سرویس : ورزشی , شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۳:۲۵:۵۵ شناسه خبر : ۱۰۷۱۳۷۱

ناجیان بومی حاشیه ساز؛

تراکتورسازی در مسیر پاس؟!

پس از مشتری ثابت و تکراری تراکتورسازی در سالهای اخیر، حالا چند مجموعه و شخص دیگر هم برای مالکیت باشگاه اعلام آمادگی می کنند. بخشی دیگر هم اگرچه خودشان خریدار نیستند اما همچون گوشت قربانی، تراکتورسازی را تقسیم و مدیر و مالک هم برای این باشگاه قدیمی و پرطرفدار انتخاب می کنند.

سرویس ورزشی تبریز بیدار ؛


اگرچه پرسپولیس تهران 3 فصل رویایی را با سرمربی کروات در لیگ ایران پشت سر گذاشته اما برکسی پوشیده نیست که تراکتور را باید موفق ترین تیم باشگاهی دهه نود در لیگ ایران دانست. تیمی که در 7 فصل اخیر  سه نائب قهرمانی لیگ، یک قهرمانی جام حذفی و یک عنوان سومی لیگ و نائب قهرمانی جام حذفی را هم در کارنامه خود دارد و با پنج فصل حضور در آسیا یکی از کم نوسانترین تیم های ایرانی در دهه اخیر به شمار می آید.

تراکتورسازی فصول اخیر را می توان با پاس دهه هفتاد، هشتاد مقایسه کرد. تیمی که همیشه جزء برترین های لیگ بود و معمولا در بین چهار تیم اول جدول قرار می گرفت اما به یک باره شرایطش عوض شد. پاس تهران که زیر نظر شهربانی در قبل از انقلاب و بعد ها نیروی انتظامی حتی قهرمان باشگاههای آسیا هم شده بود در فصل 85، 86 در جایگاه دهم جدول لیگ قرار گرفت. همین موقع بود که پس از اعتراضات به تیم داری نیروی انتظامی، این ارگان برای واگزاری تیم فوتبال پاس اقدام کرد، همزمان به خاطر برند پرطرفدار و شناخته شده پاس، مدعیان زیادی برای خریداری تیم اعلام آمادگی کردند اما در نتیجه پس از کشمکش های فراوان روی یک تصمیم جنجالی فدراسیون فوتبال، این تیم ریشه دار به همدان منتقل شد.

پاس تهران که این بار با عنوان پاس همدان در رقابتهای لیگ برتر شرکت می کرد نتوانست دوام زیادی داشته باشد و در نتیجه به دسته پایین سقوط کرد و پس از چندین فصل ملال آور تیم پاس حالا در دسته سوم لیگ کشورمان به کار خود ادامه خواهد داد.

حالا هم تراکتورسازی در آستانه مسیری مشابه پاس قرار گرفته است. شاید این بار انتقال به شهر دیگری در کار نیست اما شاید یک تصمیم اشتباه می تواند به قیمت نابودی تیم به پایان برسد.

پس از چند فصل موفقیت آمیز باشگاه زیر نظر بنیاد تعاون بسیج و سپاه، زمزمه هایی مبنی بر واگذاری باشگاه از اوایل فصل به گوش می رسید که این روزها جدیت بیشتری به خود گرفته است و به نظر این اتفاق به زودی خواهد افتاد. اما نکته ای که در این بین شاید شرایط را سخت و بحرانی کرده، اظهار نظرها و وضع گیری های قابل تامل برخی مدعیان مدیریت و مالکیت در باشگاه است.

پس از ناصر شفق، مشتری ثابت و تکراری تراکتورسازی در سالهای اخیر، حالا چند مجموعه و فرد دیگر هم برای مالکیت باشگاه اعلام آمادگی می کنند. بخشی دیگر هم اگرچه خودشان خریدار نیستند اما همچون گوشت قربانی، تراکتورسازی را تقسیم می کنند و مدیر و مالک هم برای این باشگاه قدیمی و پرطرفدار انتخاب می کنند.

هیچ کسی از اظهار نظر شخصی در مورد شرایط و آینده تراکتورسازی منع نیست حتی اگر این فرد سرمربی پرحاشیه بومی یا مدیر ورزشی که تنها مدیرت مالی کرده  باشد و یا مدیران دولتی که برای پنهان کردن کارنامه ناموفق خود مطالبات مردم استان در حضور رئیس جمهور را  تنها  به تراکتور کاهش می دهند و یا آن نمایندگانی که دستاوردشان برای تراکتور همچون برجام تقریبا هیچ بوده  است. 

 به هر حال در این شرایط آرامش مهمترین مسئله ایست که تراکتور به آن نیاز دارد. آرامشی که همین بومی های به اصطلاح دلسوز تراکتور بیش از هر کس دیگر آن را به هم می زنند.

حالا تراکتورسازی پس از یک فصل کابوس وار و در فصل بعد از جام جهانی به نظر کار را با بحران آغاز خواهد کرد بحرانی که بیشتر مالکیتی و مدریتی خواهد بود و بدون تردید بر روی بازیکنان هم اثر خواهد گذاشت.امیدواریم تراکتورسازی به سرنوشت پاس دچار نشود.