صفحه اصلی یادداشت

 • مسافرت خارجی شهردارتبریز؛

  آمستردام یا توکیو، مقصدِ شهین‌باهر کجاست؟!

  هنوز یک هفته از سخنانِ رهبر انقلاب در نماز عید فطر نگذشته است که مسئولانِ را خطاب قرار داد و گفت: «کسانی که عادت کرده‌اند به سفرهای خارجی بروند، این عادت را ترک کنند؛ البته غیر سفرهای زیارتی و حج و عتبات که مورد نظر نیست

 • ایدئولوژیستی سور رئال در تفکر شیعی؛

  شریعتی اهل متن بود اما راهی به خبر نداشت

  شریعتی اهل متن بود اما راهی به خبر نداشت و نقصش همین بود در شناخت ایدئولوژی شیعه. شریعتی، علی را سیاه و سفید دید

 • بی سلیقگی به بهانه اجرای قانون؛

  سهم بلال فروشی ها و پخله فروش ها از تبریز 2018 چیست؟

  اصفهان با چهار چرخ های یخ در بهشت فروشش در چهل ستون و میدان نقش جهان زیباست، شیراز با فالوده فروش های کنار خیابانش زیباست و خوزستان با فلافل فروشی های سه راه خرمشهر، لشگر آباد و کنار کارون زیباست و تبریز هم با هم بلال فروشی ها و چرخ های پخله فروشی و یرآلما یومورتاهایش زیباست.

 • بازار؛ شاهرگ تبریز؛

  پرسه در دالان تاریخ

  این کهن پیکره غرورانگیز که شاهرگ اقتصادی تبریز است، سیاست، فرهنگ و مذهب را نیز به خوبی در خود جای داده است، به گونه­ای که تاریخ گواه ارتباط ناگسستنی بازار با سایر عناصر مرتبط با زندگی شاغلین و رهگذران خویش از مبارزات ضد استبدادی و استعماری و تربیت نسل­های معتقد و دیندار است که در تمامی شئون اجتماعی تاثیرگذار بوده ­اند.

 • وقتی نظارت رها شده است؛

  ماراتن گرانی ها؛سلیقه ای یا جبران کسری ازجیب مردم؟

  نشست وجلسه وستاد و....برگزارمی شود،اما نتیجه ای که بیرون می آیدهم موقتی می شودوشب می خوابی وبیدارمی شوی خیلی چیزها بازگران می شود؟

 • خانه های تاریخی تبریز و اپیدمی محقق نشدن وعده های مدیران؛

  اسارت ثقه الاسلام در مرکز سرمایه گذاری!

  تصور کنید گردشگری، در سرگردانی رسیدن به مکان های تاریخی تبریز، به جای تابلو های نداشته خانه ثقه الاسلام،معماری تاریخی دو ساختمان آجری ذکر شده که یکی مرکز سرمایه گذاری شده و آن یکی هم منطقه آزاد ارس چشمش را گرفته و وقتی با در بسته این خانه های تاریخی و یا محیط اداری موجود در آنها روبرو شود چه خواهد داشت؟

 • سفره ساده افطاری در جوار مظهر زرق و برق سرمایه داری؛

  وقتی مزه نان و پنیر عوض می شود

  در عصر مدرن پر زرق و برق تبریز، وقتی بازار کهن این شهر با سکوت و رخوت مواجه است و نظام سرمایه داری سعی در خرد کردن ساختار ایرانی و اسلامی بازار دارد، حتی با پهن کردن سفره نان و پنیر هم نمی توان ارزش های به باد رفته شهر را جان دوباره بخشید.

 • چرا زیبایی های شهر اولین ها سریال نمی شود؟

  افسوس سرِّ دلبران برای تبریز

  تصاویر بافت تاریخی شهر یزد در سریال سر دلبران خود نمایی می کند و جای تقدیر دارد که مسئولین رسانه ملی به خوبی دریافته اند که ساخت برنامه در شهرهای مختلف چه نتایج مثبتی به دنبال دارد و البته این مساله با یک افسوس برای تبریز نیز همراه است!

 • معضلاتی که بود و دلسوزهایی که گوش گرفته نشد؛

  تابلوهای «هشدار» و جاده انقلاب!

  بودند اساتیدی که ده سال قبل، بحران آب امروزمان را پیش بینی کرده بودند و داد می زدند، دلسوزانی بودند که از عواقب خصوصی سازی بی رویه مدارس و به کارگیری معلمان و مربیان بدون صلاحیت علمی و اخلاقی می نالیدند.

 • در حاشیه دعوای چپ و راست بر سر جنازه ناصر ملک مطیعی؛

  ناصر خان کجایی فرمونتو کشتن!

  آقایان الکی از سینمای عرق و ورق و آروغ برای خودشان رای گدایی نکنند. مرده خوری از نعش مرحوم ملک مطیعی با جوانمردی منافات دارد. انگار حضرات یادشان رفته که در دهه شصت عرقخورها را به جای دم اسب می بستیم پشت تویوتاهای کمیته و شلاق می زدیم.

 • وقت پاسخگویی فرا رسیده است؛

  شورای پنجم در کمای تدبیر و امید

  زمان پاسخگویی اعضای شورا به عملکردشان در مقابل مردم فرارسیده است و شهر تبریز بایستی نفسی تازه کند و وعده ها تبدیل به گارگاه بزرگ عمرانی شود و شهروندان عملا شاهد تغییر و آبادانی شهر باشند نه در حرف!

 • کتاب شهید مدافع حرم تبریزی در مشهد نایاب شد؛

  شهدا، پرفروش اند!؟

  رفتم داخل حرم و چند ساعت بعد دوباره آمدم نمایشگاه کتاب. اما هرچقدر نگاه کردم، کتابها را ندیدم! قفسه ها را زیرورو کردم، باز اثری از «توشهیدنمی شوی» نبود که نبود! با تعجب رفتم سراغ صندوق دار و قفسه را نشان دادم و سراغ کتاب را گرفتم. لبخندی عادی زد و گفت: شرمنده، تمام شد!

 • روایتی از سنگرهای خالی شهر؛

  باخبر از همه جا بی خبر از مسجد!

  حین رفتن جمله تاریخی امام (ره) در مقابل دیدگانم قرار می گیرد. مسجد سنگر است! این بار بیشتر به فکر فرو می روم. خادم مسجد همه را به بیرون مشایعت می کند و چراغها را خاموش می کند و من در فکر جمله امام پیش خود می گویم اگر سنگر است پس چرا سنگر را اینگونه خالی می کنیم؟

 • در آستانه روز اهدا عضو؛

  باورهای دینی فرصتی برای گسترش فرهنگ اهدا عضو

  تعمیق حس نوع دوستی بر اساس باورهای دینی و فرهنگی مساله کمی نیست که بتوان از کنار آن رد شد بلکه می توان با کار کردن بر روی همین مساله زمینه های گسترش فرهنگ اهدای عضو را فراهم کرد. این مساله چنان اهمیت دارد که طبق آمارهای جهانی ایران سومین کشور در جهان در زمینه اهدای عضو قرار دارد.

 • به مناسبت روز موزه ها؛

  موزه ها یادگار گنج های فراموش شده

  موزه آذربایجان از جمله مهمترین موزه های ایران است که در آن آثار مربوط به هزاره هایپیشین تا دوره اسلامی به معرض نمایش در آمده است. این موزه ، بلحاظ قدمت و غنای آثار موجود در آن یکی از مهمترین موزه های کشور محسوب می شود که بیش از نیم قرن سابقه دارد

 • نمادهای آذربایجان دستمایه حرکت های پوپولیستی؛

  انتقال قبر ستارخان و شیخ محمد خیابانی به تبریز و چند سوال ساده؟!

  انتقال قبر ستارخان و شیخ محمد خیابانی به تبریز بعد از گذشت بیش از 100 سال، گذشته از مباحث قانونی و شرعی، سوال اینجاست، قبر یار شفیق ستار خان و چندین چهره برجسته آن زمان که همین بیخ گوشمان در قبرستان طوبی تبریز قرار دارد تا چه اندازه شناخته شده و برای نیمچه گردشگران و حتی خود مردم تبریز معرفی می شود.

 • تبریز و سیل های بهاریش؛

  بد بختیم چه ببارد چه نبارد!

  ماجرای بارش های بهاری در تبریز چند سالیست که به یک چالش و یا بهتر بگوییم یک معمای لا ینحل تبدیل شده است. بارش باشد یک مشکلی هست و نباشد چندین مشکل و در این بین هم مسئول و یا ارگانی هم قدمی محکم برای رفع آن برنمی دارد.

 • رسانه ها و مدیرانی که پای حرف های خود نمی ایستند؛

  مرحمت بفرمایید گلایه نکنید!

  برخی مدیران حتی به تیتر هم رحم نمی کنند و البته مشکل اینجاست که بیشتر پای حرف خود نمی ایستند! ما هم یک پیشنهاد داریم که مشکل مدیر امروز تهران نشین و سابق آذربایجان حل بشود آن هم اینکه مرحمت بفرمایید گلایه نکنید!

 • چالشی برای پایتخت گردشگری جهان اسلام؛

  رخوت تبریز در برابر اعیاد مسلمانان!

  نمی شود شهری با این سابقه در تاریخ شیعه و اسلام به عنوان پایتخت گردشگری معرفی شود اما در فرصت پیش آمده برای مسافرانی و گردشگرانی که به اینجا سفر می کنند تبریز رنگ و بویی از این اعیاد بزرگ مسلمانان نداشته باشد.

 • در نقد دخالت و سهم‌خواهی احتمالی در مدیریت شهری؛

  نظارت آری، دخالت نه!

  یکی از مشکلاتی که خصوصاً از دهه هفتاد و تشکیل شوراهای شهر درگیر آن بوده و هستیم، اقداماتی است که برخی از اعضای شورای شهر خود را محق می‌دانند تا در امور اجرایی و انتصابات شهرداری دخالت کرده و افراد نزدیک به خود را وارد مجموعه مدیریت شهری نمایند.

 • درنگی به‌قدر تاریخ در شهر موزه‌ها؛

  بیا که نوبت بغداد و وقت تبریز است

  فارغ از قصد و انگیزه‌ای که برای سفر می‌توان متصور بود، هر سفر به خودی خود می‌تواند زمینه‌ساز لمس تجربیات جدیدی برای ما باشد که بخشی از آن‌ها تجربه‌های بالقوه و بالفعل و بخشی دیگر ذهنیت‌هایی هستند که پیش از سفر باید برای لمس آن‌ها برنامه‌ریزی ‌کنیم که امروز با گستردگی دسترسی به اطلاعات، کار بسیار آسانی است.

 • نگاهی به سخنرانی حسن روحانی در مراسم افتتاح رسمی تبریز 2018؛

  «باید» های بی مخاطب!!

  در واقع همچنان «باید»ها گفته شده و مخاطب آن یافت نمی شود! دکتر روحانی نیمی از جلسه دیروز را به موضوعات منطقه ای و برجام و نیم دیگر را به گردشگری، تبریز 2018 و آذربایجان اختصاص داد.

 • نقدی بر تهی شدن شهر تبریز از نشانه‌های هویتی_تاریخی؛

  تبریزِ شرحه‌ِشرحه و جای خالی ائلمان‌های هویتی و فرهنگی شهر

  یکی از نکات مغفول مانده فرهنگی در «تبریز 2018» را باید در نشانه‌شناسی و ائلمان های مرتبط با هویت تاریخی_مذهبی تبریز جستجو کرد. گردشگری که به شهر تبریز سفر می‌کند، به جز خیابان‌های شبه مدرن شرحهِ شرحه اطراف شهر و بازار مدرنیزه مرکز شهر، چه اثری از ائلمان‌ها و نشانه‌های هویتی ایرانی_اسلامی تبریز و آذربایجان را خواهد دید.

 • حرکات فرمایشی و نمایشی تبریز ۲۰۱۸؛

  آقای رئیس جمهور مردم تبریز 2018 نمی‌خواهند!

  آقای رئیس جمهور مردم ما تبریز 2018 نمی‌خواهند،آنها می‌خواهند پروژه‌های نیمه تمام که عمر برخی از این پروژه‌ها به بیش از 20سال می‌رسد را تمام کنید تا شاهد رونق و توسعه در بخش عمران و آبادانی در سطح استان باشیم.

 • تحلیل انتخابات زود هنگام ترکیه؛

  سو استفاده اردوغان؛ از هم رایی در عفرین تا حذف رقیب با یک بند قانونی!

  از ابتدا نیز معلوم بود که اردوغان و حزب حاکم تلاش دارند تا از فضای همرایی ملی برای عفرین در یک انتخابات به نفع خود استفاده کنند.

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

آخرین اخبار