بیزیم محله(8) / گزارش میدانی تبریزبیدار از آخماقیه؛

کوی صنعتی یا فضای سبز؛ مساله اینست / دود ضعف طرح تفصیلی در چشم اهالی

اهالی کوی صنعتی آخماقیه مدعی هستند شهرداری منطقه ۷ تبریز هیچ گونه مجوزی برای ساخت و ساز مسکونی و صنعتی صادر نمی کند!

سرویس شهری تبریز بیدار / حدود یک ماه پیش بود که اهالی منطقه آخماقیه و کوی صنعتی آخماقیه با حضور در محل جلسات ساختمان شورای شهر داد خود را نسبت به عدم صدور مجوز ساخت و ساز  به شورای پنجم شهر تبریز بردند.

آنها مدعی بودند که شهرداری منطقه ۷ تبریز هیچ گونه مجوزی برای ساخت و ساز مسکونی و صنعتی صادر نمی کند!

مدتی بعد برای پیگیری موضوع خبرنگار تبریزبیدار به صورت میدانی در منطقه آخماقیه حاضر شد تا از نزدیک مشکلات این شهروندان را احصاء کند.

Image title

 

یکی از کارگاه داران کوی صنعتی آخماقیه به خبرنگار تبریزبیدار می گوید: در ورودی این منطقه نوشته‌اند کوی صنعتی؛ کوی صنعتی یعنی جایی برای فعالیت های صنعتی اما می گویند قرار است آنجا را به پارک و فضای سبز تبدیل کنیم! مگر در کوی صنعتی می شود پارک احداث کرد!؟

Image title

 

وی همچنین مدعی شد که از او مبلغ کلانی رشوه برای صدور مجوز طلب شده و او از پرداخت آن امتناع ورزید.

این شهروند تبریزی ادامه می دهد: اگر من و امثال من که در خواست صدور مجور از طریق ماده ۱۰۰ را داریم، هر کدام پنج نفر از کارگرانمان را به دلیل فشار شهرداری برای تخریب اخراج کنیم، در این وضعیت سخت اقتصادی بیکار خواهند شد، حداقل چند نفر از این اخراج شدگان به بزه روی می آورند و باید جلوی این مساله گرفته شود.

Image title

یکی دیگر از از شهروندان ساکن این منطقه به تبریزبیدار می گوید: در محله سکی لر اغلب املاک به صورت غیرقانونی ساخت و ساز شده است و نکات فنی و حریم برق فشار قوی و لوله گاز در آن رعایت نشده است. دلیل این است که هیچ گونه مجوز ساخت و ساز نمی دهند که مردم به راحتی کار خود را انجام دهند در نتیجه هر کس در هر کجا که دوست دارد ساخت و ساز می کند.

Image title

Image title

یکی دیگر از اهالی در تشریح مشکلات این منطقه به خبرنگار ما می گوید: آن طرف خیابان به فاصله ۱۰ متر که زیر نظر شهرداری سردرود است به راحتی مجوز ساخت و ساز صنعتی را صادر می کنند، ولی این طرف که زیر نظر شهرداری منطقه ۷ است این امکان را فراهم نمی کند! در نتیجه ساخت و سازها به صورت غیر اصولی و شبانه انجام می شود.

دود ضعف طرح تفصیلی در چشم اهالی / دلهره بیکاری در دل کارگران

آقای قاسمی یکی دیگر از ساکنان این منطقه به تبریزبیدار می گوید: آخماقیه طرح تفصیلی مشخصی ندارد در نتیجه اهالی دچار مشکل شده‌اند و شهرداری هم اصلا پاسخگو نیست!

Image title

 

وی ادامه می دهد: شهرداری باید سالها پیش طرح تفصیلی برای این اراضی مشخص می کرد تا تمام ساخت و سازها به صورت اصولی انجام می شد. در اکثر کارگاه هایی که در انتهای کوچه توحید به صورت غیر قانونی ساخته‌اند حداقل در هر کدام سه نفر کار می کنند و هر لحظه بیم تخریب کارگاه توسط شهرداری در دلشان است؛ اگر این کارگاه ها تخریب شوند تمام کارگرهایی که در آنها مشغول به کارند در این وانفسای کرونا و مشکلات اقتصادی بیکار خواهند شد.

پس از شنیدن مشکلات این اهالی تماسی با شهردار منطقه ۷ گرفتیم تا پاسخ او را دراین باره بشنویم.

سلیمی شهردار منطقه ۷ تبریز در پاسخ به مطالبات مردم به خبرنگار ما می گوید: اینکه اهالی منطقه آخماقیه مدعی هستند ماموران شهرداری می گویند ساخت و ساز را به صورت غیر قانونی انجام دهید؛ خلاف واقع است. بنا به طرح تفصیلی شهرداری، تمام زمین هایی که شهرداری برای آن مجوز ساخت صادر نمی کند در حریم شهری است و چنانچه مستحضر هستید، شهرداری اجازه صدور مجوز ساخت و ساز را در این حریم را ندارد.

Image title

 

وی اضافه می کند: حریم شهری محدوده‌ای است که برای توسعه آینده شهر در نظر می گیرند و هر گونه ساخت و ساز در آن ممنوع است و فعلا هیچ گونه کاربری برای آن اراضی تعیین نشده است. در نتیجه اهالی به صورت غیر مجاز اقدام به ساخت و ساز می کنند و وقتی ماموران شهرداری اقدام به جلوگیری از این ساخت و ساز های غیر مجاز می کنند مورد ضرب و شتم اهالی قرار می گیرند!

شهردار منطقه ۷ تبریز همچنین می گوید: با نیاز سنجی صورت گرفته جدیدا طرح تفصیلی جدیدی برای ۱۰۰ هکتار از آن اراضی به منظور تعیین کاربری صنعتی در نظر گرفته شده و مطالعات لازم نیز صورت گرفته است و اگر مصوبه شورای شهر را بگیرد، اتفاقات خوبی خواهد افتاد و خواهیم توانست برای این اراضی پروانه صادر کنیم و اگر این اتفاق رقم بخورد آن دسته از ساخت و ساز هایی هم که تا آن موقع انجام گرفته طبق ماده ۱۰۰ جریمه اخذ و مجور صادر خواهد شد.

Image title

 

سلیمی با اشاره به صدور مجوز تخریب برای واحد های غیر مجوز دار نیز می گوید: من اگر به جای کسانی بودم که می خواهند کارگاه صنعتی احداث کنند؛ در شهرک های صنعتی از جمله شهرک صنعتی شهید مدنی یا زمین های مجاز این کار را انجام می دادم ولی متاسفاته این افراد بعد از چند سال درگیری با شهرداری به روش های گوناگون از جمله رشوه مجوز دریافت می کنند!

پس از شنیدن توضیحات سلیمی شهردار منطقه ۷ تبریز به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی گفتگویی با فریدون بابایی اقدم عضو شورای فعلی و شورای پنجمشهر تبریز انجام گرفت.

بابایی اقدم با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه کشاورزی آخماقیه می گوید: ماده ۱۰۰ قانون شهرداری می‌گوید اگر شهروندی در محدوده شهر بخواهد ملکی را ساخت و ساز کند باید از شهرداری مجوز بگیرد، ولی اگر مجوز صادر نشد در کمیسیون های مربوطه مطرح شود تا موارد فنی، شهرسازی و بهداشتی مورد بررسی قرار گیرد که در صورت وجود مغایرت، کمیسیون نیز مجوزی صادر نخواهد کرد.

Image title

 

وی افزود: اکثر ساخت و ساز های مطرح شده که در منطقه ۷ اتفاق افتاده، شبانه و با چراغ سبز برخی عوامل شهرداری صورت گرفته است. در این ساخت و سازها استانداردهای فنی و استانداردهای شهرداری رعایت نشده است. طبیعی است که اگر این املاک مورد بررسی کمیسیون ماده ۱۰۰ قرار بگیرند حکم جلب و تخریب بنا خواهند گرفت.

این عضو شورای شهر با انتقاد از مدیریت شهری اظهار داشت: عوامل شهرداری چه کار می کردند که جلوی چشمشان این حجم از ساخت و ساز غیرمجاز انجام گرفته است؟!

تهیه تنظیم: علی آقائیان

انتهای پیام/

 

 

 

 

در همین باره بخوانید:

 

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

به بیز آدام دییروخ بوردا؟

تلافی بدهی شهرداری به پیمانکار از مردم کم برخوردار

آماده باش ۲۴ ساعته خودرویی برای مقابله با برزن ها!

حفاری ژرفی برای آبیاری قطره ای! 

حواشی میدان دام سنتی آناخاتون 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.