بیزیم محله(5) / پیگیری تبریزبیدار از وعده ها به اهالی کوی شهید عابدی؛

نگرانی های قبلی پابرجاست / آماده باش ۲۴ ساعته خودرویی برای مقابله با برزن ها!

با وجود وعده های شهرداری و عضو شورای شهر برای حل مشکل انسداد کوی شهید بدری عابدی، اما نگرانی های اهالی پابرجاست.

سرویس شهری تبریز بیدار گزارش قبلی این سایت خبری پیرامون موضوع عجیب کوچه فروشی در منطقه کم برخوردار مفتح تبریز (جزئیات را اینجا بخوانید+) باعث بروز واکنش هایی از سوی اهالی و شهرداری تبریز شد.

ماجرا از این قرار است که کوچه شهید بدری عابدی ۲ واقع در خیابان پاداش توسط مامورین شهرداری در حال انسداد بوده و دلیل آن فروش محل مذکور می باشد. این درحالیست که اهالی مدعی واگذاری این مکان بعنوان معبری برای کوچه توسط شهرداری هستند.

Image title

نگرانی های قبلی پابرجاست

به گفته اهالی در صورت انسداد ورودی کوچه، هنگام بروز حوادثی چون سیل و زلزله امکان امدادرسانی به ساکنین وجود نخواهد داشت.

بعد از انتشار گزارش قبلی، علاوه بر حضور میدانی یک عضو شورای شهر در محل، شهردار منطقه نیز جلسه ای با اهالی داشته و وعده حل مشکل را داده است اما ساکنین این کوی طی تماس مکرر با تحریریه تبریزبیدار از عدم عملی شدن وعده ها ابراز نگرانی می کردند.

این موضوع باعث شد تا مجددا راهی این کوی در منطقه ای کم برخوردار از تبریز شویم.

آماده باش ۲۴ ساعته خودرویی برای مقابله با برزن ها!

در ابتدا از پارک شدن خودرویی در ورودی معبر محل مناقشه متعجب شدیم که به کلی راه کوچه را بسته بود. صاحب خودرو اینگونه توضیح می دهد: از ترس حضور عوامل شهرداری برای تخریب معبر، ماشین را اینجا پارک کرده ام و ۲۴ ساعت آماده باش هستم که در صورت نیاز اهالی برای تردد ضروری ماشین به کوچه، آن را جابجا کنم.

Image title

آقای حسن پور که طی تماس با تحریریه، ما را برای حضور در محله دعوت کرده بود، با اشاره به اقدام شهرداری برای تبدیل بن بست به کوچه ماشین رو می گوید: قطعه زمینی در این کوچه به مساحت حدود ۳۰ متر در سال ۱۳۹۴ توسط شهردار وقت آقای دکتر امامی از بن بست به گذرگاه تبدیل شد. این گذر تنها گذر ماشین رو محله است.

وی توضیح می‌دهد: در وهله اول قرار بود که از این ملکی که در حال حاضر ساخت و ساز در آن صورت می‌گیرد راهی به خیابان باز شود و این کوچه از حالت بن بست خارج شود؛ ولی صاحب ملک قبول نکرد و در ازای آن قطعه ۳۰ متری که امروز مورد بحث است را جایگزین اینجا قرار دادند که اسناد آن نیز موجود است.

Image title

کَندن تابلو بعد از نصب

این شهروند می افزاید: در آذر ماه امسال آقای امجد شهردار محترم منطقه ۴ به معاونشان دستور نصب تابلوی کوچه را دادند. معاون ایشان نیز از شورای نامگذاری درخواست کردند و بعد از مراحل اداری، تابلوی کوچه نصب شد اما دو هفته بعد از نصب تابلو، برزن ها به ما گفتند می خواهیم اینجا را مسدود کنیم چون فروخته شده است!

Image title

آقای حسن پور در خصوص به مقاومت اهالی برابر شهرداری اشاره کرده و می گوید: برزن ها برای بن بست کردن اینجا آمدند، اول تابلو کوچه را از جای خود درآوردند و بعدا با بولدوزر، آسفالت را خراب کردند ولی اهالی محل مقاومت کرده و مانع ادامه کار بولدوزر شدند و تابلو را از ماشین برزن برداشته و به جای خود برگرداندند.

Image title

حسن پور با تأکید بر اینکه تنها راه گذر ماشین ها فقط همین قطعه است، می‌گوید: اگر این کوچه که تنها گذر ماشین رو است، بن بست شود، ۲۵۰ خانوار ساکن در محل، در مواقع حوادثی مانند آتش سوزی و زلزله و… هیچگونه دسترسی به امدادرسانی نخواهند داشت و معطل می مانند.

Image title

وی بیان می‌کند: ما از مسئولین خواهش می‌کنیم تجدیدنظر کرده و با واگذاری اینجا موجب رفاه حال عموم شوند.

شهرداری تضمین نداد

این شهروند در خصوص بازدید میدانی یکی از اعضای شورای شهر خبر داده و می‌گوید: اخیرا آقای دکتر بابایی اقدم عضو محترم شورای شهر تبریز به اینجا تشریف آورده بودند و اظهار داشتند که مشکل اینجا را حل کرده ام. ایشان از آقای مهندس امجدی شهردار منطقه، وقت گرفتند که پیش آنها برویم ولی آنجا به ما هیچ کاغذی و مدرکی برای بازکردن راه اینجا ندادند.

تلافی بدهی به پیمانکار را مردم می دهند!

لازم به توضیح است که فریدون بابایی اقدم در همان مقطع بازدید در گفتگو با تبریزبیدار با اشاره به واگذاری این محل از سوی شهرداری منطقه ۴ تبریز به پیمانکار نیز گفته بود: اخیراً شهرداری منطقه به پیمانکار مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان قرض داشته و آن محل را به پیمانکار واگذار کرد. پیمانکار آسفالت را تخریب کرده و قرار شده آنجا دیوار بکشند تا زمین را تحویل پیمانکار دهند.

در ادامه یکی از اهالی محل به چند نمونه از مشکلات محله اشاره کرده و می گوید: مطالبه اول ما واگذاری این معبر به ۲۵۰ خانوار ساکن در محل است.

Image title

خانم حسنی ادامه می‌دهد: بعد از مشکل راه، درخواست حل مشکل آسفالت کوچه را داریم، هر وقت باران می بارد، آب وسط کوچه جمع شده و دهانه فاضلاب ها هم بسته می شود. بعد از عقب کشی ساختمان ها، تیر برق ها همینطور وسط کوچه باقی مانده که از دیگر درخواست هایمان برای حل مشکلات این محله است.

Image title

وی همچنین می گوید: من بیست سال اینجا زندگی می‌کنم و قبل از باز شدن معبر، هنگام مریضی یکی از اهالی، امکان تردد آمبولانس به داخل کوچه نبود و حتی برانکارد هم به راحتی وارد کوچه نمی شد.

آخی بوجور دا ایش اولار!

خانم میانسالی از دیگر اهالی محل وقتی شنید خبرنگاری به محله آمده، از همسایه ها درخواست کرد که ما را به سراغ او ببرند.

بدلیل عدم امکان حضور او در میان جمع، با طی مسیری نسبتا صعب العبور خود را به درب منزل این شهروند می رسانیم. او می‌گوید: من و شوهرم مریض هستیم و به خاطر مشکل معبر و عدم امکان ماشین به داخل کوچه، نتوانستم به مطب دکتر بروم و فرزندانم برایم مسکن خریدند لااقل بتوانم درد را تحمل کنم.

Image title

وی ضمن گلایه از کم لطفی مسئولین می گوید: «آخی بوجور دا ایش اولار! گلیب یتیش سینلر دا! گورسونلر نینمه لی دیلر.»

بنابر ضرورت پیگیری وعده های اعضای شورای شهر مبنی بر حل مشکل اهالی این کوچه، از روابط عمومی شهرداری منطقه ۴ تبریز این موضوع را پیگیر می شویم. 

Image title

ترکمنلو، مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه ۴ تبریز در گفتگو با تبریزبیدار می‌گوید: آقای شهردار تاکید دارند بر اساس درخواست اهالی، با برگزاری جلسات و بدنبال حل کردن مشکل آنها از طریق قانونی هستیم و با بررسی جوانب، کارهای مربوط به آن را انجام می‌دهیم.

انتهای پیام/

گزارش از امیررضا فرامرز

عکس: احمدرضا مشهوری

اخبار مرتبط:

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

به بیز آدام دییروخ بوردا؟

تلافی بدهی شهرداری به پیمانکار از مردم کم برخوردار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.