین مسکن و اجاره بها از جمله مشکلات عمده مردم است، کمیته امداد در این خصوص چه برنامه ای دارد؟

ملامهدی:  در عید نوروز امسال، ۱۰۴۰ باب منزل مسکونی افتتاح کردیم که ساخت آن ها را از اوایل سال ۱۴۰۰ شروع کرده بودیم.
ما در بحث مسکن تفاهم نامه های متفاوتی داریم؛ تفاهم نامه ها با بنیاد مستضعفین، بنیاد مسکن و بانک های عامل از جمله آنها هستند. برای احداث منازل مسکونی برای نیازمندان، حداقل ۲۰۰ میلیون تومان پول لازم است که ۵۰ درصد آن در قالب وام از طریق بانک های عامل تامین می شود، و بقیه مبلغ به صورت بلاعوض به شرح زیر تامین می شود: ۴۵ درصد توسط بنیاد مسکن، ۳۵ درصد بنیاد مستضعفین و ۲۰ الی ۳۰ درصد هم کمیته امداد.

امسال در نهضت مسکن ملی که توسط آیت الله رئیسی پایه گذاری شده است، ۳۶۰ هزار مسکن در قالب مسکن شهری و روستایی به کمیته امداد در نظر گرفته است و برای استان ماهم این تعداد ۶۶۰ دستگاه است. امسال اولین بار است که ما می خواهیم در بحث مسکن ملی شهری ورود کنیم. برنامه ما در مسکن روستایی هم ۹۳۸ باب منزل مسکونی است.

ما یکسری خدمات در فضای جانبی مساکن هم داریم که برای آن هم ۱۰۰۰ باب منزل مسکونی را در نظر گرفته ایم؛ برای مثال یک خانه در روستا وجود دارد که نیاز به طویله دارد، خانه دیگری نیاز به حمام دارد، و … . ما مشکلات این خانه ها را حل می کنیم.، تعمیرات مورد نیاز ۲۰۰۰ باب منزل مسکونی اعم از گچ کاری و نقاشی و … را نیز در دستور کار خود داریم.

امسال ۱۵۷ میلیارد تومان اعتبار در بحث مسکن در نظر گرفته اند در حالی که سال قبل فقط ۳۲ میلیارد بود. این کار نشان دهنده‌ی جدیت بحث مسکن در نظردولت است.

 تبریزبیدار: کمیته امداد در حوزه اهدای عضو یا کمک های درمانی چه خدماتی ارائه می دهد؟

ملامهدی: مددجویان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گرفته اند و می توانند آزادانه به هر مرکز درمانی مراجعه کنند. بعضی مواقع که این افراد علاوه بر بیمارستان و پزشک، داروهای گران قیمت و ‌… می گیرند و هزینه آن را نمی توانند پرداخت کنند، با ارایه مدارک پزشکی به ما مراجعه می کنند و ما حد توان به آنها کمک می کنیم.

در رابطه با اهدای عضو با موسسه خیریه نوبر تفاهم نامه داریم و برای پیوند کلیه ۵۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض کمک می کنیم.

 

موسسات خیریه رفیق ما در مبارزه با فقر هستند نه رقیب

 تبریزبیدار: میزان تعامل کمیته امداد با موسسات خیریه مردم نهاد چگونه است؟

ملامهدی: ما موسسات مردم نهاد و مراکز خیریه را به عنوان رفیق میبینیم نه رقیب. با موسساتی که پای کار هستند همکاری داریم. باید سازماندهی در استعلام خدمات صورت گیرد تا یک فرد از چند جا خدمت نگیرد و فرد دیگری از هیچ جا؛ یعنی ممکن است یک‌ خانواده هم از بهزیستی، هم از کمیته امداد، هم از یک‌ موسسه خیریه و …. کمک دریافت کند و یک خانواده اصلا از هیچ‌نهادی کمک دریافت نکند! و این ظلم است.

کمیته امداد سامانه ای طراحی کرده تا خدماتی که به مددجوها ارائه داده را در آنجا وارد کرده است. پیشنهادمان به سایر موسسات خیریه این است که آنها هم اطلاعات و مشخصات خود را در این سامانه ثبت کنند تا حق هیچ خانواده نیازمندی ضایع نگردد.

 

 

کمیته امداد نقشی در تولید فقر ندارد

 تبریزبیدار: در مورد تقویت اعتماد مردم چه برنامه ای دارید؟

ملامهدی: در راستای جلب اعتماد مردم و خیّرین، ما در ازای کمکی که از خیّرین عزیز دریافت می کنیم، به آنها استعلام و گزارش می دهیم که کمک های آنها کجا صرف شد. یک موضوعی هست که گفته می شود شما اینقدر کار می کنید پس چرا فقر ریشه کن نمی شود، به آنها می گویم نقش کمیته امداد در ایجاد فقر چیست؟ وقتی یک خانمی بر اثر آسیب های اجتماعی طلاق می گیرد و محتاج می شود و به کمیته امداد مراجعه می کند؛ نقش ما در طلاق و نیازمندی او چیست؟ وقتی کارگری بیمه ندارد و بعد از مدتی بدلیل کهولت سن یا حادثه نمی تواند کار کند و نیازمند می شود و ما او را تحت پوشش قرار می دهیم؛ نقش کیته امداد در فقیر شدن او چیست؟ وقتی فردی تصادف منجر به فوت می کند و به زندان می افتد و خانوده او به کمیته اماد مراجعه می کند، نقش ما در فقیر شدن این خانواده کجاست؟ پس کمیته امداد نقشی در تولید فقر ندارد اما طبق رسالت ذاتی خود باید نیازمندان را تحت پوشش قرار دهد.

 

گفتگو از تحریریه تبریزبیدار

تنظیم: نگار رشیدی

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.