یادداشت تبریزبیدار؛

فرش موزاییکی، جاذبه گردشگری یا محلی برای جولان معتادان؟

علاوه بر تخریب شدن سنگفرش، تبدیل شدن محوطه به جای خواب برای معتادان که سبب از بین بردن چهره شهر و تهدیدی برای امنیت شهروندان است.

یادداشت تبریزبیدار؛ سارا دلیر/ فرش موزاییکی در میدان شهید بهشتی (منصور) که یکی از محلات قدیمی تبریز است در سال ۱۳۹۱ افتتاح شد.

این اثر هنری توسط مرحوم بهروز احمدی با هدف نگاه به شهرت جهانی فرش اصیل تبریز و برای گرفتن لقب یکی از نماد های فرهنگی تبریز ساخته شد.

فرش موزاییکی با طرح باغ بهشت، مربوط به قرن ۱۱ ه.ش است که در موزه ی فرش ایران نگهداری می شود. در این سنگفرش از رنگ‌های طبیعی و سنگ‌های با ارزشی استفاده شده است که این اثر هنری پس از سپری شدن چندین سال، تخریب و تبدیل به وضعیتی شده است که اگر روند کنونی ادامه پیدا کند بدون شک در ظرف مدت کمی به سوی نابودی مطلق خواهد رفت.

متاسفانه ۴ سال بعد از افتتاح، ترک برداشته و عدم توجه در حفظ و نگهداری که مشاهده آن دل هر شهروندی را به درد می‌آورد.

با اینکه در تبریز آثار معماری که قدمت چند صدساله دارند با وجود حوادث طبیعی همچنان استوار هستند.

زمانی تبلیغات زیادی صرف معرفی فرش موزاییکی شد ولی اکنون هیچ متولی نداشته و به حال خود رها شده تا سنگ های با ارزش توسط عابرین شکسته شده و دیوار های محوطه فرسوده شوند.

علاوه بر تخریب شدن سنگفرش، تبدیل شدن محوطه به جای خواب برای معتادان که سبب از بین بردن چهره شهر و تهدیدی برای امنیت شهروندان است و متولیان این امر باید برای ساماندهی این افراد و احیای این اثر هنری فکری بکنند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.