بیزیم محله(1) / گزارش میدانی تبریزبیدار از حاشیه نشینان فراموش شده؛

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری / فقط موقع انتخابات، ما را شهروند تبریزی می دانند!

اهالی مناطق حاشیه نشین ۱۷ متری کوثر (زورآباد) و ۲۰ متری مارالان از مدیریت شهری تبریز گلایه های زیادی دارند.

سرویس شهری تبریز بیدار ؛ عصر یک روز سرد پاییزی خبرنگار ما به دعوت اهالی حومه کمربندی شهید سلیمانی تبریز چند ساعتی مهمان محلات ۱۷ متری کوثر (زورآباد) و ۲۰ متری مارالان می شود تا زبان گویای مشکلات شهروندان این منطقه کم برخوردار باشیم.

بدلیل وجود هماهنگی قبلی، ورود ما به هر کوچه و خیابان و مشاهده میکروفون و دوربین  برای اهالی محله غافلگیر کننده نبود، دورمان جمع می‌شدند و درد دل می‌کردند و البته گلایه مند بودند که بارها درددلشان گفتند اما دریغ از اقدام عملی راهگشا.

آقای باقری که هماهنگ کننده حضور تیم خبری تبریزبیدار در منطقه بود، مشکلات را با پرده برداری از یک استشهاد محلی و ارسال آن به شورای شهر تشریح می کند.

Image title

Image title

جولان حیوانات موذی و خطرناک

بر اساس آنچه که در این استشهاد محلی آمده، بلاتکلیفی زمین های ارتش در کمربندی شهید سلیمانی و جولان حشرات و حیوانات موذی، معضلات زیادی را برای ساکنان منطقه به وجود آورده است.

پیش کشیدن همین حرف کافی بود تا یکی از اهالی چنین سر حرف بیاید. آقای جعفر پور از بوی بد زباله‌های رها شده در منطقه و عدم رسیدگی مسئلین ابراز ناراحتی کرده و می‌گوید: وجود زباله در این منطقه باعث جولان حیوانات موذی مانند سگ، موش، مار، عقرب و خرگوش و حتی گرگ در محله شده و بچه ها از ترس حیوانات نمی‌توانند در بیرون از منزل بازی کنند و آسایش اهلی سلب شده است.

Image title

وی می‌افزاید: مسئولین شهرداری یکبار آیا خودشان می توانند حتی یک ماه اینجا سکونت داشته باشند؟ قطعا هیچکس نمی‌تواند در این شرایط زندگی کند.

همزیستی با فاضلاب و زباله / داغ فراموشی بر سینه محرومین

به کوچه ای دیگر در منطقه ۱۷ متری کوثر می رویم؛ آقای ساعی از اهالی این محله به عدم وجود خدمات فاضلاب اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد: هر بار که بخواهیم فاضلاب خانه را تخلیه کنیم باید مبلغ ۱۰۰ هزار تومان بپردازیم و باتوجه به شرایط اقتصادی موجود، برای ما سخت می‌باشد. همچنین وقتی ماشین های تخلیه فاضلاب اینجا می آیند، بو و سر و صدای آن آزار دهنده است و از سوی دیگر در فصل زمستان، ماشین های فاضلاب به این محله ها نمی‌آیند و ما با مشکل مواجه می‌شویم.

Image title

یکی دیگر از همسایه های هم عدم وجود پاکبان در این محله را مطرح کرده و می‌گوید: عدم وجود پاکبان باعث جمع شدن زباله در خیابان ها و حتی جوی آب شده است. فقط گاهی یک کارگر می‌آید و آشغال ها را جمع کرده و تا مدت ها دیگر پیدایش نمی شود. اینجا محله فقیر نشین است و هیچکس به اینجا رسیدگی نمی‌کند.

Image title

امروز و فردا کردن برای نصب یک لامپ

در ادامه بازدید با یکی از اصناف محله صحبت می کنم؛ آقای سعادتی می‌گوید: در کنار مشکلات دیگر، مساله روشنایی یکی از مشکلات این محله است؛ چند تا از لامپ های تیر برق محله سوخته است؛ من دو ماه است که از اداره برق پیگیر هستم ولی آنها امروز فردا می‌کنند.

Image title

راهِ فرار از حوادث را بسته اند

شهروند دیگری در بین گفت و گو مسأله عدم رسیدگی آسفالت را نیز پیش می کشد. وی می‌افزاید: از دیگر مشکلات این است که ما برای انتهای این محله پل ساخته بودیم که ماشین رو شود و نقل و انتقالات آسان تر باشد ولی اهالی آن یکی محله بدون اجازه در محل آن پل، درخت کاشتند تا محله خودشان تبدیل به کوی شود.

Image title

وی تاکید می کند: اگر خدایی نکرده در این محله آتش سوزی اتفاق بیفتد، ماشین های بزرگ آتش‌نشانی امکان ورود به این محله را ندارند.

جمعی از اهالی با دیدن خبرنگار  تبریزبیدار، درد دل های شان بیرون می ریزد و ناامید از همه جا، می گویند:  ما اینجا فاضلاب نداریم؛ درخواست فاضلاب کردیم و حتی آمده و کارشناسی هایشان را انجام دادند و در بعضی مناطق گفتند باید تعهد بدهید که اگر اتفاقی برای خانه تان افتاد، خودتان مسئولید و در بعضی جاهای دیگر شروع به عملیات فاضلاب کردند ولی بعد از کمی فعالیت، دست از کار کشیده و چاله هایی را که برای فاضلاب کنده بودند را پر کردند. دو سال است که هیچ خبری از آنها نیست.

Image title

یکی می گوید: اداره آب و فاضلاب گفت باید پول پرداخت کنید تا عملیات فاضلاب کشی را شروع کنیم ولی ما توان پرداخت پول برای این مسأله را نداریم.

لانه کردن اعتیاد و بزه در منطقه

در ادامه بازدید به سمت بالای کوه که خانه های متعددی در آنجا ساخته شده می‌روم؛ ریش سفیدی از اهالی محل ضمن اشاره به وجود حیوانات موذی در کوچه پس کوچه ها می گوید: در کنار حیوانات موذی، ما در این محله با معتادان (که من به آن ها مریض می گویم) طرف هستیم و از این بابت برای اهالی محل ناراحتی های بسیاری پیش می‌آید.

وی دیگر معضلات این محله را وجود دزد معرفی کرده و می‌گوید: چند روز پیش تلویزیون همسایه روبرویی مرا دزد برد. همچنین چند شب پیش فرغون مرا از جلوی خانه دزدیدند ولی اگر این خانه ها آپارتمان بود، دزد ها راهی برای ورود به آن پیدا نکرده و ناامید می‌شدند. از مسئولین می‌خواهیم که یا دور اینجا دیوار کشیده و یا این‌ها را از اینجا بیرون کرده تا آسایش اهالی فراهم شود.

Image title

طی مسافت صعب العبور برای رسیدن به منزل

یکی دیگر از اهالی به صعب العبور بودن محله خود اعتراض داشته و می‌گویند: از طرفی محله ما بن بست است و آن را با سنگ پوشش داده اند و این سنگ ها گهگاه جان یا مال اهالی را مورد خطر قرار می‌دهد. چند بار چند تا ماشین را خراب کرده و پای یک بچه را شکسته بود. یک ماشین در حالت عادی نمی‌تواند مسیر را بپیماید چه برسد به فصل زمستان که آنجا برف باریده و لغزنده شود!

Image title

باران برای ما نعمت نیست 

وی می گوید: از مسئولین درخواست داریم که راه اصلی ما که به کمربندی میانی شهید قاسم سلیمانی منتهی می‌شود را باز کنند؛ چون راه اصلی ما از این کمربندی است.

در ادامه بازدید از محل به قله کوه می رسیم! یکی از اهالی از وجود رطوبت خانه خود می‌نالد و می گوید: موقع بارش برف و باران،آب به داخل خانه نفوذ کرده و اموال ما را تهدید می‌کند؛ وسایل برقی هم که جای خود را دارد!

مشاهدات ما حکایت از آن داشت که بدلیل عدم وجود باکس مخصوص، بعضی همسایه ها زباله های خود را در کوه تخلیه کرده و این باعث تجمع حیوانات در آنجا و نفوذ آنها به داخل خانه های اهالی محل می‌شود.

Image title

عقرب عادت زندگی ما شده

این شهروند ادامه‌ می‌دهد: دیگر آنقدر عقرب دیده ایم که عادت کرده ایم. ما از شهرداری این موضوع را پیگیر نشدیم؛ چون اگر که هم پیگیر شویم،اثری نخواهد داشت.

حاشیه شهر فقط حوالی اتوبان پاسداران نیست

وی خطاب به مسئولین می گوید: مسئولین عزیز شهر تبریز، چرا سالیان سال است که محله مارالان را حاشیه نمی‌شناسید و رسیدگی نمی کنید؟ شما فقط اتوبان پاسداران را به عنوان حاشیه می‌شناسید چون آن اتوبان به محلاتی همچون رشدیه و… که شما در آنجا سکونت دارید، منتهی می‌شود. این بخاطر این است که راه مهمانان استاندار و فرماندار از سمت فرودگاه به اتوبان پاسداران می افتد؟

Image title

فقط موقع انتخابات، ما را شهروند تبریزی می دانند!

وی ادامه می‌دهد: برای رأی گرفتن به محلات ما می آیید ولی در بحث خدمات شهری یا حاشیه نشینی متاسفانه و صدها متاسفانه فقط ما را در زمان رأی گیری می‌شناسید و بعد از انتخابات خداحافظی می‌کنید!

آب را از ما دریغ کردند

به محله پایین تر  می‌رویم؛ خانمی از اهالی محله به محض دیدن خبرنگار، درخواست مصاحبه می‌کند و با تأسف بسیار اظهار می‌دارد: در این قطعی آب اخیر تبریز، آب به این مناطق نمی‌رسید و ما ۲۰ روز بدون آب ماندیم و مجبور شدیم روزانه برای تامین نیازهای آبی مان، از محله های پایین تر آب بیاوریم.

وی اضافه می کند: همچنین ما درخواست شیر برداشت کردیم ولی آن را هم از ما دریغ کردند.

Image title

گذر بسته های معیشتی به اینجا نیفتاد

در ادامه گزارش میدانی، درمانگاهی که مردم از آن تمجید می‌کنند توجهم را به خود جلب می‌کند؛ پزشک این درمانگاه ضمن اشاره به سکونت کارگران در این محله، می گوید:من ندیده ام که بسته های معیشتی به این محله بیاید؛ اینجا بیشتر از جاهای دیگر مستحق به دریافت مرغ های یخ زده است.

وی بیان می‌کند: من گاها معالجه هایم را به صورت رایگان انجام می دهم؛چون شرایط اقتصادی اهالی این محله واقعا خوب نیست.

Image title

در ادامه با یکی از اصناف هم صحبت می‌شوم؛وی در خصوص مشکلات موجود و مطالبه رفع آن از سوی مسئولین می‌گوید: شورای شهر و شهردار چندین بار به اینجا آمده اند ولی هیچ نتیجه ای نگرفته ایم.

Image title

وی می‌افزاید: ما چندین سال است که مشکلات مان را از شهردار ها پیگیر هستیم ولی هیچ گونه اقدامی نشده است؛ چند بار شهردار عوض شده و هر بار طرح جدیدی ریخته شده ولی هیچگونه اقدامی نشده است.

وی ادامه می دهد: همچنین سگ ها صبح و شب دسته دسته به محلات می آیند و مردم اذیت شده و می ترسند.

Image title

وعده های سرخرمن شورانشینان

در پایان این گزارش میدانی سری به روحانی محل می‌زنم؛ وی با اشاره به مشکلات موجود در محله می‌گوید: چند نفر از اعضای شورای شهر اینجا تشریف آورده و وعده دادند ولی هیچکدام از آنها عملی نشد.

وی می‌افزاید: همچنین موقع برف و باران،آب از بالای کوه ها سرازیر شده و با شدت جوی آب را پر می‌کند و این آب ها به داخل مغازه های قسمت پایین این محله، طغیان می‌کند.

Image title

تا اینجا حرف های اهالی را شنیدیم و مشکلات اهالی ایجاب می‌کند که آنها را با شهردار منطقه ۳ تبریز مطرح کنیم.

طالب نژاد در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص اظهارات اهالی محله کوی کوثر می‌گوید: در مورد زمین های ارتش، به توافق رسیده ایم و الان در حال طی مراحل جهت تغییر کاربری هستیم.

Image title

وی در مورد انباشت زباله در محله می گوید: این زباله ها را اهالی محل تخلیه می‌کنند و روزانه از آنجا جمع آوری می‌شود که در غیر اینصورت حتی خود کوچه ها هم پر از زباله می شد.

Image title

طالب نژاد ضمن اشاره به وجود نیروی کافی پاکبانی، اظهار می‌دارد: به این مسأله سازمان پسماندهای شهری رسیدگی می‌کند و با متراژ بندی و بر حسب سرانه زباله در هر محله، پاکبان هایی تعیین می شود.

وی دلیل طغیان کردن آب جوی به مغازه ها را در موقع بارش برف و باران، شیب تند کوه دانسته و می‌گوید: ساخت و ساز این منطقه غیرمجاز است؛به طوری که اگر کسی شیب کوچه ها را مشاهده کند، متوجه می‌شود که این ساخت و ساز ها با اصول شهرسازی نبوده است.

Image title

وی افزود: ما این محلات را در وهله اول از گِل تبدیل به آسفالت کرده و در وهله دوم آب رو ساخته ایم ولی با آن شیبی که در آنجا وجود دارد، صددرصد در صورت بارش برف و باران آب رو ها را پر خواهد کرد. ما از محله طالقانی شروع کرده ایم و مشکلاتی از این قبیل را در تک تک محلات حل می‌کنیم و خواهیم کرد.

شهردار منطقه ۳ تبریز در خصوص سگ های ولگرد منطقه اظهار داشت: هر موقع که اهالی به ما اطلاع داده اند ما با گلوله های بی حس کننده آن ها را بی حس کرده و به منطقه دیگری منتقل می‌کنیم.

کریم صادق زاده سخنگوی شورای شهر تبریز نیز بعد از شنیدن روند گزارش میدانی تبریزبیدار، وعده مطرح کردن این سماله در صحن علنی شورا را داد.

 

گزارش از امیررضا فرامرز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.