بیزیم محله(6) / پیگیری تبریزبیدار از مطالبات خیابان سرباز شهید؛

حفاری ژرفی برای آبیاری قطره ای! / گعده های کرونایی

حفاری آزار دهنده خیابان سرباز شهید برای تعبیه لوله آبیاری قطره ای، صدای برخی اهالی را بلند کرده و دست به دامن رسانه شده اند.

سرویس شهری تبریز بیدار / در سلسله گزارشات پیگیری مشکلات محله ای اینبار سری به خیابان سرباز شهید واقع در محله سرخاب تبریز زده ایم. منطقه ای کم برخوردار که مطالباتی پیرامون مشکلات خود از مدیران شهری دارند.

حضور میدانی ما بنا به درخواست اهالی و به دلیل رسیدگی به حفاری ناگهانی‌ پیاده رو بوده که در کنار آن مطالبات شهروندان نیز از نطر گذراندن شده است.

Image title

حفاری خیابان (کمی پایین تر از مسجد صفای بنی هاشم) در همان نگاه اول، توجهات را به خود جلب می کند. به گفته اهالی این حفاری برای تعبیه شیلنگ آبیاری قطره ای برای درختان است، حال آنکه حجم و عمق این حفاری قابل تامل است!

پارکینگ در پیاده رو!

به یکی از کوچه های به نام کوچه شهید حسین‌زاده است می رویم. آقای نوروز زاده یکی از اهالی قدیمی‌ این کوچه است؛ با او در مورد مشکلات محله هم صحبت می‌شوم.

این شهروند می‌گوید: از حدود ۳۰ سال پیش قرار است خانه های این کوچه عقب کشی شود ولی هنوز به سرانجام نرسیده است.

Image title

وی ادامه می‌دهد: همچنین قرار بود پیاده رو اینجا توسط شهرداری جدول کشی شود اما نشده و ماشین ها در پیاده رو پارک می‌کنند و شهروندان مجبور به تغییر مسیر تردد خود می‌شوند.

Image title

این شهروند با اشاره به پیگیری های اهالی از شهرداری اظهار می‌دارد: مشکلات را به شهرداری منطقه ۱۰ گفته ایم و آنها هم اینجا یک پارچه نصب کردند و بعد چند روز آن پارچه‌ هم پاره شد و وضعیت، دوباره به حالت قبلی خود بازگشت.

 ناودان های نامهربان به حقوق شهروندی

آقای نوروز زاده به مشکل دیگری نیز اشاره می‌کند: تخلیه فاضلاب خانه‌های این محله از طریق چاه است.

وی همچنین می گوید: ناودان برخی خانه ها به طرف کوچه است و موقع بارش باران، آب این ناودان ها به سر و صورت مردم پاشیده می‌شود. مسئولین امر باید نسبت به این موضوع رسیدگی کنند و تذکر دهند. بیایند و تذکر بدهند؛ البته اینکه خود اهالی هم باید زشتی این کار را تشخیص دهند و نباید آب را به سمت کوچه هدایت کنند.

Image title

کم توجهی به نظافت معابر

آقای نوروز زاده از کم توجهی نسبت به نظافت کوچه‌ها نیز گلایه داشته و می گوید: به خدمات شهرداری منطقه زنگ زده و درخواست کرده ام که حداقل هفته ای یکبار این کوچه را تمیز کنند اما اظهار داشته که امکان چنین کاری وجود ندارد.

آسفالتی که به لباس هم رحم نمی کند

در ادامه با یکی از مکانیک های این محله هم صحبت می شوم؛ از وضعیت لباس او معلوم است که امروز مشتری نداشته است. وی به مطالبات خود از مسئولین اشاره کرده و می‌گوید: ما از لحاظ آسفالت مشکل زیادی داریم؛ موقع تعمیر ماشین مشتریان، وقتی درازکش کف خودرو  را تعمیر می کنم، لباسم خراب می‌شود.

Image title

او به دیگر مطالبه خود از مسئولین اشاره کرده و می‌گوید: بخشی از مسیر ایده لو به طرف اتوبان پاسداران حفاری شده و کنده شدن آسفالت باعث ایجاد گرد و خاک و گل و سر و صدا می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی کشور نیز می گوید: گرانی باعث تاثیر در کار ما هم شده است؛ چون مشتری توان پرداخت حق الزحمه خدمات را ندارد. باید نظارت ها بیش از اندازه باشد. همه ما مثل زنجیر به هم متصل هستیم و باید دست به دست هم داده تا زندگی بچرخد.

مانعی به نام حفاری 

در ادامه با یکی دیگر از اصناف هم صحبت می شوم. او به حفاری در پیاده رو برای نصب لوله های آبیاری قطره ای فضای سبز این خیابان توسط شهرداری اشاره کرده و می‌گوید: نزدیک به ده روز است که پیاده رو را برای این طرح حفاری کرده اند. هیچ یک از شهروندان هم درخواست این کار را نکرده است. این یک مانع بزرگی برای اصناف و شهروندان است.

Image title

آقای شجاعیان ادامه می‌دهد: موقع کندن زمین، لوله های پلیکایی که به جوی آب منتهی می شد، شکسته شدند. ما شهرداری را از این موضوع مطلع کردیم و آنها بعد بازدید گفتند این لوله ها غیرقانونی است چون باید به فاضلاب منتهی می شد. ما گفتیم اینجا که فاضلاب ندارد که لوله ها به آنجا منتهی شوند.

Image title

Image title

گعده های کرونایی 

این شهروند به دیگر مشکل محله خود نیز اشاره می‌کند و می افزاید: در ایستگاه اتوبوس اینجا هیچ مسافری نمی نشیند و اتوبوس نیز ساعتی یکبار از اینجا رد می شود. این ایستگاه پاتوقی برای برخی افراد شده است. این امر باعث شده تا خطر انتقال ویروس کرونا بالا رود و از طرفی تجمع این افراد برای اصناف و اهالی مشکل ایجاد می‌کند.

Image title

وی اظهار می‌دارد: ما به شرکت واحد اتوبوسرانی نامه نوشتیم و موضوع را توضیح دادیم که این ایستگاه بلا استفاده است اما حدود نه ماه است که بعدا گفتند امکان حذف آن وجود ندارد.

Image title

با یکی دیگر از اصناف که در حال نظافت گرد و خاک برخاسته از این حفاری است هم صحبت می شوم. او اقدام شهرداری در خصوص گلکاری را تحسین کرده و می‌گوید: قرار است شهرداری کنار درختان، گل بکارد و بعد از آن آبیاری قطره‌ای در اینجا نصب کند. درست است که ما اذیت می‌شویم اما چاره نیست و باید به خاطر زیبایی محله صبر کنیم.

گزارش از امیررضا فرامرز و احمدرضا مشهوری

 انتهای پیام/

اخبار مرتبط:

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

به بیز آدام دییروخ بوردا؟

تلافی بدهی شهرداری به پیمانکار از مردم کم برخوردار

آماده باش ۲۴ ساعته خودرویی برای مقابله با برزن ها!

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.