مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی:

حرکت آذربایجان شرقی بسمت سالمندی / خانه داری فقط ظرف شستن نیست

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: استان آذربایجان شرقی جزو استان های اول در کشور است که در حوزه سالمندان ارتقا پیدا کرده است.

به گزارش تبریزبیدار، زهرا کوهی در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: حوزه ما یک حوزه مهم و اثرگذار است؛ مقام معظم رهبری نزدیک ۲۰ سال پیش در یکی از فرمایشات خود در حوزه بانوان فرموده اند:« زنان نیم موثری از جامعه هستند که بر نیمه دیگر اثر دارند»

وی افزود: یک خانم فقط یک بانو نیست؛ بلکه خانم جریان ساز، گفتمان ساز و آرمان ساز است و باید اول جایگاه زن را در استان خودمان درست بشناسیم و بعد آن را در کشور درست بشناسانیم.

مدیرکل امور بانوان استانداری آذربایجان‌شرقی بیان داشت: متاسفانه یکی از مهم ترین ضعف هایی که در جامعه دیده می شود، این است که تعداد بانوان تاثیرگذار در سمت ها و ساحت های مختلف کم است. درست است که فعال هستند ولی از آن ها به عنوان یک شاخص یاد نمی شود. ولی ارزش آن ها در قسمت ها و ساحت های دیگر در کل دنیا تقریبا یک سطح هستند اما تراز هایشان بالا و پایین شده است.

کوهی همچنین خاطرنشان کرد: در اسناد بالا دستی نظام و حتی قانون اساسی، مواردی که راجع به زن و خانواده نوشته شده است، اگرچه زیاد هم نباشند اما مهم تلقی می شوند. البته تفاوت در نگاه ها چیزی است که چالش ایجاد می کند و چالش ها هم اندیشه ها را خلق می کنند. ما باید اول در جامعه از بعد حقوقی، یک‌ نگاه نظام مند و‌ نگاهی که برای امامین انقلاب بود را به زنان و بانوان جامعه داشته باشیم و بعد به عنوان کسی که می خواهد مطالبه داشنه باشد، کار خود را پیش ببریم.

وی ادامه داد: مشکل اساسی ما در جامعه اینست که کفه تربیتی و آموزشی در جامعه به سمت بانوان است و ما باید حداقل مجموعه مدون آموزشی مخصوصا ویژه فرزندان پسر به مادران ارائه کنیم چرا که اگر یک پسر ادبیاتی که با مادر و خواهر خود حرف می زند را بلد باشد، در جامعه هم ادبیات صحیحی به کار خواهد برد.

وی تاکید کرد: یک فرهنگ سازی خوب در گرو‌ ارتباط مستمر با مجموعه های مردمی، حاکمیتی و ساختارسازان فرهنگ هستند که رسانه ها و مجموعه های اجتماعی هم همیشه در راس امور هستند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری همچنین بیان نمود: ما بانوان شاخص اثرگذار زیادی داریم که در شهر و استان و‌ حتی در شهر های کوچک فعالیت می کنند و حتی تا حوزه بین المللی هم می توانند پیش بروند؛ اما مسئله بزرگ این است که بعضا رفتار های خودمان و بعضی درخواست های بی جای ما، ناخواسته باعث می شود که از هدفمان دور شویم و خودمان با دست خودمان پتانسیل طرف را از بین می بریم.

کوهی گفت: عمده مسئله ما در حوزه جمعیت، فرزندپروری است، یکی از ابزارها و‌ مولفه های قدرت در هر جامعه، سرمایه ها و نیروی انسانی آن جامعه است.

وی تصریح کرد: ما می توانیم این را جبران کنیم ولی‌ بالطبع باید یک‌سری ساختارها و زمینه هایی در حوزه های مختلف زمینه سازی شود. بخش جمعیت و فرزندآوری بیشتر به باورهای درون فردی باز می گردد. استان آذربایجان شرقی جزو استان های اول در کشور است که در حوزه سالمندان ارتقا پیدا کرده است.

وی در ادامه گفت: این ها مسائل تک عاملی نیستند بلکه چندعاملی هستند. از طرفی، در ترکیب جمعیت هم جمعیت پسران ما زیاد می شوند و شاید این به خاطر باور غلط افراد جامعه است که پسران را بیشتر از دختران می پسندند و ارجع تر می دانند! یک‌مسئله مهم‌ دیگر در حوزه زنان خانه دار این است که ما ببینیم چند درصد جامعه ما کارمند است و باید علاوه بر شاغل بودن، همزمان نقش مادری، همسری و خانه داری را هم ایفا کند!

کوهی افزود: خانه داری هم صرفا فقط انجام کارهای خانه مثل ظرف شستن و … نیست بلکه مدیریت صحیح خانه است که نیازمند وقت بیشتری است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.