گزارش تبریزبیدار از آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

دوئل برگی و اسوتچی برای کشف توهین! / لزوم شفاف سازی بدهی ها / سرویس مدارس با نرخ جدید

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست رسول برگی، با غیبت سید کاظم زعفرانچیلر و تاخیر فریدون بابایی اقدم در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریزبیدار، در ابتدای جلسه، محمدحسن اسوتچی عضو شورا از رئیس شورای شهر برای اختصاص دادن وقت جهت ایراد تذکرات کتبا درخواست کرد.

 

 

دستور جلسه اول
در دستور اول جلسه امروز شورا، از حامد جعفری، مربی تیم ملی جمهوری اسلامی ایران در مسابقات قهرمانی تکواندو نونهالان جهان تجلیل صورت گرفت.

 

 

دستور جلسه دوم
در این دستور جلسه، از رتبه های برتر کنکور سال ۱۴۰۱ نیز تقدیر به عمل آمد.

 

 

دستور جلسه سوم
دستور سوم‌ جلسه امروز شورا در رابطه با سخنرانی علیرضا صیادی، مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی بود.

علیرضا صیادی، مدیرکل آموزش و‌ پرورش استان در ابتدا گفت: آموزش و پرورش بزرگترین دستگاه دولتی برای آینده سازان کشور است و سعادت تمام ملت ها آموزش و پرورش می باشد که چه اتفاقاتی در آن ها می افتد.

وی افزود: سرمایه گذاری برای آموزش و پرورش سرمایه گذاری برای آینده کشور است و باید برای تعالی آموزش و پرورش تلاش کنیم. عرصه تعلیم و تربیت نیز بسیار گسترده است.

وی همچنین در رابطه با همکاری سایر نهاد ها با آموزش و‌پرورش تصریح کرد: ارتباط شهرداری و آموزش و پرورش بسیار خوب است و کمک خیرین و کمک های مردمی در ساخت مدارس نیز بی بدیل می باشد.

بلبشوی مدارس غیرانتفاعی

روح الله رشیدی، عضو‌ شورا در این خصوص گفت: در ناحیه یک به قدری مدارس غیرانتفاعی افزایش یافته که بلبشویی ایجاد شده و از سوی دیگر میزان دسترسی مردم به مدارس دولتی کاهش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: واقعا برازنده نیست که بعد از ۴۳ سال از انقلاب اسلامی مدارس کانکسی وجود داشته باشد

علی باغبان، عضو‌ دیگر شورا نیز در ادامه خاطرنشان کرد: ما بین شهرداری، شورای شهر و آموزش و پرورش از سال های گذشته تفاهم نامه هایی داریم که رو به فراموشی رفته است.

وی افزود: در حوزه های شهروندی قدم هایی برداشته شده بود و الان هم باید این تفاهم نامه ها بروز رسانی شوند.

فریدون بابایی اقدم، عضو شورا ادامه داد: در سال های گذشته شهرداری برای آسفالت ریزی مدارس کمک های بسیاری کرده است.

وی همچنین تاکید کرد: باید به شهریه های مدارس غیردولتی رسیدگی شود؛ این باعث تبعیض بین دانش آموزان ثروتمند و فقیر نشین می شود.

 

دستور جلسه چهارم

دستور چهارم جلسه امروز شورا به بررسی مصوبه کمسیون برنامه و بودجه شورا با موضوع تعیین نرخ سرویس مدارس برای سال تحصیلی پرداخته شد.

باغبان تصریح کرد: پس از بررسی های لازم قیمت ها را مصوب کردیم که به نفع رانندگان هم باشد؛ در دو سال گذشته به دلیل تعطیلی، نرخ گذاری نشده بود و امسال ۲۰ درصد نسبت به نرخ تعدیل شده افزایش یافته است.

سرویس مدارس با نرخ جدید

وی افزود: نرخ سرویس مدارس نسبت به مکان ها متفاوت می باشد و بر اساس کیلومتر حساب می شوند و سه نوع سرویس، ون، مینی بوس و تاکسی می باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تشریح کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون که در آن همه طرفین مدنظر قرار گرفته‌اند، در بخش خودروهای سواری مبلغ یک‌میلیون و ۳۸۰ هزار تومان برای مسیرهای زیر سه کیلومتر، مبلغ یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای مسیرهای تا شش کیلومتر و مبلغ یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار تومان برای مسیرهای بیشتر از شش کیلومتر در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای خودروهای ون نیز مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای مسیرهای زیر سه کیلومتر تصویب‌شده و حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای بیشترین فاصله در نظر گرفته شده است. برای مینی‌بوس‌ها نیز نرخ‌ها از دو میلیون تومان تا حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تصویب شد که به صورت ماهانه و به ازای هر خودرو نرخ‌گذاری شده است.

در نهایت مصوبه کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص تعیین نرخ سرویس‌های مدارس شهر تبریز برای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تبریز رسید.

 

دوئل برگی و اسوتچی برای کشف توهین

در اثنای جلسه، برای تذکر اسوتچی وقت اختصاص داده شد.

اسوتچی بیان کرد: آقای برگی شما چندین بار اعلام کردید اسوتچی به اعضای شورا توهین کرده است لطفاً این موضوع را تعیین تکلیف کنید که بنده به چه کسانی توهین کرده ام؟ بودجه ای که در جلسه شورا تصویب شده است اعضای شورا حق دارند در جریان هزینه ها قرار بگیرند.

وی همچنین ادامه داد: اگر خواسته هایمان خلاف قانون می باشد باید این موضوع را اعلام کنید. سیستم عامل اقتصادی شهرداری را خواسته ایم فعلا جواب های سر بالا می شنویم.

اسوتچی در پایان تاکید کرد: بنده هیچ وقت استعفا نخواهم داد و این موضوعات را تعیین تکلیف کنید

حجت الاسلام برگی در پاسخ به اسوتچی گفت: اولا من به همه نگفتم اسوتچی به اعضای شورا توهین کرده است؛ ثانیا توهین همیشه فحش نیست؛ باغبان همان باغبان می باشد چرا نوشته بودید «باغ و بان»؟ شهرام همان شهرام بوده است دیگر لزومی ندارد بنویسید «شه رام»!

وی افزود: مثلاً نوشته بودید سلام و فعلا احترام این نوع حرف ها توهین است! این نوع نامه برازنده شما نیست.

دستور جلسه پنجم

در دستور جلسه پنجم بررسی گزارش لایحه تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری کلانشهر تبریز در صحن شورا انجام شد.

علیرضا باغبان در این رابطه گفت: گزارش تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تبریز اعم از مرکز، مناطق و سازمان ها در کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفته بود، شهرداری هم لایحه تفریغ بودجه را امسال در زمان به موقع به شورای اسلامی شهر تبریز تقدیم کرده و اکنون آمار و ارقام آماده قرائت است.

وی افزود: از سال جاری و مِن‌بعد، تا شش‌ماه اول، شهرداری فرصت ارائه لایحه تفریغ بودجه را دارد و در شش ماه پایانی شورا فرصت بررسی دارد.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که مستحضرید ما تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ را در آذر ماه سال گذشته بررسی کردیم اما اکنون شهریور ماه است که به بررسی تفریغ بودجه ۱۴۰۰ پرداخته ایم؛ این موضوع نشان از تلاش های مستمر مدیریت شهری جدید است. ۷۰۰ ساعت برای بررسی لایحه تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ زمان صرف شده و نهایتا در کمیسیون به تصویب رسیده است.

باغبان تصریح‌ نمود: کل درآمدهای تحقق یافته شهرداری تبریز اعم از مرکز مناطق و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته در سال ۱۴۰۰، هفت هزار و سیصدو چهل و دو میلیارد تومان است که با اعداد تکراری همراه است.

در ادامه روح الله رشیدی گفت: در مورد این گزارش قبلا درخواست کرده بودیم که این اعداد به صورت تحلیلی و به شکل نمودار باشد تا فهم آن آسان و ملموس باشد

وی تاکید کرد: اینکه در سازمان ترافیک مازاد بر بودجه مصوب صرف شده است، آیا فقط در این سازمان بوده است و دلیل این موضوع چه بوده است؟

در ادامه شهرام دبیری خاطرنشان کرد: در ارتباط با تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ اعداد و ارقامی همچون درآمد و هزینه برای ما مهم است. همچنین در ارتباط این تفریغ بودجه، نسبت عمرانی به جاری، تحقق ۵۷ درصد عمرانی قابل قبول است و مشکلی ندارد.

وی تاکید کرد: در ارتباط با پروژه‌های عمرانی که کلا ۶۵۲ پروژه داشتیم و ۱۱۷ پروژه به دلایل مختلف اجرایی نشده است و همه ساله معمول است برخی پروژه‌ها نیزاضافه کار شده است که مجوز آن را داشتند.

وی گفت: در مجموع لایحه تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تبریز مورد تایید شورای اسلامی شهر تبریزاست.

 بدهی شهرداری شفاف سازی شود / تفریغ بودجه ۱۴۰۰ شهرداری

همچنین محمدحسن اسوتچی طی سخنانی گفت: آیا وام‌هایی که در شورای چهارم اخذ شده بود، تمام شده است؟ آن زمان شهردار وقت و معاون مالی آقای سلیمانی گفتند تمام بدهی های وام پرداخت شده است.

وی ادامه داد: نمی دانیم این حسابرسی ها چگونه صورت می گیرد که برخی ها به راحتی آمار و ارقام اشتباه را ارائه می دهند!

احد صادقی، عضو‌ دیگر شورا نیز گفت: همانطور که مستحضرید مسائل مالی شهرداری نیاز بیشتری برای بررسی دارد که باید دقت بیشتری در این راستا به کار برده شود. شفافیت هم موضوع دیگری در این راستا بوده که بهتر است اقدامات جدی در این خصوص اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر هم بحث تعیین تکلیف بدهی سازمان‌ها بوده که در جلسه با نمایندگان ضرورت دارد نسبت به این امر اقدام شود. مطمئنا بودجه نوشته شده برای یک سال پاسخگوی شهر نبوده و باید در این خصوص اقدامات موثر تری در نظر گرفت.

وی افزود: بحث هوشمند سازی مسائل مالی شهرداری موضوعی است که باید بیشتر از پیش مد نظر قرار گیرد. همچنین تحقق بودجه برای حوزه خدمات شهری همچون بازارچه های محلی و خرید ماشین آلات نیاز به توجه بیشتری دارد.

بابایی اقدم در پاسخ گفت: در روزهای پایانی شورای چهارم آقای سلیمانی گزارشی ارائه داده بودند که کلیه بدهی های شهرداری تا پایان شورا چهارم تسویه شده است ولی به هنگام شروع دوره پنجم دیدیم که بدهی ها تسویه نشده است.

وی تاکید کرد: از همکاران شهرداری خواهشمندیم به هنگام سخنرانی و ارائه آمار و ارقام گزارشات دقیقی را به ما دهند چرا که این صحبت ها ثبت و ضبط می شود.

لازم به ذکر است که لایحه تفریغ بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری تبریز با تاکید بر تعیین تکلیف بدهی تامین اجتماعی به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تبریز رسید.

در پایان جلسه امروز شورا، به بررسی نامه شهرداری تبریز در خصوص انتخاب یک نفر از اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز به عنوان عضو ناظر در سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری تبریز پرداخته شد.

در این رابطه، یاسین بجانی، عضو ناظر در سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری تبریز شد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.