بیزیم محله(3) / گزارش میدانی تبریزبیدار از کوی مهران آخماقیه؛

از وعده های توخالی انتخاباتی تا پاسکاری ادارات / به بیز آدام دییروخ بوردا؟

مشکل یکی نیست که «آدام قالیر هانسین دسین هانسی قالسین!» ما انتظار زیادی نداریم؛ می‌گوییم اینجا را آسفالت کنید و سطل زباله بگذارید.

سرویس شهری تبریز بیدار / کوچه مهران در آخماقیه یکی از محلات کم برخوردار تبریز است که چندی پیش به دعوت اهالی محل برای انعکاس مشکلات و رساندن آن به گوش مدیران شهری رهسپار آن شدیم.

عدم توجه کافی شهرداری منطقه ۷ به آسفالت معابر باعث شده حتی رانندگان آژانس هم برای پرهیز از آسیب دیدن خودروهای خود، نخواهند وارد محل شوند، این را پیش تر یکی از ساکنین محل به تبریزبیدار گفته بود.

 

Image title

 

پاسکاری تکراری شهرداری با آب و فاضلاب

وارد کوچه مهران می شویم، آقای پاسبان یکی از اصنافی است که از وضعیت نابسامان آسفالت این کوچه ابراز تاسف کرده و می گوید: ۵ سال قبل اداره آب و فاضلاب جهت ارایه خدمات فاضلاب این کوچه را حفاری کرده و رها شده است. سال های متوالی به شهرداری نامه نوشتیم و وضعیت آسفالت نامناسب اینجا را  توضیح دادیم ولی ترتیب اثر داده نشد.

Image title

 

وی می افزاید:  اصناف مجبور شدند جلوی مغازه های خود سیمان بریزند ولی سیمان مقاومت لازم را نداشت. باز به شهرداری این موضوع را گفتیم ولی آنها هر بار یک بهانه آورند. آنها گفتند در این محله فاضلاب به طور کامل نصب نشده و به اداره آب و فاضلاب نامه زدند.

Image title

 

پای سگ پیچ خورد چه برسد به آدم!

این شهروند در اسف بار بودن وضعیت محله چنین می گوید: یکبار دیدیم پای سگ اینجا پیچ خورد؛ حالا چه برسد به انسان!

وی از واکنش های دیگران نسبت به وضعیت محل گفته و می افزاید: حتی رانندگان آژانس هم به ما توهین می‌کردند که عرضه ندارید آسفالت از شهرداری درخواست کنید؟ در حالی که ما چهار سال برای خدمات آسفالت این‌جا به شهرداری رفت و آمد کردیم و نتیجه نگرفتیم.

ملامت دیگران

وی  ادامه می دهد: به خاطر وضعیت نامطلوب آسفالت این محله، تردد از اینجا قطع شده و فروش از رونق افتاده است و حتی تاکسی ها هم مسافر را سر کوچه پیاده می‌کنند. همچنین به خاطر پخش شدن آب از چاله ها، روزانه درگیری های بسیاری را شاهد بودیم؛ برای همین مجبورا هر مغازه برحسب متراژ خود با پول خودشان اینجا را آسفالت کردند! یعنی تمام عملیات آسفالت از تخریب زمین گرفته تا صاف کردن آسفالت را خودمان انجام دادیم. ما این آسفالت را اینجا ریختیم اما شهرداری لکه گیری را هم گردن نمی گیرد.

۳۵ هزار نفر محروم از خدمات بانکی

آقای رنجبر یکی دیگر از شهروندان نیز به خبرنگار ما در مورد عدم وجود بانک در این شهرک گفته و اظهار می دارد: این محله ۳۵ هزار نفر ساکن دارد ولی حتی یک بانک هم ندارد و افراد این محله برای وصول یک چک مجبورند به نزدیک ترین بانک در شهر سردرود مراجعه کنند که باید  سه تا ماشین در سه مسیر متفاوت سوار شوند.

شهروند دیگری نیز با تایید سخنان همسایه خود، می افزاید: ما قبلا اینجا بانک داشتیم ولی آن بانک را تعطیل کردند و الان فقط محل خالی آن بانک موجود است. دولت می‌تواند با احداث یک بانک در محل قبلی به اهالی این محله خدمات رسانی کند و مشکلمان حل شود.

از چاه کوچه تا چاله پاکبان

سعید از دیگر شهروندان حاضر در این گفتگو است. او خبرنگاران تبریزبیدار را به بازدید میدانی به آنسوی محل فراخوانده و توضیح می دهد: در این کوچه  ۱۶ متری شب ها نمی‌شود تردد کرد و احتمال افتادن در چاله و پیچ خوردن پا وجود دارد.

Image title

 

وی مکان دیگری را نشان داده و اظهار می دارد: برخی مردم زباله ها را اینجا می گذارند و ما بعد از زنگ زدن به سامانه ۱۳۷ شهرداری هفته ای یکی دوبار جمع آوری می‌کنند.  حتی پاکبانی در این محل وجود ندارد.

جولان پسماند فاضلاب

یکی دیگر از شهروندان با نشان دادن جوب های آب وسط کوچه، اظهار می دارد: به دلیل عدم نصب کامل انشعاب فاضلاب، اهالی پسماند فاضلاب  را به این جوب ها رها می‌کنند و شب ها بوی نامطبوعی از لجن از اینجا می آید.

Image title

 

پسا انتخابات و وعده های توخالی

در ادامه، سعید که معرف به مسله عدم آسفالت کوچه ها توسط اداره شهرداری تاکید کرده و می گوید: آقایان موقع انتخابات اینجا آمدند  و وعده دادند اما این وضعیت ماست!

وی از عدم وجود درمانگاه در این شهرک می نالد و می گوید: محله آخماقیه نزدیک به ۳۰ هزار نفر اهالی دارد ولی در کل این منطقه فقط یک بهداری وجود دارد که آن هم تا وقت اداری فعالیت دارد. حتی یک درمانگاه کوچک هم وجود ندارد. خدایی نکرده اگر نصف شب برای یکی از اهالی مشکلی پیش آید، چه کند؟!

به بهانه فاضلاب کَندند اما خبری نشد

وی به ناهماهنگی های بین شهرداری و اداره آب و فاضلاب اشاره کرده و می گوید: از سال ۱۳۸۳ می گویند که به خاطر انشعاب فاضلاب اینجا را آسفالت نمی‌کنیم. جایی را برای فاضلاب کَندند ولی به خانه ها نکشیدند و بعدا روی آن آسفالت ریختند!

Image title

 

به بیز آدام دییروخ بوردا؟

جمعی دیگر از اهالی با دیدن خبرنگاران تبریزبیدار برای بازگو کردن مشکلات به جمع ما پیوسته و با تایید اظهارات همسایه ها، می‌گویند: «به بیز آدام دییروخ بوردا؟ بوردا آدام یاشامیر؟»

آنها با نشان دادن جوب آب در وسط کوچه اظهار می دارند: قبلا از بالای این سکوها آب جوب ریخته شده و به صورت آبشار به پایین می ریخت و آب و زباله ها را به طرف خیابان و مردم پرتاپ می کرد. اهالی خودشان لوله ای را خریداری کرده و جایی برای آن نیز درست کردند تا آب و زباله‌ها به مردم رهگذر اصابت نکند و در درون جوب ریخته شود. همچنین در تابستان بوی بسیار بدی از اینجا می آمد.

Image title

 

آنها از مشکلات دیگر محله نیز اسم می برند: در کل این خیابان فقط یک سطل زباله وجود دارد. همچنین مسأله وجود سگ های ولگرد در اینجا که باعث ترس اهالی شده برایمان مساله شده است. سگ ها زباله ها را تیکه پاره کرده و در محل تجمع سگ ها و انباشت زباله به وجود می آید.

آدام قالیر هانسی دردین دسین هانسی قالسین!

آنها می گوید: مشکل یکی نیست که «آدام قالیر هانسین دسین هانسی قالسین!» ما انتظار زیادی نداریم؛ می‌گوییم اینجا را آسفالت کنید و سطل زباله بگذارید. درمانگاه و کتابخانه احداث نمی کنید، حداقل زباله ها را در وقت خودشان ببرید و برای محلات آسفالت بریزید.

پیگیری در صحنه و رفع خطر برق گرفتگی

یکی از شهروندان از باز بودن درب ترانس فشار قوی برق در محل شاکی شده و می گوید: این ترانس مدتهاست اینگونه رها شده و هر آن ممکن است اتفاق تلخی برای اهالی رقم بزند.

Image title

 

این موضوع همانجا توسط خبرنگار ما از اداره برق پیگیری شد که فردای آن روز درب پوششی برای آن تعبیه شد.

شهرداری اولین ارگانی است که برای پیگیری موضوع به سراغ آن رفته ایم.

 سلیمی شهردار منطقه ۷ با استماع مشکلات اهالی کوچه مهران به تبریزبیدار می گوید: در خصوص مساله آسفالت باید گفت که آخماقیه جزو مکان هایی با ساخت و ساز های غیرمجاز می باشد و کوچه ها غیر اصولی است. قرار است اداره آب و فاضلاب خدمات خود را ارائه داده و بعدا ما آسفالت بریزیم. اینکه چرا تا بحال اداره آب و فاضلاب خدمات خود را ارائه نداده، مربوط به اداره آب و فاضلاب می باشد و این سوال را باید آنها جواب دهد که چرا خدمات فاضلاب را ارائه نداده اند.

Image title

 

انتظار دارید در وضعیت کرونا همه مشکلات را حل کنیم؟

شهردار منطقه ۷ تبریز با رد کردن برخی از اظهارات اهالی محله مهران، می گوید: اصولا نباید هیچ خدماتی به مناطقی که در آن ساخت و ساز غیرمجاز وجود دارد بدهیم؛ اما کمک شان می کنیم. آیا شما انتظار دارید که در این وضعیت کرونا همه مشکلات را حل کنم؟ با شیوع کرونا درآمد شهرداری کاهش یافته و ما هم آسیب دیده از کرونا هستیم. ما هم از مردم عوارض می گیریم. قیمت آسفالت ۱۰ برابر شده ولی درآمد نصف شده است و بالطبع خدمات ما هم کاهش خواهد یافت. شهروند حق دارد ولی آثار کرونا را می‌بینند. ما این مسأله را حل خواهیم کرد و هیچ جایی باقی نخواهد ماند ولی زمان لازم است.

خدمات بر حسب اولویت

وی در جواب اظهارات اهالی می گوید:  کارها با اولویت بندی و ثبت درخواست ها صورت می‌گیرد. طبق بازدید هایی که صورت می‌گیرد، خدمات بر حسب اولویت صورت می‌گیرد. اولویت بندی یعنی جایی که ده هزار شهروند دارد بر جایی که پنج هزار نفر شهروند دارد،  اولویت دارد.

سلیمی ادامه می دهد: ما نواقصات داریم و چیز حاشا کردنی نیست ولی سعی مان اینست که با کمترین هزینه، بیشترین خدمات را به مردم بدهیم. ما ۵۰ درصد اعتبارات مان را فقط برای آسفالت خرج کرده ایم. یعنی چیزی حدود ۸ میلیارد!

شهردار منطقه ۷ تبریز در خصوص اظهارات اهالی مبنی بر عدم وجود سطل زباله در خیابان جدید شهید سعیدی اظهار می دارد: مشکل سطل آشغال حل شدنی است و آن را فوری حل می‌کنم. آن کاری که از دستمان بربیاید فوری انجام می دهیم ولی دیگر مسائل زمان بر هستند.

نشستن روی میدان مین

وی بیان می کند: کسی که ساختمانی را به صورت غیر مجاز و غیر اصولی ساخت و ساز می‌کند، شبیه کسی است که روی زمین مین نشسته است. از یک لحاظ دلمان می سوزد که حمایت کنیم ولی نباید برای مردم توقع ایجاد کنیم که هم خلاف کرده باشد و هم طلبکار شود. آرزویمان اینست که حتی یک نفر در آنجا ناراضی نباشد به شرط اینکه خواسته شهروند نیز معقول باشد.

وی در خصوص اظهارات یکی از اصناف محله مهران در خصوص مسأله دو طرفه بودن کوچه مهران و بروز مشکل به خاطر تنگ بودن معبر؛ اظهار می دارد:  اهالی یک نامه درخواست بنویسند تا با سازمان ترافیک و کارشناسان مربوطه مطرح کرده و در صورت امکان، آن کار نیز انجام شود.

گزارش از امیررضا فرامرز و علی آقائیان

 

اخبار مرتبط:

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.