تبریزبیدار گزارش می دهد؛

رینگ آبرسانی تبریز؛ آری یا نه؟ / آب با طعم نارضایتی

برخی کارشناسان معتقدند شبکه آبرسانی تبریز نیاز به رینگ واحد جهت اتصال سدها و تصفیه خانه‌ها دارد تا آب در همه نقاط شهر با یک کیفیت و بدون مواردی همچون بوی نامطبوع باشد.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار/ نارضایتی از طعم و بوی آب آشامیدنی در اغلب سیستم های تامین آب شرب، شایع می‌باشد.  بطور عمده نارضایتی های عمومی درخصوص طعم وبوی آب به اشکال مختلف از جمله بوی فاضلاب درآب (بوی گندیدگی وماندگی)، طعم و بوی کلر درآب، بوی گندیده در آب، طعم و بوی فلزات درآب و…

آب شرب تبریز نیز از این قاعده مستثنا نیست. آب در تبریز از چند منبع مختلف وارد شبکه آبرسانی شده و به دست شهروندان می رسد. در ماه های اخیر تفاوت کیفیت و مزه آب در مناطق مختلف شهر به چالش تبدیل شده بود هر چند مدیران آبفا استان آن را رد می کنند.

برخی کارشناسان معتقدند شبکه آبرسانی تبریز نیاز به رینگ واحد جهت اتصال سدها و تصفیه خانه‌ها دارد تا آب در همه نقاط شهر با یک کیفیت و بدون مواردی همچون بوی نامطبوع باشد.

روح الله متفکرآزاد در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص مشکلات آب آشامیدنی تبریز می گوید: آب تبریز از سه منبع میاندوآب، کوه سهند و سد نهند تأمین می شود که این سه آب با کیفیت های متفاوت به تبریز وارد می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت وجود رینگ در شبکه آبرسانی در تبریز می افزاید: این سه ورودی آب ها به هم تلاقی نمی شوند و هر کدام، منطقه ای از تبریز را آبرسانی می کنند که باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند کاهش فشار آب و تفاوت در کیفیت آب می شود..

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی عدم وجود منابع ذخیره آب در داخل شهر را یکی دیگر از مشکلات آب تبریز عنوان کرده و می افزاید: آب باید بتواند در مناطق مختلف تبریز برای تأمین فشار ذخیره شود و این اتفاق نمی افتد برای همین در برخی نقاط وقتی آب قطع می شود، چند ساعت طول می کشد تا وصل شود.

متفکرآزاد ضمن تاکید بر انتقال آب ارس به دشت تبریز برای رفع مشکلات در بلندمدت، می گوید: مردم باید رعایت الگوی مصرف را در نظر گرفته و صنایع نیز باید از فاضلاب تصفیه شده بهره مند شوند و از آب آشامیدنی مصرف نکنند.

وی خاطرنشان می کند: مسئولین اجرایی استان باید در راستای تامین کوتاه مدت آب شرب در تبریز و انتقال آب ارس، هزینه کرد سالانه داشته باشند. سال قبل مسئولین استانی، مسئولین اجرایی و نمایندگان کمک کرده و دست به دست هم دادیم و حدود بیش از ۴۰ میلیارد تومان هم برای انتقال آب نهند و هم برای آب سهند اعتبار گرفته و تأمین کردیم.

اما محمد خانی، مدیر عامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی نیز در گفتگو با تبریزبیدار با تاکید بر وجود استانداردهای لازم در آب تبریز می گوید: آب تبریز کاملا بهداشتی، سالم و استاندارد است، آدرس کسانی که می گویند آب ما بی‌کیفیت است را به من بدهید تا اکیپ بهداشتی‌ ما آزمایشات لازم را انجام دهند.

وی در خصوص تصفیه خانه مرکزی آب تبریز می گوید: آب شهرستان تبریز از چهار محل تأمین می‌شود و برای هر چهار آن تصفیه خانه وجود دارد.
خانی با بیان اینکه تصفیه خانه متمرکز مفهومی ندارد، می گوید: یکی از آب ها از میاندوآب منتقل می شود که برای خود تصفیه خانه دارد. دیگری از ورزقان منتقل می شود که آن نیز برای خود تصفیه خانه دارد. این آب ها در مسیر خود تصفیه شده و انتقال داده می شود.
وی ادامه می دهد: آب ورزقان از طرف باغمیشه وارد می‌شود و برای خودش تصفیه خانه دارد. این آب توسط آزمایشگاه های مرجع کشور و علوم پزشکی تایید شده و وارد شهر می شوند و روزانه آنها را آزمایش می‌کنند. آبی که از زرینه رود انتقال پیدا می کند نیز همینطور می باشد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خاطر نشان می کند: اگر شهروندی در خصوص آلودگی و بودار بودن آب ادعا دارد، شاید شبکه در بن بست باشد یا آب در ته لوله باقی مانده باشد یا لوله در جریان نباشد که بو بیاید و ۹۹ درصد این موضوع را رد می کنم.

گزارش از الهه مهدوی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است
 1. بایراق

  ‌سلام‌‌تبریز‌مانند‌تهران‌سد‌ذخیره‌آب‌ندارد
  ‌سدهای‌لتیان‌کرج‌….‌حدود‌یک‌الی‌دو
  سال‌آب‌تهران‌را‌ذخیره‌دارند‌‌اگر‌به‌هر‌دلیلی
  لوله‌انتقال‌آب‌از‌سد‌شهید‌کاظمی‌بوکان
  قطع‌شود‌جنگ‌بمباران‌قطع‌برق‌خرابکاری
  منطقه‌تبریز‌دچار‌فاجعه‌میشودلذا‌باتوجه
  له‌اینکه‌سد‌شهید‌مدنی‌را‌درآستانه‌آبگیری
  تشخیص‌دادند‌گسل‌تبریز‌را‌تحریک‌
  خواهدکرد‌متروکه‌نمودند‌باید‌سد‌شهید‌
  مدنی‌جدید‌در‌دشت‌تبریز‌یا‌دشت
  هریس‌.یا‌.بر‌روی‌آجی‌‌چای‌احداث
  گردد‌وسیلابهای‌بهاری‌را‌مهار‌کند
  وحداقل‌تبریز‌یک‌سد‌ذخیره‌قابل
  اعتنا‌داشته‌باشد‌البته‌آب‌میاندواب
  را‌نیز‌با‌احداث‌استخرهای‌بزرگ
  چند‌میلیون‌مترمکعب‌میتوان
  ذخیره‌داشت‌ذخیره‌آب‌درمناطق
  جمعیتی‌مهم‌‌در‌مبحث‌پدافند‌غیر
  عامل‌حرف‌اول‌است‌