بیزیم محله(12) / گزارش میدانی تبریزبیدار از مطالبات اهالی شنب غازان؛

پروژه هایی که محله محور نیست / پاسخ شورایی ها به تلنبار مشکلات: وقت شد می آییم!

دوازدهمین بخش از سلسله گزارشات بیزیم محله به محله فرهنگی و تاریخی شام غازان پرداخت کرده است.

سرویس شهری تبریز بیدار شنب غازان (شام غازان) از محلات قدیمی تبریز است که طبق گزارشات مورخین، آثار باستانی و تاریخی آن به دلیل دو زلزله ویران کننده تبریز و همچنین بی توجهی ها در ادوار مختلف مورد آسیب واقع شده و به غارت رفته است بطوری که از این آثار چیزی جز یک حمام و سنگ ها و کاشی های پراکنده وجود ندارد.

شنب غازان واقع در در غرب تبریز از طرف شمال به خیابان فرهنگ و خیابان قدس و از جنوب به خیابان ۲۲ بهمن یا خیابان راه‌آهن و از غرب به جاده سنتو یا بلوار کارگر و از شرق به خیابان دامپزشکی یا شهید نجاتی محدود می‌شود.

Image title

Image title

این محله در همسایگی محلات «آخونی»، «خطیب»، «قراملک» و «شهرک امام» قرار دارد.

خبرنگاران تبریزبیدار در ادامه سلسله گزارشات «بیزیم محله» برای پیگیری مشکلات اهالی این محله و مطالبه آن از مسئولین مربوطه به بازدید میدانی رفته است.

Image title

اثرات سوء اقتصادی با انسداد تقاطع شنب غازان – آخونی

در وهله اول با بزرگان و ریش سفیدان این محله هم صحبت می شویم. آقا یونس با بیان اینکه انجمن غازانیه و امنای محله شنب غازان به صورت گمنام و داوطلبانه و بی مزد و منت در حال خدمت گذاری به اهالی هستند، می گوید: انسداد و بسته بودن تقاطع محله شنب غازان – آخونی و عدم ارتباط مستقیم محله فرهنگی تاریخی شنب غازان با شهر تبریز و اثر سوء آن بر اقتصاد و حمل و نقل اهالی و کسبه محترم از محوری ترین مطالبات می باشد.

Image title

کاهش اتوبوس های واحد

وی به مشکل حمل و نقل عمومی این محله اشاره کرده و اظهار می دارد: از طرفی اتوبوس های واحد کاهش یافته است و اهالی مدت زمان زیادی را در ایستگاه های اتوبوس معطل می مانند. همچنین به دلیل عدم ارتباط خیابان مرکزی محله با مرکز شهر از جهت شرق و تقاطع آخونی، امکان استفاده از تاکسی ها هم وجود ندارد.

Image title

آقای شهردار؛ پارک ها را دریابید

در این میان اهالی بیشتری گرداگرد ما جمع شده و هر یک شروع به بیان مشکلات محله خودشان می کنند. یکی از اهالی که انگار جانش از این حجم از مشکلات به لب رسیده و دیگر بی خیال مطالبه خود شده است، می گوید: ما از شهردار محترم درخواست رسیدگی به وضعیت پارک ها، وسایل بازی کودکان، افزایش و رسیدگی به کاربری فضاهای سبزی و همچنین توجه و پیگیری تخلفات و ایجاد اختلال در زیبایی بصری این محله را داریم.

Image title

بانک ها به ما بی پول ها هم افتخار دهند!

در ادامه پدری سالخورده و پسرش به جمع ما اضافه شده، بر لزوم توجه مسئولین به مسائل شهروندی افراد سالخورده تاکید کرده و می گوید: یک بانک در این محله برای انجام امورات بانکی وجود ندارد! نکند آقایان صاحبان بانک فقط در جاهایی شعبه باز می کنند که به نفع خودشان باشد؟ درست است که بانکداری اینترنتی و این چیزها کار ما را راحت کرده اما سالخوردگان نحوه استفاده از اینترنت را بلد نیستند و حتی حوصله آموزش آن را نیز ندارند.

 

Image title

تاریخ فراموش شده شنب غازان / پاتوق معتادان را جمع کنید

آقای قاسمی، دیگر فردی است که به گفتگو با ما می پردازد؛ او تاریخچه شنب غازان را مورد بررسی قرار داده و از بی توجهی مسئولین به حمام ۷۰۰ ساله سخن به میان می آورد و اظهار می دارد: این اثر هنری وقفی و تاریخی در معرض تخریب و فروپاشی است.

در ادامه گشت و گذار در کوچه ها و هم صحبت شدن با یکی از اهالی، او به شناسایی تولید کنندگان و فروشندگان مواد مخدر توسط خود اهالی اشاره کرده و تاکید می کند: برای ایجاد و حفظ آرامش در محله، لازم است که عزیزان نیروی انتظامی در این باره هر چه سریعتر اقدام کنند.

Image title

شورایاری یک ضرورت است

وی همچنین تصریح می کند: نبود تابلوی نام محله (محله تاریخی شنب غازان) در سه ورودی محله ایستگاه علیزاده، شام غازان آغزی و ورودی دامپزشکی از دیگر مشکلات این محله است که باید توسط راهنمایی و رانندگی برطرف گردد. این هنوز حداقلیات است؛ بنظرم باید در گوشه ای از این محله توضیحاتی درباره تاریخچه این محله نوشته شود تا آیندگان از این توضیحات استفاده کنند.

وی می افراید: وقتی یک پل ساخته می شود یا پروژه ای افتتاح می شود، مسئولین وقت توضیحاتی درباره آن پروژه می دهند؛ آیا نمی توان همین کار را با رویکرد آشنایی مردم با تاریخ محلات در تک تک محلات اجرایی کرد؟

این شهروند بر لزوم ایجاد شورایاری در این محله و ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین اعضای شورای شهر و اهالی محلات تاکید کرده و می گوید: لازم است که شورای محله در شنب غازان به دلیل وجود پتانسیل های بالقوه فرهنگی و تاریخی و فرهنگ محله نشینی در این محله و شناسایی و پیگیری بهتر مشکلات مردم ایجاد شود.

Image title

در پایان این بازدید میدانی، به پارک فرهنگیان این محله نیز سر می زنیم؛ وسط این پارک، خانم های خانه داری که اوقات فراغتشان را می گذرانند به چشم می خورند. با آنها هم صحبت می شویم. ضعف در تامین روشنایی پارک فرهنگیان، کمبود صندلی، نبود سرویس بهداشتی، کمبود تامین امنیت پارک و لزوم گماردن نگهبان، نبود وسایل بازی کودکان، از مشکلات و مطالبات این بانوان است.

Image title

عدم رسیدگی شهرداری به فضای سبز میدان امام حسین (گونبز) و لطمه وضعیت نامناسب این میدان به اقتصاد و خرید و فروش املاک پیرامونی و جلوه بصری محله نیز از دیگر مطالبات اهالی این محله می باشد.

Image title

شورایی ها یکصدا: وقت شد می آییم!

برای پیگیری این مطالبات سراغ تنی چند از اعضای شورای شهر تبریز می رویم.

حکیمه غفوری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بعد از شنیدن مطالبات اهالی به خصوص در حوزه فرهنگی، وعده بررسی میدانی می دهد.

فریدون بابایی اقدم رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر نیز پاسخ به مطالبات اهالی را به بازدید حضوری از محله حواله می دهد.

یاسین بجانی سخنگوی شورای شهر نیز از ترتیب جلسه با شهردار منطقه ۶ در روزهای آتی برای پیگیری مطالبات شهروندان خبر می دهد.

پیگیری های تبریزبیدار از اعضای شورای شهر ادامه خواهد داشت.

گزارش از امیررضا فرامرز

عکس: احمدرضا مشهوری

 

انتهای پیام/

 

 

در همین باره بخوانید:

تخریب برند ایتالیایی ها!

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

به بیز آدام دییروخ بوردا؟

تلافی بدهی شهرداری به پیمانکار از مردم کم برخوردار

آماده باش ۲۴ ساعته خودرویی برای مقابله با برزن ها!

حفاری ژرفی برای آبیاری قطره ای! 

حواشی میدان دام سنتی آناخاتون 

کوی صنعتی یا فضای سبز؛ مساله اینست 

رونق کسب و کار با پروژه فرسایشی پرید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.