گزارش تبریزبیدار از آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

اشتیاق چینی ها برای زیارت مزار شهدای تبریز / لزوم تخصصی سازی پارک شمیم

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست حجت الاسلام رسول برگی و با حضور همه اعضای شورا و تاخیر سید کاظم زعفرانچیلر در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزبیدار، محمدحسن اسوتچی، عضو شورا در اعتراض به اظهارات رئیس شورا، در جایگاه مدعوین نشست.

 

دستور جلسه اول
دستور اول جلسه امروز شورا در رابطه با سخنرانی امیر دریادار دوم رضا عباسی، مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان آذربایجان شرقی بود.

امیر دریادار دوم رضا عباسی، مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان آذربایجان شرقی، در ابتدا بیان کرد: روش خدمت من در تمام پست‌ها اینگونه بوده که در گزارشات عملکردمان را توضیح دهیم و اگر همگرایی شود می‌توانیم این مشکلات را حل کنیم.

وی افزود: متاسفانه اداره کل حفظ آثار خوب معرفی نشده و ما را به نیروهای مسلح منتسب می دانند درحالی که حفظ آثار ذیل ستاد فرماندهی کل قوا است که با فرمان رهبر انقلاب آغاز به کار کرده است.

وی تصریح کرد: در حفظ آثار بخشی مانند من نظامی و شاغل هستند و بخش اعظم شامل بازنشستگان یا خانواده شهدا هستند که ریالی دریافت نمی کنند. حفظ آثار چندین معاونت دارد که مهمترین آن معاونت مهندسی و فنی است که در خصوص باغ موزه دفاع مقدس طراحی و حفظ این پارک است. در سال ۹۷ باغ موزه دفاع مقدس تحویل شده اما از آن زمان برخی مسائل ناقص است، ۲۱۲ یادمان شهدای گمنام در استان داریم.

پارک شمیم را تحویل اداره کل حفظ آثار دهید

عباسی ادامه داد: استان ما در دفاع مقدس چند استان را پشتیبانی می کرد اما متاسفانه موزه دفاع مقدس در همه استان ها افتتاح شده اما خبری از باغ موزه دفاع مقدس ما نیست. بعد از انتصاب آقای هوشیار سه بار از پروژه‌ شمیم بازدید داشتند اما خواهشی که داریم این پارک را تحویل حفظ آثار بدهند تا در راستای یکپارچه سازی برای این مجموعه کار شود تا شاهد یک محیط فرهنگی باشیم.

وی در پایان گفت: علی رغم تشکیل جلسات، هنوز اقدامات میدانی در آنجا صورت نگرفته و خواهشی که داریم توجه ویژه به آنجا داشته باشند. تعیین تکلیف بازارچه پارک شمیم پایداری از دیگر مسائلی است که به دنبال تعیین تکلیف آن هستیم‌.

شهرام دبیری، عضو‌شورا در این رابطه خاطرنشان کرد: باغ موزه دفاع مقدس در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد؛ در کشور ما هم شروع شده و در دوره های قبلی هم حمایت از این باغ موزه از طرف شورا و شهرداری بود و حتی بودجه کشوری نداشت.

وی تاکید کرد: البته برای ما ایراد است که سایر شهرها جلوتر از ما باشند و من می‌خواهم بودجه باغ موزه کاملا تخصیص یابد و حتی اگر لازم باشد، در قالب متمم بودجه بودجه‌ای اضافه کنیم.

سید کاظم زعفرانچیلر، عضو‌ دیگر شورا در ادامه این مباحث گفت: حتی جامعه ای که کمترین مطالعات دینی دارد، به مسائل فرهنگی بیشتر توجه می کنند؛ در انگلستان رشته شهید و شناسی وجود دارد! ما نباید منتظر شهرداری باشیم، می توانیم از سربازان سپاه استفاده کنیم و پارک شمیم پایداری را تمیز کنیم.

وی تصریح کرد: در کتیبه هایی که نصب شده است برای آنان توضیح نوشته نشده است؛ باید به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی توضیح داده شود. چند روز قبل هم از کشور چین آمده بودند درب های مزار شهدا بسته بودند و نتوانستند از آنجا بازدیدی داشته باشند.

احد صادقی، عضو‌ شورا در این رابطه بیان کرد: باید تعیین تکلیف شود که بهره برداری و نگهداری حفظ و آثار به عهده چه کسی می باشد؟ شهرداری نگاه مثبت تری به این مکان دارد و تا به امروز ۵۰۰ میلیون تومان بودجه تحقق پیدا کرده است.

علی نوای باغبان، عضو‌ دیگر شورا خاطرنشان کرد: مدیریت شهرداری پای ثابت پیگیری پارک شمیم پایداری است. باید تا ۳ سال آینده این مجموعه به اتمام برسد.

یعقوب هوشیار، شهردار کلانشهر تبریز، در ادامه گفت: با دومین کنگره شهدا، باید این مکان افتتاح شود؛ امیدوارم مشکلاتی که وجود دارد بتوانیم حل کنیم و مردم باید متوجه این ظرفیت شوند.

دستور جلسه دوم
دستور دوم‌ جلسه امروز شورا به بررسی مصوبه کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر تبریز در خصوص اصلاح بند هایی از آئین نامه فعالیت فرهنگ سرا های خصوصی پرداخت.

تعطیلی ۹ فرهنگسرا و کانون فرهنگی

غلامرضا احمدی، عضو شورا در این رابطه تصریح کرد: حدود ۲۰ کانون و فرهنگسرا مجوز دار در تبریز وجود دارد که بخاطر مسائل مختلف و کرونا تنها ۱۱ مورد فعال هستند. کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نیاز به اصلاح آیین نامه فعالیت این فرهنگسراها دیده است.

وی افزود: اگر نظارت خوبی روی عملکرد این فرهنگسراها باشد، فعالیت‌های خوبی در راستای سیاست‌های توسعه‌ای خواهند داشت.

روح اله دهقان نژاد، عضو‌دیگر شورا تاکید کرد: نظارت را در این رابطه بیشتر کرده ایم.

حکیمه غفوری، عضو شورا تصریح کرد: برای این موضوع زمان بیشتری گذاشته شده است نیازی به بازنگری ندارد.

لازم به ذکر است که کلیات این لایحه با رای اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.

دستور جلسه سوم
دستور سوم جلسه امروز شورا در رابطه با گزارش شهردار تبریز در خصوص بررسی وضعیت شکل گیری، تعیین ساز و کار ها، عملکرد فعلی، برنامه و اهداف کوتاه مدت و نحوه ارزیابی ستاد توسعه معابر بود.

هوشیار در این رابطه گفت: تکلیف مسیرگشایی های تمام مناطق را مشخص کرده ایم؛ خیابان ۴۵ متری انقلاب را هم شروع کرده ایم. بعضی پروژه هایی که در اولویت هستند و مردم گلایه دارند امیدواریم امسال بتوانیم آن را تکمیل کنیم.

وی همچنین افزود: برای پروژه ها زمان بندی تعریف خواهد و آنان را زمان مشخص تکمیل خواهیم کرد. یکی از کارهای اصلی هم شناسنامه دار کردن املاک شهرداری می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در سه چهار سال گذشته بانک املاک شهرداری خالی شده است و می خواهیم به ظرفیت قبلی خود برسانیم تا در مواقع نیاز از آن ها استفاده کنیم. پروژه چوخورلار امسال تکمیل خواهد شد. آخر سال عملکرد قابل قبولی برای شورا و مردم تقدیم خواهیم کرد.

فریدون بابایی اقدم، عضو دیگر شورا تصریح کرد: پیشرفت فیزیکی و تملک‌ها چقدر بوده است؟ لطفا گزارشی در این خصوص داده شود. در خصوص اسد گولی هم بدون توافق یک خانه تخریب شده و خواهش دارم که قیمت کارشناسی درصدی برای آنجا گذاشته شود و از واحدهای آنجا داده شود.

دستور جلسه چهارم
دستور چهارم جلسه امروز شورا به بررسی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر نحوه اقدام در خصوص تبدیل پروانه های تجاری و خدماتی صادره در سنوات گذشته به مسکونی پرداخت.

بازی برد برد در پروانه های تجاری و خدماتی

باغبان تاکید کرد: این یک موضوع برد برد است و مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد را حل میکند.

هوشیار، شهردار کلانشهر تبریز همونین بیان نمود: اینجا از نظر تجاری اشباع شده است دلیلش امکان فروش است و احتمال میدهم در سالهای آینده این مساله ادامه دار خواهد بود.

بابایی اقدم ادامه داد: این کار خوب است، احساس نیاز در مصادیق خاص است و به همین دلیل کمیسیون این را رد کرده که برای آن چند مورد لایحه ای نوشته شود و چون وسط سال است پیشنهادم آن است که این موضوعات حل و در فصل تعرفه بررسی شود.

دبیری افزود: هیچ دلیلی برای رد کردن وجود ندارد؛ ارزش پول افرادی که به شهرداری داده اند حفظ شود. این از نظر شهرسازی به نفع ماست چون کار منطقی است، به نظرم مخالفت درست نیست.

لازم به ذکر است که این دستور جلسه با رای اکثریت اعضای شورا تصویب شد.

دستور جلسه پنجم
دستور پنجم جلسه امروز شورا به بررسی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر اعمال تخفیف در عوارض تجدید بنا و صدور پروانه های ساختمانی برای نوسازی پاساژ ها و ساختمان های تجاری و خدماتی فرسوده قدیمی سطح شهر پرداخت.

بابایی اقدم در این رابطه گفت: این موضوع را باید به صورت جدی پیگیری کنیم؛ ساختمان های فرسوده به فکر نوسازی نیستند و علاوه بر این ها تاسیسات جدید اضافه می کنند. مرکز تحقیقات هم باید ساختمان های پر خطر را معرفی کنند.

لازم به ذکر است که این دستور جلسه با رای اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.