در گفتگوی مشروح با مدیرعامل سازمان سیما و منظر شهری شهرداری تبریز مطرح شد؛

اما و اگرهای سگ گردانی در پارک ها / باغ شهر با ورودی متروکه؟!

مدیرعامل سازمان سیما و منظر شهری شهرداری تبریز می گوید: متولی نظارت بر سگ‌گردانی در پارک ها نیستیم.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار/ مسایل مربوط به فضای سبز و پارک ها از جمله چالش های مهم مدیریت شهری است که ارتباط مستقیمی با شهروندان دارد. اکبر امجدی، مدیرعامل سازمان سیما، منظر شهری شهرداری تبریز با حضور در تحریریه تبریزبیدار پاسخگوی مطالبات در حوزه فضای سبز شده است.

مشروح گفتگو بشرح ذیل می باشد:

تعمیر نمازخانه پارک ها متناسب با بودجه / ضرورتی به احداث نمازخانه در پارک های محله ای نیست

تبریزبیدار: نمازخانه برخی از پارک ها سیمای مناسبی ندارند و اکثرا هم تمیز نیستند و یا بسته هستند. رسیدگی به این نمازخانه ها وظیفه کیست؟

اکبر امجدی: اینگونه نیست که همه پارک‌های ما از بابت نمازخانه مشکل داشته باشند. شاید تعداد انگشت شماری پارک‌ مشکل دارد. با ستاد اقامه نماز همکاری داریم و با هماهنگی با این مجموعه، همه روزه نیم ساعت قبل از اذان و دو ساعت بعد از اقامه هر نماز، نمازخانه  پارک ها باز باشند. حتی در پارک ائل گلی هم این موضوع رعایت می شود.

نسبت به نظافت نمازخانه ها هم به پیمانکاران تاکید کرده ایم و گاهی اوقات به صورت مقطعی ایراداتی وجود دارد. ممکن است یک سری نمازخانه ها در بحث عمرانی مشکل داشته باشند و نیاز به تعمیر دارد که این موارد را هم شناسایی  و نسبت به بودجه هر سال، رفع می کنیم.

در برخی پارک‌های کوچک و محله ای هم نیازی به ساختن نمازخانه نیست چون فضای کمی دارند. در جلسه اخیر که با ستاد اقامه نماز داشتیم، قرار شد با بودجه سال ۱۴۰۲، در ۱۰ پارکی که ستاد اقامه نماز مشخص کرده، نمازخانه احداث شود.

ما متولی مقابله با سگ گردانی در پاک ها نیستیم

 تبریزبیدار: بر سگ گردانی در پارک ها چرا نظارت چندانی صورت نمی گیرد؟

اکبر امجدی: طبق بخشنامه، تابلوی ممنوعیت ورود حیوانات به پارک‌ها را نصب خواهیم کرد. هر مشکلی که به معضل اجتماعی تبدیل شود، قطعا باید یک متولی در جامعه داشته باشد. متولی نظارت بر سگ‌گردانی ها ما نیستیم. سازمان ما متولی فضای سبز و‌ نگهداری از پارک‌ها استو وظیفه قانونی ما در رابطه با ممنوعیت سگ‌گردانی نصب تابلو است. متولی این قضیه در حاکمیت مشخص شود تا برای کنترل و‌ مدیریت آن کاری انجام شود.

پارک های بانون شهر کافی است اما ایده آل نیست

 تبریزبیدار: علت اینکه پارک‌ بانوان در مناطق کمتربرخوردار اصلا وجود ندارد و در مناطق دیگر هم فقط تبدیل به فرهنگسرا شده و عاری از وسایل تفریحی برای بانوان است، چیست؟

 اکبر امجدی: اتفاقا پارک‌ بانوان در تمام‌ مناطق وجود دارد و توزیع آن به این صورت نبوده که در یک‌ منطقه وجود داشته باشد و در یک‌ منطقه نه. شاید به صورت ایده آل نباشد و وسایل تفریحی در آن‌ وجود نداشته باشد ولی حداقل بانوان می توانند در آنجا استراحت کنند و از فضای سبز آن استفاده کرده و راحت باشند. ضمن اینکه وسایل ورزشی و بعضی اوقات وسایل بازی کودکان نیز در این پارک ها وجود دارد. پارک های بانوان به صورت پارک های محله ای هستند و اصلا فضای جغرافیایی آنها اجازه نمی دهد که ما وسایل تفریحی بیشتری برای بانوان قرار دهیم. در دو‌تا از پارک های بانوان ما فرهنگسرا وجود دارد که این هم یک نکته مثبت است و خواهان زیادی هم دارد.

حواشی تابلوهای تبلیغاتی با محتوای نامناسب 

تبریزبیدار: برخی از تابلو های تبلیغاتی نصب شده در شهر محتوای نامناسب دارند. و در برخی موارد حاشیه ساز شده اند. چرا رسیدگی کافی به این محتوا نمی شود؟

اکبر امجدی: محتوای این تابلوها را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید می کند و مجوز نصب صادر می کند و ما فقط آن را نصب می کنیم. تاکنون هیچ تابلویی را بدون مجوز نصب نکرده ایم. قبول دارم که شاید برخی تابلوهای تبلیغاتی محتوای نامناسب و یا غیر اسلامی داشته باشند ولی رسیدگی به محتوای آنها در حیطه وظایف سازمان نیست.

باغ شهر با ورودی متروکه؟!

 تبریزبیدار: تبریز به عنوان یک باغ‌شهر، اصولا باید ورودی زیبایی داشته باشد در حالی که وقتی وارد آن می شویم، بیشتر شبیه یک شهر متروکه است تا باغ‌شهر! زیباسازی این ورودی ها مربوط به سازمان شما نیست؟

 اکبر امجدی: قبلا هر دو ورودی شهر را در طرح ساماندهی ورودی های شهر بررسی کرده ایم و برای سال ۱۴۰۲ برنامه داریم.

اجرای پارک بزرگ شهری بدون تملک مزارع کشت

تبریزبیدار: پارک بزرگ تبریز چه زمانی به سرانجام می رسد؟

 اکبر امجدی: این پارک گذشته زمان بری داشته و از سال ۱۳۵۵ مطالعات آنجا شروع شده است و تا به حال اجرا نشده و پروسه خود را طی کرده است. در سال ۹۸ کل مطالعات و اجرای آن به قرارگاه خاتم الانبیا و شهرداری تبریز واگذار شد و الان متولی پارک بزرگ تبریز،  شهرداری است نه سیما و منظر.

کمیته ای در شهرداری منطقه ۴ برای آن تعریف شده و پیش بینی ما اینست که به زودی روند آن تکمیل خواهد شد. البته یک دیدگاه اینست که ما با حداقل تغییرات در آنجا یک پارک بزرگ ایجاد کنیم، یک دیدگاه هم اینست که کلا آنجا را یک پارک شهری کنیم و مثل ائل گلی و سایر پارک های شهری، ملک های اطراف را خریداری کنیم و همه آن ها را پارک کنیم.

از زمین ۶۰۰ متری آنجا، ۲۵۰ متر دست شهرداری است و بقیه هنوز تملک نشده است. ما هم نمی خواهیم این اراضی را تملک کنیم؛ بلکه می خواهیم زمین داران آنجا کار خود و‌ کشت و‌ زرع خود را انجام دهند ولی کاشت و بهره برداری خود را با فرم پارک تطبیق دهند. در هلند هم مشابه این پارک‌ وجود دارد. پارک بزرگ هم خوشبختانه با این تفکر پیش می رود. کاربری های پارکی این مجموعه را هم به دریاچه ای که در آنجا وجود دارد متمرکز کرده اند که قرار است به عنوان دریاچه پارک‌ بزرگ باشد و سطح و‌ حجم آن ۴ برابر دریاچه ائل گلی خواهد بود و به عنوان قطب گردشگری شناخته خواهد شد.

پارک باغشمال؛ از پیش بینی تا واقعیت

 تبریز بیدار: دوره مدیریت قبلی شهرداری، پروژه باغشمال به صورت ناقص و عجله ای افتتاح شد. الان هم در برخی مسایل از جمله روشنایی و شکستگی شیشه ها ایراد دارد. چرا نواقص آن رفع نمی شود؟

 اکبر امجدی: یکی از بهترین پروژه های ماندگار برای تبریز، پروژه پارک باغشمال است که در قلب تبریز بنا شده است. در اطراف این منطقه پارک وجود ندارد و وجود پارک باغشمال در آنجا نعمت است. وقتی آن را افتتاح کردند گفتند این فاز اول است و نگفتند که کار پارک تمام شده است! درست است بالاخره نواقصاتی هم وجود دارد که حل می شود و فاز ۲ این پارک‌ را پیگیر هستیم که متولی آن هم شهرداری منطقه ۳ است. شکستگی شیشه ها  هم به تازگی اتفاق افتاده است و قبلا سالم بوده است.

آقابالاسر برای پیمانکاران نیستیم / نظارت جز به جز بر پیمانکار با واگذاری منافات دارد

تبریزبیدار: نظارتی بر پیمانکاران مثلا نسبت به پرداخت به موقع حقوق کارگران دارید؟ آیا تاکنون فردی از اعضای شورای شهر یا افراد دیگری پیمانکاری را به شما سفارش کرده اند؟

 اکبر امجدی: هدف از واگذاری کار به بخش خصوصی اینست که دولت از تصدی گری آزاد شود. اگر قرار باشد ما هم پیمانکار بگیریم و هم کار را کنترل کنیم و هم دنبال این باشیم که ببینیم حقوق کارگران را چه موقع می دهند و هم بالای سر کار باشیم، پس دیگر پیمانکار چه کار می کند؟ ماده ۱۳ قانون کار، کارفرما را مکلف می کند که حق و حقوق کارگر را طوری بدهد که کارگر به حق و حقوقش برسد. وظیفه ما تا این حد است و از آن ها تعهد می گیریم، باقی رسیدگی ها بر عهده اداره کار است که باید دنبال حقوق کارگران باشد. اگر کارگری ادعا می کند حق و حقوقش را نگرفته، می تواند به ما مراجعه کند.

اعضای شورای شهر تاکنون پیمانکاری به من سفارش نکردند

تبریزبیدار:  آیا تاکنون فردی از اعضای شورای شهر یا افراد دیگری پیمانکاری را به شما سفارش کرده اند؟

اکبر امجدی: آدم سفارش پذیری نیستم و تاکنون کسی هم پیمانکاری بر من سفارش نکرده است. تعامل ما هم با شورای شهر خوب است.

گفتگو از حکیمه برتینا و نگار رشیدی

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.