بیزیم محله(10) / گزارش میدانی تبریزبیدار از مشکلات آناخاتون؛

دوگانه مبهم روستا و شهرک / پارکی به نام اهالی به کام معتادان

حضور ما در آناخاتون همان و تجمع اهالی برای درد دل گفتن همان؛ مردمی که از وعده های همیشگی مدیران شهری به تنگ آمده بودند.

سرویس شهری تبریز بیدار در یک روز سرد پاییزی با دعوت اهالی آناخاتون تبریز به این محله کم برخوردار رهسپار شدیم تا شکوه های خود از کمبود امکانات شهری را به گوش مسئولین برسانیم.

حضور ما همان و تجمع اهالی برای درد دل گفتن همان؛ مردمی که از وعده های همیشگی مدیران شهری به تنگ آمده بودند.

وعده های سرخرمن برای روشنایی 

بهروز یکی از اصناف محله، دردنامه اهالی را با عدم روشنایی منطقه شروع کرده و می گوید: چون در ورودی آناخاتون دید کافی در شب وجود ندارد تبدیل به قتلگاه شده و روشنایی جاده آناخاتون یکی از مطالبات اصلی مردم آناخاتون است چرا که تقریبا هر هفته شاهد تصادف در این جاده هستیم.

او ادامه می دهد: ۸ سال است هر بار که نزد هر مسئولی رفتیم، وعده های سر خرمنی داده‌اند که تا الان هیچ یک از آنها عملی نشده‌اند.

در حسرت آب

وی مسئله آب تصفیه شده را یکی دیگر از مطالبات اهالی آناخاتون عنوان کرده و می گوید: تقریبا هر روز شاهد قطعی آب هستیم، از ساعت ۱۲ شب به بعد آب وصل می شود که آن هم با توجه به مصرف زیاد اهالی فشار آب بسیار کم است حتی نمی شود نیازهای اولیه بهداشتی را بر طرف کرد و محبوریم برای فردا سطل پر کنیم.

وی انضباط اجتماعی را یکی دیگر از نیاز های برآورده نشده اهالی ذکر کرده و می افزاید: منطقه آناخاتون با بیش از ۱۸ هزار نفر سکنه وجود یک پاسگاه را می طلبد هر چند در شرایط لزوم، از خدمات پاسگاه روستای اسپیران بهره مند می شویم.

حسن یکی دیگر از اصناف محله است که کارگاه نجاری دارد. او هم آب را یکی از اصلی ترین مشکلات منطقه بر شمرده و می گوید: آب از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب قطع می شود و زمان وصل شدن هم فشار آب آن‌قدر کم است که تا ساعت ۱۲ شب نمی توان استفاده کرد.

یک پاکبان برای ۱۸ هزار نفر!

او در ادامه مشکلات خدمات شهری را یادآور شده و اضافه می کند: در کل منطقه آناخاتون یک پاکبان وجود دارد که جوابگوی ۱۸ هزار نفر جمعیت نیست و از طرفی تعداد باکس های زباله هم بسیار کم است.

Image title

حسین از نوجوانان محله است که پای صحبت او نیز نشستیم؛ به اقتضای سن اش مشکلات فرهنگی برای حسین در اولویت است.

پارکی به نام اهالی به کام معتادان / معضلات فرهنگی در یک قدمی مسجد نیمه تمام

او با اشاره به عدم وجود فضای تفریحی و فرهنگی مناسب می گوید: در آناخاتون مکانی برای مطالعه وجود ندارد، همسالان من برای مطالعه مجبور هستند به مرکز شهر بروند؛ در آناخاتون مکان تفریحی هم وجود ندارد فقط یک پارک داریم که آن هم جدیدا احداث شده که متاسفانه به مکانی برای معتادان و سگ های ولگرد مبدل شده است.

حسین ادامه می دهد: همسالان من برای بازی فوتبال مجبورند به کوچه های پر از چاله، راضی شوند.

Image title

او در ادامه به مسجد چهارده معصوم(ع) آناخاتون اشاره کرده و می گوید: این مسجد به صورت نیمه کاره رها شده اگر تکمیل شود می توانیم از فضای آنجا برای کارهای فرهنگی و تربیتی استفاده کنیم لذا از مسئولان و خیّرین تقاضا دارم نسبت به تکمیل این مسجد اقدام کنند.

Image title

دوگانه مبهم روستا و شهرک

محمد دیگر ساکن این منطقه، آناخاتون را دوگانه روستا و شهرک می داند و به خبرنگار ما می گوید: زمانی که آناخاتون روستا بود و دهیاری و شورا داشتیم وضعمان بهتر از این بود، برای ساخت و ساز و دریافت انشعابات لازم نبود عوارض میلیونی به شهرداری پرداخت کنیم و در عوض آن کمترین امکانات را از سوی شهرداری دریافت کنیم. اما از زمانی که آناخاتون به تبریز ملحق شد و تبدیل به شهرک آناخاتون شد مشکلات بسیاری دامن گیر ما شد. وضعیت جوی های آب و باکس های زباله مطلوب نیست، این وضع برای اهالی قابل تحمل نیست.

Image title

حسین عالی باف شهردار منطقه ۶ تبریز که آناخاتون در حوزه استحفاظی آن منطقه است، با شنیدن مشکلات اهالی می گوید: برای ورودی دوم آناخاتون از سازمان ترافیک شهرداری در خواست اصلاح هندسی شده که اگر این اتفاق گیرد، با ایجاد میدان یا ورودی دلتا مانند اقدام به زیبا سازی ورودی آناخاتون خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه روشنایی جاده آناخاتون مربوط به اداره برق است، تاکید دارد: عدم روشنایی باعث شده این منطقه حادثه خیز شود اما شهرداری منطقه  به منظور کاهش این حوادث اقدام به جدول کشی وسط جاده نموده است.

وی در پاسخ به مطالبه  فرهنگسرا و سالن ورزشی چنینی پاسخ می دهد: به دلیل کمبود بودجه امکان تحقق آن وجود ندارد!

Image title

عالیباف در مورد عدم بهدات محیطی و شبکه فاضلاب می گوید: در آناخاتون متاسفانه شبکه فاضلاب وجود ندارد؛ با اینکه شرکت آب و فاضلاب بدهی زیادی به شهرداری دارد ولی با این همه با استفاده از اختیارات شخصی، این اجازه را به شرکت آب و فاضلاب می دهم که عملیات اجرای شبکه فاضلاب را آغاز کنند.

داود پورآذر مدیر امور برق ستارخان نیز در پاسخ به مطالبه اهالی می گوید: باید طبق نقشه حریم، مسیر روشنایی را شهرداری برای ما مشخص کند تا تیر برق نصب شود.

وی می افزاید: مسئله بعدی گاردریل اطراف جاده می باشد که باید گاردریل گذاری توسط شهرداری انجام شود.

 

گزارش از علی آقائیان

انتهای پیام/

 

 

 

در همین باره بخوانید:

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

به بیز آدام دییروخ بوردا؟

تلافی بدهی شهرداری به پیمانکار از مردم کم برخوردار

آماده باش ۲۴ ساعته خودرویی برای مقابله با برزن ها!

حفاری ژرفی برای آبیاری قطره ای! 

حواشی میدان دام سنتی آناخاتون 

کوی صنعتی یا فضای سبز؛ مساله اینست 

رونق کسب و کار با پروژه فرسایشی پرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.