تبریزبیدار پیگیری می کند؛ داروی خاص «مایفورتیک» نایاب یا در دسترس؟

تبریزبیدار نگرانی بیماران پیوندی در مورد تهیه داروی خاص مایفورتیک را از مسئولین شبکه بهداشت و درمان استان پیگیری کرده است.

سرویس شهروندی تبریزبیدار/ تعدادی از شهروندان تبریزی طی پیام هایی به تحریریه این رسانه از کمیاب یا نایاب شدن داروی «مایفورتیک» ویژه بیماران پیوندی گلایه و ابراز نگرانی می کنند.

یکی از شهروندان می گوید: داروخانه های شهر را زیر و رو کردیم تا به سختی این داروی بیماری های خاص پیدا شد.

شهروند دیگری نیز می گوید: برای یافتن «مایفورتیک» مجبور شدیم به شیراز مراجعه کنیم و جالب اینکه آنجا گفتند این دارو در خود تبریز بسته بندی و تامین می شود!

ابراز نگرانی های شهروندان درباره کمبود این نوع دارو پس از بررسی، برای پیگیری به مسئولین مرتبط ارجاع شده و خواستار پاسخگویی شدیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در واکنش به این ابراز نگرانی شهروندان به تبریزبیدار می گوید: داروی مایفورتیک برای بیماران پیوندی در تهران تولید داخلی دارد و واردات آن مستلزم هزینه زیادی است.

دکتر جواد احمدیان ادامه می دهد: ۳۰ درصد موجودی این دارو در کشور خارجی بوده و بقیه تولید داخل می باشد و از نظر سازمان غذا و دارو فرقی بین تولید خارجی و داخلی آن وجود ندارد.

وی ضمن تاکید بر اطمینان بخش بودن تولید داخلی مایفورتیک خاطر نشان می کند: به اساتید و پزشکیان اطلاعیه داده شده تا تولید داخلی این دارو مصرف شود و در صورت بروز عوارض احتمالی گزارش شود تا در روند ادامه مصرف آن تصمیم گیری شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی علت کمبود مایفورتیک را تمایل بیماران به مصرف نوع خارجی آن عنوان کرده و می افزاید: اغلب بیماران فکر می کنند داروی خارجی تاثیر گذاری زیادی دارد و رغبت آنها بیشتر به نوع خارجی می باشد.

وی یادآور می شود: داروی داخلی مایفورتیک در داروخانه های تعاون و شهید توفیقی تبریز موجود است و بیماران می توانند از این داروخانه ها تهیه کنند.

 

خبرنگار: الهه مهدوی

 

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.