صفحه اصلی یادداشت

 • معمای گوشت؛

  مصرف کننده، تولیدکننده و دولت، بازندگان مطلق سیاست سرکوب قیمت و توزیع رانت ارزی

  هم مصرف کننده و هم تولیدکننده و هم دولت، بازنده مطلق سیاست های غلط (سرکوب قیمت و توزیع رانت ارزی) بوده است و تداوم این سیاست برای سال آینده به صلاح کشور نیست. دولت اقلام اساسی را از فهرست تعزیرات و قیمت گذاری خارج کند و اجازه تعدیل به بازارها داده شود.

 • اشتباه 40 ساله؛

  این‌که داریم، بانک نیست / ضرورت انعطاف و آزادی عمل در تخصیص نقدینگی

  ریشه مشکل صنعت بانکداری کشور در این است که بانک نداریم. یک نهاد مالی داریم که بر سردرش تابلوی بانک می‌زنیم اما برای بانک شدن، تابلو کافی نیست.

 • اندر احوالات اعضای « هوشلی باشلی »

  مدهوشی تاریخ دموکراسی در تبریز

  نقد و انتقاد از شهردار تبریز حق همه اعضای شورا و شهروندان است، الّا آن دو بزرگوار «لیست امید» که در روز «انتخاب شهردار» ، خود را «هوشلی‌باشلی‌تر» از همه کهکشان راه شیری دانستند و یازده عضو شورا و شهروندان تبریزی را در #مدهوشی_تاریخی_دموکراسی گذاشتند.

 • یادداشت وارده؛

  چرا مصایبی نباید استعفا دهد؟!

  در اینکه درخواستی که در نامه آمده از اساس غلط است، شکی نیست اما مطالبا استعفا راهکار مناسبی بنظر نمی رسد ، چرا که بهترین راه برای فرار از پاسخگویی از سوالات و شبهات مطرح شده، استعفا و پاک کردن صورت مسئله است.

 • خبرهای آزار دهنده از نهادی که باید مورد اعتماد خیّران باشد؛

  گذشتیم از حقوق های نجومی اما چه کنیم با پاداش های نجومی؟

  ما را چه شده که شعارهای آرمانی ورد زبانمان است اما برای انجام تکالیف اداری روزمره خود پاداش های آنچنانی مطالبه می کنیم.

 • شبهه پاداش و چند سوال؛

  چه کسی پاسخگوی افکار عمومی و دلسوزان شرع و انقلاب است

  در شرایطی که جامعه را تورم و گرانی و فقر گرفته، ناموسا چگونه از دل‌تان آمد برای خود و همکاران‌تان چنین خواسته‌ای را داشته باشید.

 • ناگهان چه زود دیر می شود؛

  بازی بازنشسته ها در زمین هیاتهای ورزشی با توپ جوانان

  کاش آنان که کار در هیئت های ورزشی را کار فی سبیل الله قلمداد می کنند به خاطر خدا این سبیل الهی را واگذارند، به خاطر فرزندانشان که هم نسلان جوانان امروزند به خاطر کشوری که در این برهه حساس نیاز به دمیدن روح تازه در کالبد مدیریتیش حس می کند نیاز به تحرک اندیشه و فکر جدید.

 • 16 آذر فرصتی برای بررسی هویت و رسالت دانشجویی؛

  نقش دانشگاهیان در مهندسی فرهنگی کشور

  با توجه به نقش اساسی دانشگاه و دانشجو در حرکت فکری - علمی و مهندسی فرهنگی کشور می بایست جایگاه مشخصی نیز برای دانشجو در مهندسی کلان کشور تعریف کرد.

 • بررسی چالش های حاشیه نشینی از دیدگاه علم اقتصاد؛

  ضرورت بازتوانی اقتصادی و کنترل مهاجرت روستائیان

  افراد حاشیه نشین بدلیل اینکه فاقد تخصص هستند به مشاغلی کاذب روی می آورند. بدیهی است وجود این همه مشکلات و تهدیدات حاشیه نشینی اقدام موثر مسئولان و نهادهای متولی و تلاش در حل این معضل و جلوگیری از آسیب های اجتماعی امری ضروری به نظر می رسد.

 • چرا شهر آذین بسته نمی شود؛

  ضرورت بازشناسی جلوه واقعی زندگی پیامبر رحمت در برابر نسبت ناروای تروریسم به اسلام

  گاه برایم جای سوال است این همه سازمان و نهاد به اسم اسلام هزینه های فرهنگی و تبلیغی دارند اما چرا کم لطف هستند برای ولادت محمد خاتم پیامبران که پیشانی فراخ اسلام است.

 • اعتراض والدین و انکار آموزش و پرورش؛

  اردوی دانش آموزشی فرصتی برای سودجویی مدارس

  این روزها اگر به ادارات کل آموزش و پرورش سری بزنیم با خانواده‌هایی مواجه می‌شویم که از مدارس شکایت دارند. با این حال آموزش و پرورش همچنان بر این پای می فشارد که دریافت وجه به صورت اجباری ممنوع است.

 • تحلیل شرایط اقتصادی آذربایجان شرقی:

  وجود بخش خصوصی باانگیزه و نگرانی های آنان

  خوشبختانه استان ما بخش خصوصی باانگیزه را دارد. اما سرمایه گذاران بخش خصوصی همواره گلایه ها و نگرانی های دارد که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.

 • اشک هایی که با دیدن حوالی پاییز و واقعه منا سرازیر شد؛

  ظالمان زمانه چه گستاخانه خنجر بر سینه های مادران سرزمینم نهاده اند

  مادر شهید منا حاج محمدرضا جلالی تنها نشسته بود سر مزار دلبندش. وقتی ایشان را دیدم ناخودآگاه اشک در چشمانم حلقه زد و با خود اندیشیدم ظالمان زمانه چه گستاخانه خنجر بر سینه های مادران سرزمینم نهاده اند در برهه های مختلف.

 • شباهت انحرافات در جامعه دینی عصر امام مجتبی و انقلاب اسلامی؛

  اخلاق زدایی و جنگ رسانه ای که امام مقتدر و مظلوم شیعه با آن درگیر بود

  جنگ رسانه ای و عملیات روانی شدید جبهه باطل علیه جبهه حق در زمان امام حسن(ع) بصورت ساماندهی شده انجام شد و سعی داشت به جامعه خسته از آرمان ها القا کند که ولی عادل، سیاستمدار و مدیر قوی نیست.

 • بازتاب راهپیمایی میلیونی اربعین در رسانه های جهان؛

  اعتراف آمریکایی ها و اروپایی ها به نمایش قدرت شیعه و سکوت منفعلانه مدعیان بی طرفی / ناتوانی غرب در سانسور ندای هل من ناصر

  نشریه آمریکایی «هافینگتون پست» درباره پیاده‌روی اربعین حسینی (ع) اینگونه می‌گوید: «اگر می‌خواهی اسلام حقیقی را بشناسی، به زیارت اربعین برو، زیرا مراسم ارزش‌ها و الگوهاست.»

 • نابودی آخرین سنگر تمدن تبریز با چراغ سبز مسئولان؛

  خانه هایی که تمدن و فرهنگ و معماری ادوار قبل تبریز را به دوش میکشند

  متاسفانه چراغ سبز مسئولین به نابودی محلات تاریخی به اینجا ختم نشده و در سالهای قبل شهرداری تصمیم به احداث خیابان در این محل گرفت، بخشی از این مسیر را نیز تملک و بی سر و صدا چندین خانه تاریخی واقع در این مسیر را تخریب کرده است

 • سینمای ایران گرفتار بیماری مهلک تکرار؛

  ویروس شوخی‌های مبتذل، پایه های لرزان فیلم

  سینمای کمدی ایران چند سالی می‌شود که دچار یک بیماری مهلک شده است. بیماری که در آن ویروس شوخی‌های مبتذل فیلم را از پای درمی‌آورد.

 • ظاهرا فعلا اميدی به فرهنگ اتومبيل راندن نيست؛

  دست فرمونش چقدر خوبه

  رانندگان اتوبوس طوری موقع رانندگی پرواز می كنندكه بارها عدم قدرت بركنترل سرعت اتوبوسها موجب بروز صحنه های دلخراشی از واژگونی اتوبوس تاتصادفات واقعأ خونينی شده است.

 • شهرت هایی که زاییده کلیک هستند؛

  دخیل بر آستان «سلبریتی»ها

  سلبریتی ها با همین توجهات به ظاهر کوچک ما زنده هستند و نفس می کشند، شهرت آنها زاییده کلیک های ما است، تا سر ارادت ما باقی است، رونق آستان آنها هم باقی خواهد بود

 • چشم و هم چشمی برای زیبا شدن؛

  جراحی زيبايی و اعتمادبه نفس

  آنچه اولويت وجودی يك شخص را تعريف می كند شخصيت اوست نه فيزيكش.بنابراين به جراحی های زيبايی فقط به عنوان بحثی جهت درمان بایدانديشيد

 • با نگاهی به فیلم سینمایی Can feda؛

  ترکیه و میدان جنگ سوریه به روایت سینما

  فیلم سینمایی Can feda ساخت 2018 ترکیه است داستان فیلم این گونه روایت می شود که ارتش ترکیه به مدت هفت سال است که در یک منطقه خطرناک (که همان قسمت ترکمن نشین سوریه است) بدون کمک هیچ کشوری درحال جنگ با تروریست های(ATG !و تکفیری ها) است و سعی در نابود کردن آنها دارد

 • روانشناسی شغلی(طنز)

  من یک لاقبا

  چون برگه رو سفید داده پس نمی تونه وزیر یا مدیرکل باشه چون نتونسته بهونه ای برای سرکار گذاشتن همه پیدا کنه تا خودش رو عالم دهر نشون بده! چون اسمش رو ننوشته پس بالقوه می تونه یه نماینده مجلس باشه

 • سیاهی دور چشم پیری یا بیماری؛

  تاثیر تغذیه در زیبایی چهره؛

  سیاهی و کبودی دور چشمان هم دلیل علمی دارد و هم دلایل روانی، در واقع سایه های تیره در اطراف چشم ها به دلیل عبور خون از مویرگ هایی است که در زیر سطح پوست هستند. اگر پوست اطراف چشم شما بسیار نازک باشد، عبور خون از مویرگ های زیر آن، پوست را کدر و تیره می کند

 • سی و سومین دوره تور آذربایجان هم به پایان رسید؛

  توری که در آن مانده ایم

  در چنین رویدادهایی که ویترین نمایش زیبایی های شهر است باید کوه و بیایان های تازه درخت کاری شده و برج های اروپا طور شهر با مسیری بی ارتباط با هویت شهرمان را نشان بدهیم یا زیبایی ها شهرمان را؟

 • مهاجرت خزنده به علت کم آبی؛

  جنگ آب،شروع شده است

  اولین آثاربحران کم آبی رادر روستاهامی توان دید.روستاها یکی پس از دیگری خالی از سکنه می‌شوند. این سرنوشت تلخ زندگی روستایی کشور است. روزگاری بیکاری و سودای زندگی شهری، روستاییان را از خانه و کاشانه‌شان جدا می‌کرد، حالا بی‌آبی و خشکسالی، سایه خود را بر سر روستاهای کشور انداخته است

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

آخرین اخبار