صفحه اصلی یادداشت

 • به مناسبت سالگرد حمید آرش آزاد؛

  آرش آزاد کدامین راه را ادامه داد

  وقتی در دی ماه سال 1327 پسری در محله کوره باشی تبریز چشمانش را به این دنیا بازکرد کسی نمی دانست آن پسر بچه که بعدها حمید نامیده شد ادامه دهنده راه طنازان این مملکت خواهد بود.

 • ترافیک در خطوط جلو و کمبود در دفاع؛

  آقای زنوزی، فوتبال چهار نقطه دارد

  تراکتوری ها هرچقدر در خط حمله و هافبک البته هافبک تهاجمی پر مهره هستند که پهلوان و مهدی پور و چند بازیکن سرشناس جدید روی نیمکت می مانند، دست توشاک برای خط دفاعی و هافبک تدافعی خالی است

 • دور باطل انحلال سازمان ورزش شهرداری؛

  مسئله ورزشی که نمی خواهند به روش ورزشی حل بشود

  ورود شهرداری تبریز به مسئله تیم داری حرفه ای از اول هم اشتباه بود و حالا هم انحلال تیم ها اشتباه است. واگذاری تیم های شهرداری به بخش خصوصی می تواند بهترین راهکار برای خروج از شرایط فعلی باشد.

 • برای اصغر فردی؛

  او را صدایی اهورایی بود

  برای کسی و از کسی می نویسم که برخی فرازهای روایت او از استاد شهریار را نمی پسندیدم، ولی آن چه به آشکارگی آفتاب است این که او از رازداران خلوت شهریارملک سخن بود.

 • دو فرزند از دست رفته و چرخ دستی؛

  منفعتی که جنگ طلبان تبریز از جنگ برده اند

  پدر و مادر شهید هر چند داغ سنگینی بر دل داشتند و این را می شد از بغضهایشان در هنگام صحبت فهمید با این حال ضمن گلایه از مسئولین اقتصادی کشور یک صدا از مقاومت و ایستادگیشان در مقابل دشمن و حتی در صورت نیاز تقدیم کردن فرزندان دیگرشان در راه میهن و اسلام بدون هیچ چشمداشتی می گفتند

 • یادگرد سفر تاریخی؛

  این سید خراسانی از تبریز است

  روز 5 مرداد 72 در حافظه تاریخی بسیاری از شهروندان تبریزی به عنوان روزی شیرین و به یاد ماندنی ثبت شده است. بیست و پنج سال از آن روز می‌گذرد. در این بیست و پنج سال، تبریزی‌ها بارها و بارها رهبرشان را در استان‌های همجوار اردبیل و آذربایجان‌غربی و زنجان و حتی کردستان دیده اند و یاد سفر 5 مرداد 72 در خاطره‌هاشان زنده شده است

 • در حاشیه تصویب یک قانون پرسر و صدا؛

  تاکسی تلفنی ها؛ مخاطب قانون منع بکارگیری بازنشستگان!

  شاید خطاب مجلس از تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان به "مدیران آژانس های تاکسی تلفنی و امثالهم" است! البته شاید!

 • روش های پیشگیری از بیماری های تابستان؛

  بهداشت عمومی در مقابله با اسهال و استفراغ

  اسهال یکی از بیماری هایی ست که در فصل تابستان بیداد می کند و بخش اعظم مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در تابستان ، مبتلایان به اسهال و استفراغ هستند.در تابستان یک نوع معاوضه ی آمار بین اسهال و سرماخوردگی صورت می گیرد.به شکلی که آمار سرماخوردگی ناچیز شده و در عوض آمار اسهال و استفراغ بخصوص بین ماه های تیر تا اواسط شهریور اوج می گیرد

 • واکاوی استفاده از یک واژه در نگاه رهبر انقلاب؛

  ترکی یا آذری؟!

  آنچه که اذهان را متعجبانه به خود جلب می‌کند، کاسه‌هایی داغتر از آش هستند، کسانی که هر جا واژه ترک می‌آید محتاطانه از کنار آن عبور می‌کنند که نکند، خطری در کمین یکپارچگی ملت ایران باشد! در حالیکه در هیچ کشوری، هیچ کسی به اندازه رهبران آن کشور به در پی حفظ یکپارچگی مرز و بوم نیستند

 • خاموشی های با برنامه یا بی برنامه؛

  قحطی تدبیر و قطعی برق!

  یا مصرف برق امسال آنقدر بالا رفته و مسئولین نتوانسته اند پیش بینی کنند و حالا هم به مشکل برخورده ایم که به اهمال کاری وزارت نیرو بر می گردد و یا هم کار نابلدی مسئولین باعث شده تا کشور در ده سال گذشته بی سابقه ترین خاموشی ها را تجربه کند.

 • گذر نوشت در تاکسی اینترنتی؛

  یارانه یاسر سعید القحطانی!

  نمی دانم با این همه اقتصاد دان و سیاست مدار در ایران چرا قیمت تخم مرغ گران می‌شود. ما هر کدام اندازه ده تا آدام اسمیت نظریه اقتصادی داریم. می‌گفت: بانک ها ما را تحریم کرده‌اند، پول بگذاریم جیب‌مان، بی‌منت برویم خرید کنیم. فرض کنید تاجر ما رفته بوئینگ بخرد، اولا جیبش باید چه اندازه باشد و در ثانی چقدر باید پول ببرد !

 • یادی از سید محمد تقی مصطفوی؛

  آثار تاریخی آذربایجان، وامدار مصطفوی

  سامان یافتن مسجد کبود تبریز و نجات آن از ورطه نابودی نیز وامدار همت اوست ، اولین مرحله از تعمیرات و مرمتهای اساسی این اثر بی بدیل در میانه سالهای 1327 تا 1329 شمسی صورت گرفت.

 • واگویه ای در شب شهادت رئیس مذهب؛

  در تبریز فعل «نشدن» راحت صرف می شود!

  از تبریز دور شدم این دو روز را که بیندیشم. به این که چرا فعل نشدن در این شهر راحت تر صرف می شود تا شدن. به چرایی غلبه سئایتر شهری که خشت خشت دیوارهایش معجم البلدان است و ناسخ التواریخ.

 • تحلیل پیروزی اردوغان و هم پیمانان؛

  انتخابات ۲۴ ژوئن ترکیه و حرکت به سوی ملی‌گرایی ترکی

  نتایج انتخابات نشان داد که علاوه بر یک همکاری سیاسی بین اردوغان و باغچه لی، شاهد یک موج فکری قابل توجه در متن جامعه ترکیه است. جامعه ترکیه به سمت ملی گرایی در حال حرکت است و این حرکت که ریشه در تلقینات دولتی دارد، می‌تواند نتایجی غیرقابل پیش بینی در فرآیندهای داخلی و خارجی این کشور دارد.

 • واقعه ای تلخی که در کمین تبریز؛

  جنگ آب شوخی نیست!

  تبریز جمعه متفاوتی را از سر گذراند، شهروندان از مناطق مختلف استان در تبریز گردهم آمدند و در سه نوبت با تشکیل تجمعات اعتراضی نسبت به وضعیت آب شرب شهرهای خود، اعتراض کردند، دست نوشته ها و شعارهای اعتراض آمیز باعث شد فرماندار شخصا به میان معترضان آمده...

 • در دوگانه ی بیهوده بودن یا ضرورتی اجتناب ناپذیر برای کشور؛

  انرژی هسته ای مزیتی برای کشور ندارد؟!

  در حالی برخی در کشور ما بر طبل بی فایده بودن انرژی هسته ای می کوبند که امارات که از لحاظ درآمد های نفتی و گردشگری وضعیت مناسبی نسبت به کشور ما دارد از سالها قبل ساخت چند نیورگاه هسته ای برای تولید برق را آغاز کرده است.

 • کالای ایرانی؛

  ارزان قیمت ،بادوام ،با کیفیت!

  برای اینکه بفهمیم چگونه باید کالای ایرانی مصرف کنیم، باید ببینیم که ما چگونه زندگی می‌کنیم و توصیه‌های این چنینی چه نوع زندگی‌ای را می‌طلبد؟ به عبارتی باید بفهمیم چگونه زندگی کردنی با مصرف کالای داخلی تناقض پیدا کرده و چگونه زندگی کردنی ما را به این امر تشویق می‌کند؟

 • بغض در گلو؛

  مارا ببخش خرمشهر!

  من از فرط بی عرضگیمان از شما پوزش میخواهم‌. اعتراض شما تف سر بالای شرمندگی ماست که فقط در نوروز و سوم خرداد به یادتان می افتیم. سالهاست که میدانیم آب ندارید اما عرضه نداریم به شما آب برسانیم.

 • اندر احوالات باغ‌شهر سابق ایران؛

  تیشه بر ریشه فضای سبز در تبریز

  ز-متاسفانه کلانشهر تبریز فقیرترین سرانه فضای سبز در کشور را به خود اختصاص داده و روز به روز این فقر دامنه های بیشتری به خود می گیرد و در حال تشدید تخریب فضای سبز هستیم.

 • مسافرت خارجی شهردارتبریز؛

  آمستردام یا توکیو، مقصدِ شهین‌باهر کجاست؟!

  هنوز یک هفته از سخنانِ رهبر انقلاب در نماز عید فطر نگذشته است که مسئولانِ را خطاب قرار داد و گفت: «کسانی که عادت کرده‌اند به سفرهای خارجی بروند، این عادت را ترک کنند؛ البته غیر سفرهای زیارتی و حج و عتبات که مورد نظر نیست

 • ایدئولوژیستی سور رئال در تفکر شیعی؛

  شریعتی اهل متن بود اما راهی به خبر نداشت

  شریعتی اهل متن بود اما راهی به خبر نداشت و نقصش همین بود در شناخت ایدئولوژی شیعه. شریعتی، علی را سیاه و سفید دید

 • بی سلیقگی به بهانه اجرای قانون؛

  سهم بلال فروشی ها و پخله فروش ها از تبریز 2018 چیست؟

  اصفهان با چهار چرخ های یخ در بهشت فروشش در چهل ستون و میدان نقش جهان زیباست، شیراز با فالوده فروش های کنار خیابانش زیباست و خوزستان با فلافل فروشی های سه راه خرمشهر، لشگر آباد و کنار کارون زیباست و تبریز هم با هم بلال فروشی ها و چرخ های پخله فروشی و یرآلما یومورتاهایش زیباست.

 • بازار؛ شاهرگ تبریز؛

  پرسه در دالان تاریخ

  این کهن پیکره غرورانگیز که شاهرگ اقتصادی تبریز است، سیاست، فرهنگ و مذهب را نیز به خوبی در خود جای داده است، به گونه­ای که تاریخ گواه ارتباط ناگسستنی بازار با سایر عناصر مرتبط با زندگی شاغلین و رهگذران خویش از مبارزات ضد استبدادی و استعماری و تربیت نسل­های معتقد و دیندار است که در تمامی شئون اجتماعی تاثیرگذار بوده ­اند.

 • وقتی نظارت رها شده است؛

  ماراتن گرانی ها؛سلیقه ای یا جبران کسری ازجیب مردم؟

  نشست وجلسه وستاد و....برگزارمی شود،اما نتیجه ای که بیرون می آیدهم موقتی می شودوشب می خوابی وبیدارمی شوی خیلی چیزها بازگران می شود؟

 • خانه های تاریخی تبریز و اپیدمی محقق نشدن وعده های مدیران؛

  اسارت ثقه الاسلام در مرکز سرمایه گذاری!

  تصور کنید گردشگری، در سرگردانی رسیدن به مکان های تاریخی تبریز، به جای تابلو های نداشته خانه ثقه الاسلام،معماری تاریخی دو ساختمان آجری ذکر شده که یکی مرکز سرمایه گذاری شده و آن یکی هم منطقه آزاد ارس چشمش را گرفته و وقتی با در بسته این خانه های تاریخی و یا محیط اداری موجود در آنها روبرو شود چه خواهد داشت؟

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

آخرین اخبار