تبریزبیدار گزارش می دهد:

خیمه نوگلان و خاطره سازی ماندگار برای کودکان از محرم

امسال هیات انصار الفاطمه(س) تبریز با برپایی خیمه نوگلان حسینی در محوطه امامزاده سیدحمزه(ع) مى خواهد یک خاطره خوب در ذهن بچه ها از محرم و امام حسین ماندگار کند.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار/ محرم که می شود، هیئت ها و دسته هاى عزادارى به عشق امام حسین(ع) در جاى جاى شهر برپا می شوند. هر کدام از ما به نوبه خودمان ارادت مان را به ارباب نشان می دهیم. یک نفر هیئت می گیرد، یک نفر چای می دهد، بعضی ها نذری می دهند. یک نفر حسینیه را جارو می زند و خلاصه سعی می کنیم هرکاری از دستمان بر می آید، انجام دهیم.

در بین همه ی این فکر ها و نیت های خوب، به فکر کودکان هم هستیم؟ وقتی یک یا چند کودک همراه مان هستند، نوع عزاداری مان هم متفاوت می شود.

امسال هیات انصار الفاطمه(س) تبریز با برپایی خیمه نوگلان حسینی در محوطه امامزاده سیدحمزه(ع) مى خواهد یک خاطره خوب در ذهن بچه ها از محرم و امام حسین ماندگار کند.

 

 

 

خانم برتینا خادم هیئت انصار الفاطمه(س) و مربی خیمه نوگلان حسینی در گفتگو با تبریزبیدار می گوید: در این خیمه برای کودکان روزانه داستان شهدای کربلا  را تعریف می کنیم تا نسل جدید با سرگذشت اصحاب امام حسین(ع) آشنا شوند و بدانند چرا با امام حسین رفتند و ایشان را تنها نگذاشتند.

وی ادامه می دهد: در مرحله بعد در مورد ادب و حجاب دختران و پسران با آنها گفتگو می کنیم و تا اثرگذاری روی تربیت دینی آنها داشته باشیم.

 

 

 

برتینا، رنگ آمیزی نقاشی را از دیگر برنامه های این خیمه عنوان کرده و می گوید: این نقاشی ها در مورد عاشورا و با رویکرد کودکانه می باشد.

وی به ابتکار دیگر خیمه نوگولان حسینی اشاره کرده و می گوید: کتاب هایی با زبان کودکانه در مورد شهدای کربلا تهیه کرده ایم و از بچه ها خواسته شده کتب را به خانه ببرند و با کمک پدر و مادر بخوانند و روز بعد در جمع بچه های دیگر توضیح داده و جایزه بگیرند و با این کار آنها را به کتابخوانی تشویق می کنیم.

 

 

 

هیات کودک با شور و شعور حسینی

مربی خیمه نوگلان حسینی در مورد اهداف این خیمه می گوید: اولین هدف اینست که کودکان شعور حسینی را یاد بگیرند و بدانند امام حسین(ع) برای چه چیزی قیام کرده و یارانش چه کسانی بودند.

وی به برگزاری هیات کودکانه اشاره کرده و می افزاید: بعد از برگزاری برنامه های فرهنگی برای کوکان، هیئت برای آنها برگزار می شود و بچه ها خودشان مداحی و سینه زنی می کنند و از این کار هدف اینست که کنار شعور حسینی، شور حسینی را هم یاد بگیرند.

 

 

 

برتینا به دیگر اهداف برپایی این خیمه اشاره کرده و اضافه می کند: هدف بعدی اینست که بچه ها را دور هم جمع کرده و سرگرم کنیم تا خانواده ها بتوانند از مراسم عزاداری بهره ببرند و سپس بچه ها را به فضای هیات می‌بریم تا با فضای مراسم آشنا شوند.

 

 

 

گفتنی است خیمه نوگلان حسینی در دهه اول محرم همه روزه از ساعت ۲۲ شب همزمان با هیات انصار الفاطمه(س) در محوطه امامزاده سیدحمزه(ع) تبریز برپا می شود.

 

گزارش از الهه مهدوی

عکس ها از حسین قلی زاده

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.