بیزیم محله(11) / گزارش میدانی تبریزبیدار از منظریه؛

تخریب برند ایتالیایی ها! / قره آغاج قربانی غرامت شهرداری

یازدهمین بخش از سلسله گزارشات بیزیم محله به درختان جنجالی کوی ایتالیایی ها واقع در شهرک منظریه تبریز دارد.

سرویس شهری تبریز بیدار / به دنبال انشتار فیلمی در فضای مجازی در خصوص اقدام شخصی برای قطع درختان ۵۰ ساله با هدف احداث برج در محله ایتالیایی‌های کوی منظریه تبریز، موجی از واکنش ها در بین افکار عمومی برانگیخته شد.

عصر روز گذشته در هوای سرد پاییزی برای بررسی موضوع به این محله رفته و پای حرف های اهالی نشستیم.

Image title

Image title

محله ای که همین چند دهه پیش باغ شهر حساب می شد و سرو هایی قامت کشیده و قره آغاج هایی زیبا زینت بخش و صفا بخش محله و روحیه بخش اهالی بود اما حالا به آپارتمان های سنگی، زندگی را ماشینی کرده و فقط در بخشی از این محله درخت ها و محوطه باز وجود دارد.

از یکی از اهالی در مورد این محوطه مناقشه برانگیز توضیح می‌خواهم و چنین می گوید: به گفته شهرداری، با مصوبه ماده ۵، این محل تغییر کاربری داده شده و اهالی هم از این موضوع خبر نداشتند.

آقای شیری می افزاید: شهرداری در ازای بدهی، این محل را به پیمانکار تحویل داده است.

اما او موضوع را غیرواقعی و سندسازی دانسته و چنین ادامه می دهد: با وجود این همه تراکم ساختمان های شش طبقه در اینجا، اگر این فضای باز را هم از مردم بگیرند ظلم بزرگی است.

او با اشاره به تاثیر این محل بر پدافند غیرعامل محله می‌گوید: در زلزله سال ۱۳۹۱ مردم از خانه هایشان به این فضای باز پناه آورده بودند و اینجا چادر زده بودند.

Image title

Image title

شهروند دیگری نیز با نشان دادن درختان کاشته شده در این محوطه اظهار می‌دارد: این قره آغاج ها برند تبریز هستند و در تبریز فقط در منظریه از این درخت ها وجود دارد. در کوی ایتالیایی ها چند تنه از این درخت ها را بریدند و ساختمان های چند طبقه را بالا بردند.

وی می‌گوید: حریمی که شهرداری برای آن فرد اختصاص داده بیشتر از حریم این فضای سبز است و به خیابان نیز متجاوز شده است.

خانمی از دور به ما ملحق می‌شود و با تایید سخنان همسایگان، با حالت ناراحتی می‌گوید: اینجا فضای سبز ما است و تحویل نخواهیم داد. باید با بولدوزر از روی ما رد شوند تا بتوانند اینجا را صاحب شوند.

Image title

Image title

 

شهروند دیگری نیز به لذت بردن اهالی محل از این محوطه اشاره کرده و می گوید: شاید در ظاهر سه عدد درخت در اینجا دیده می شود اما این درختان نفس محله است و  ما با خون دل  این درختان را کاشته و خودمان آبیاری کرده ایم.

وی تاکید دارد: اگر اینجا حذف شود زندگی ما به آپارتمانی و ماشینی تبدیل خواهد شد و نشاط از بین خواهد رفت. ما در اوقات فراغت خود اینجا اتراق می کنیم.

این شهروند با اشاره به اسناد خانه های اطراف این محل اظهار می دارد: در اسناد این خانه ها این مطلب قید شده که جلوی خانه های شما یک محوطه باز نیز وجود دارد.

Image title

شهروند دیگری نیز با بیان اینکه منظریه را با کوی ایتالیایی ها می شناختند، بیان می‌کند: تاریخچه محله را به هم زدند و می خواهند این فضا را نیز نابود کنند.

پرویز هادی، رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز ضمن بازدید میدانی از محل از دستور توقف ۱۰ روزه این پروژه توسط شهردار کلانشهر تبریز خبر داده تا مسأله در کمیسیون تحقیق و نظارت بررسی و تعیین تکلیف شود.

غلامرضا احمدی نائب رئیس شورای شهر هم در گفتگو با تبریزبیدار از رسیدگی به این مساله در کمیسیون نظارت خبر می دهد.

پیگیری های بعدی تبریزبیدار شهرداری را مجاب به موضع گیری گردید.

Image title

Image title

معاون شهرسازی منطقه ۳ در خصوص ابهامات این قطعه زمین در شهرک منظریه می گوید: از احساس مسئولیت و دلسوزی و پیگیری اهالی کوی شهید کلانتری قدردانی می کنم.

علی رشتبران اظهار می کند: قطعه زمین بایر مورد اعتراض اهالی، با مساحت ۳۷۵ متر مربع متعلق به شهرداری منطقه ۳ بود که در سال ۱۳۸۰ در قبال غرامت به یک فرد واگذار شده است.

وی می افزاید: زمین مذکور در زمان واگذاری به اشخاص مطابق طرح تفصیلی دارای کاربری مسکونی بود و در حال حاضر نیز مطابق طرح تفصیلی جدید همچنان کاربری مسکونی دارد.

رشتبریان می گوید: مالک و یا مالکان زمین مورد اشاره، اخیراً برای دیوارکشی ملک شخصی خود از شهرداری درخواست صدور مجوز کرده بودند که شهرداری منطقه نیز مطابق ضوابط و مقررات مربوطه و به شکل کاملا قانونی، پروانه دیوارکشی صادر کرده است.

گزارش از امیررضا فرامرز

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.