گزارش تبریزبیدار از آنچه در جلسه شورای شهر گذشت؛

بلیط مترو و اتوبوس گران نشد / تعیین اعضای کمیسیون ها

جلسه امروز شورای شهر در عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزبیدار، جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام رسول برگی و با حضور ۱۲ عضو شورا و غیبت سید کاظم زعفرانچیلر در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

حجت الاسلام برگی در سخنان پیش از دستور خود گفت: دیروز اعضای شورا و شهرداری میزبان تشکل های اجتماعی بودند. امروز هم روز شهدای مدافع حرم است که اگر اینان نبودند و مقاومت نمی کردند الان در تبریز درگیر جلادها بودیم. یاد و خاطره آنان را گرامی می داریم.

دستور جلسه اول: انتخابات کمیسیون های تخصصی

در ادامه جلسه انتخابات برای تعیین اعضای کمیسیون های تخصصی شورای شهر برگزار شد.

آقایان دبیری، هادی، باغبان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر تبریز، آقایان بجانی، باغبان، زعفرانچیلر عضو کمسیون سرمایه گذاری و گردشگری انتخاب شدند.

آقایان دبیری، زعفرانچیلر و خانم غفوری عضو کمسیون فناوری و شهر هوشمند انتخاب شدند.

آقایان هادی، بجانی، دبیری، باغبان و خانم غفوری به عنوان عضو کمسیون ورزش انتخاب شدند.

آقایان بجانی، دهقان نژاد، اسوتچی، احمدی و خانم غفوری به عنوان عضو کمسیون ارزیابی، تحقیق و نظارت انتخاب شدند.

آقایان بابایی، بجانی، احمدی، رشیدی و باغبان عضو کمیسیون شهرسازی و معماری انتخاب شدند.

آقایان احمدی، صادقی و بجانی به عنوان عضو کمسیون محیط زیست و خدمات شهری انتخاب شدند.

آقایان احمدی، اسوتچی، زعفرانچیلر، دهقان نژاد و خانم غفوری به عنوان عضو کمسیون فرهنگی و اجتماعی انتخاب شدند.

آقایان بجانی، باغبان، بابایی، صادقی و برگی به عنوان عضو کمسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری انتخاب شدند.

در ادامه ابن انتخابات، علی نوای باغبان، عضو کمسیون ماده ۳۸، احد صادقی عضو کمسیون ماده ۷، فریدون بابایی اقدم عضو کمسیون ماده ۵ و روح اله دهقان نژاد عضو کمسیون ویژه ماده ۱۰۰ انتخاب شدند.

دستور دوم‌جلسه امروز شورا در رابطه با بررسی مصوبات کمیسیون ورزش و جوانان شورای اسلامی کلانشهر تبریز با موضوع اجرای مسیرهای دوچرخه سواری در زمان مسیر گشایی ها و احداث خیابان ها و همچنین ایجاد و راه اندازی ایستگاه های دوچرخه سواری در محل عمارت ساعت، شهرداری مرکز و مناطق ده گانه و کلیه سازمان های تابعه شهرداری بود.

پرویز هادی رئیس این کمیسیون در این رابطه گفت: این بحث چندین جلسه در کمسیون بررسی شد و هیئت دوچرخه سواران معاونین بودند و بنا شد در خیابان های تازه احداث مسیر دوچرخه سواری مد نظر گرفته شود.

وی افزود: از دوچرخه در سایر شهر ها به عنوان حمل و نقل پاک استفاده می شود. ما هم باید استارت پارکینگ دوچرخه را در مجموعه خودمان شروع کنیم.

یعقوب هوشیار، شهردار کلانشهر تبریز در این راستا افزود: ما باید طول سفر ها و تراکم سفر ها را ارزیابی می کردیم؛ لینک شرق به غرب که ۱۲ کیلومتر است، باید از طرف چایکنار استفاده کنیم که آن هم هزینه زیادی دارد ولی چایکنار مطلوب ترین مسیر برای شهر تبریز است.

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسی مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر تبریز با موضوع لایحه شهرداری تبریز در خصوص استفاده از ظرفیت های شرکت خانه سازی پیش ساخته شده آذربایجان در اجرای برخی از پروژه های شهری پرداخت.

هوشیار، شهردار کلانشهر تبریز در این باره خاطرنشان کرد: هر مجموعه ای باید به رسالت اصلی خود بازگردد؛ برای مثال سازمان عمران به عنوان بازوی توانمند عمرانی باید در پروژه های عمرانی فعال باشد، همانطور که در پروژه ارتش ورود کرده است.

وی همچنین افزود: شرکت خانه سازی پیش ساخته که کار تولید بتن و کفپوش را دارد، اما متاسفانه برخی از مناطق در سال های گذشته از محصولات این شرکت استفاده نمیکردند.

وی در پایان گفت: خواسته ما استفاده از توان و تخصص سازمان های شهرداری در پروژه های عمرانی شهر است.

باغبان، عضو شورا نیز تاکید کرد: این موضوع در کمسیون بررسی شده و خوشبختانه شرکت در حال سوددهی می باشد.

صادقی، عضو‌ شورا تصریح کرد: باید از ظرفیت های شرکت پیش ساخته استفاده شود.

لازم به ذکر است که این دستور جلسه با رای اکثریت اعضای شورا تصویب شد.

دستور چهارم جلسه امروز شورا در رابطه با بررسی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر اصلاح نرخ بلیط قطار شهری بود‌.

علیرضا باغبان، عضو شورا در این باره بیان کرد: این لایحه شهرداری در کمسیون مطرح شده است. ما افزایش هزینه ها را تایید می کنیم و معتقدیم که درآمد بخش خصوصی و شرکت باید افزایش یابد.

وی ادامه داد: در ماه پنجم، تعرفه عوارض را به مدت یک سال تصویب کرده ایم و شهروندان این را می دانند و این افزایش سالی یکبار افزایش می یابد و ما نمی توانیم در وسط سال برای افزایش اقدام کنیم.

وی همچنین افزود: از خدمات ما، روزانه چند صد نفر از اتوبوس ها استفاده می کنند و تبعاتی خواهند داشت. شهرداری هم برای اصلاح این موضوع باید شش ماه دیگر صبر کند تا ما آن‌ را اصلاح کنیم.

باغبان تاکید کرد: بهتر است امسال افکار عمومی و شهروندان را تحت فشار قرار ندهیم و بحث این مورد را در نیمه دوم سال بررسی کنیم.

دهقان نژاد، عضو شورا در ادامه گفت: افزایش هزینه ها باعث افزایش هزینه های روانی خواهد بود، تا آخر سال هم چیزی باقی نمانده است؛ با این کار مردم را ناراحت نکنیم.

لازم به ذکر است که این دستور جلسه تصویب نشد.

دستور پنجم جلسه امروز شورا به بررسی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر افزایش نرخ بلیط اتوبوس مسیر تندرو و سایر خطوط توسط شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز و حومه پرداخت‌.

لازم به ذکر است که این دستور جلسه تصویب نشد.

در ادامه جلسه امروز شورا، لایحه شهرداری مبنی بر ایجاد موکب شهرداری در کربلا نیز بررسی شد.

روح الله رشیدی، عضو شورا در این خصوص گفت: ماهیت این کارها ارزشی است و ورود شهرداری تبریز به این موضوع ضروری نیست؛ باید اجازه دهیم این مورد طبق مردمی محور بودن پیش رود.

باغبان، عضو شورا خاطرنشان کرد: در کربلا در روزهای اربعین به شدت فضا متراکم و تنگ می شود. شهرداری کربلا چندین سال است که واحد آتشنشانی را در اختیار شهرداری تبریز گذاشته و فضا و امکاناتش در اختیار شهرداری تبریز است که در طول ده روز مردم تبریز در فضای موکب اتراق می کنند‌

وی ادامه داد: بخشی از مردم تبریز جنت الحسین را پیدا می کنند و از نذورات موجود استفاده می شود. مجموعه شهرداری هم ده روزی در آنجا به زائران خدمات رسانی می کنند؛ به هر حال این برای مردم خودمان هزینه کردن است.

لازم به ذکر است که یک فوریت این لایحه تصویب نشد و به صورت عادی قرار شد مورد بررسی قرار گیرد.

در ادامه جلسه، رشیدی، عضو شورا در خصوص کرکج تصریح کرد: شهرداری باید در این مسیر تقاطع غیر همسطح ایجاد کند و دولت مسیر تبریز اهر را درست کند و اگر شر پارک حاشیه ای را هم کم کنیم به مردم لطف بزرگی کرده ایم.

وی در پایان گفت: عدم انتشار مصوبات ماده ۵ جرم است و حداقل باید در جایی که شهرداری ذی نفع است منتشر شود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.