سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۱۴۲۲

نمادهای آذربایجان دستمایه حرکت های پوپولیستی؛

انتقال قبر ستارخان و شیخ محمد خیابانی به تبریز و چند سوال ساده؟!

انتقال قبر ستارخان و شیخ محمد خیابانی به تبریز بعد از گذشت بیش از ۱۰۰ سال، گذشته از مباحث قانونی و شرعی، سوال اینجاست، قبر یار شفیق ستار خان و چندین چهره برجسته آن زمان که همین بیخ گوشمان در قبرستان طوبی تبریز قرار دارد تا چه اندازه شناخته شده و برای نیمچه گردشگران و حتی خود مردم تبریز معرفی می شود.

سرویس فرهنگی و اجتماعی تبریزبیدار؛ 


واژه پوپولیست و اقدامات و تصمیمات و شعار های پوپولیستی زیاد به گوشمان خورده و در کشورمان هم معمولا طرف های سیاسی و جناح ها همدیگر را متهم به آن می کنند. 

پوپوليسم، واژهاي است كه در آمريكاي لاتين متولد شده و از واژه «پوپولاسم» گرفته شده است. اين واژه در مقابل خردگرايي و عقلانيت  است؛ به عبارتي زماني كه در جامعه اي بخواهند درباره موضوعي تصميم بگيرند به جاي اينكه سراغ خردمندان، بزرگان فكر وانديشه و كارشناسان و افراد داراي تخصص بروند، با توجه به مزاج عمومي تصميم ميگيرند. در واقع پوپوليسم يك نوع مزاج كوتاه مدت است؛ تصميم گيري بر اساس آنچه كه امروز و احتمالا ديروز و شايد هم فردا ميخواهد اتفاق بيفتد!

پوپوليسم فاقد دوره زماني است، نه با گذشته كاري دارد و نه با آينده، نه با استدلال و نه با مطالعه، بلكه نوعي عوام فريبي است در جهت راضي نگاه داشتن مردم جامعه براي مثلا سه هفته آينده! يك دوره زماني است براي اينكه گروهي يا شخصي بتواند آنچه را كه در ذهن دارد پياده كند و مردم را در يك فضاي محدود زماني، مكاني و فلسفي محصور كند تا بتواند اهداف خود و گروه خاص خود را پيش ببرد.

 بعضا حرکات و اقدامات مردمی با پوپولیست اشتباه گرفته می شود. یعنی برخی اقدامات و تصمیماتی که جنبه مردم پسندانه و مردم گرایانه دارد با پوپولیست که همان مردم فریب است خلط می شود.

شاید اولین بار در دولت نهم و پس از سفرهای استانی هیئت دولت به مناطق محروم و استقبال کم نظیر مردم از گفتمان عدالت بود که واژه پوپولیست از سوی لیبرال های سرمایه دار بر علیه دولت به کار گرفته شد و در آن دوران بر سر زبان ها افتاد به طوری که این واژه حتی به مناظرات انتخاباتی 88 هم کشیده شد،  هر چند  پس از آن بارها شاهد بودیم که پوپولیست واقعی در عملکرد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی  منتقدان  دیروز پوپولیسم ظهور و بروز پیدا کرد.

حالا به نظر این پوپولیست از سطح کشوری به سطوح مدیریت استانی و شهری هم رسوخ پیدا کرده و برخی چهره ها و جریاناتی که تا دیروز منتقد پوپولیست و مدعی مبارزه با عوام فریبی بودند حالا پرچم همین حرکت را  در تبریز دست گرفته اند.

در حالی که در رویداد تبریز 2018 قرار داریم. رویدادی که با تبلیغات پر سر و صدا مقدمه سازی شد و با حضور رئیس جمهور و مسئولین بلند پایه دولتی به افتتاح رسمی رسید و باید مسئولین شهری و اعضای شورای شهر در این فرصت اقدامات زیر بنایی برای تبریز در همه حوزه ها انجام می دادند، به نظر سرگرم برخی کارهای تبلیغی و عوام فریبان شده اند.

در عرض یک هفته، دو موضوع اصلی که در صحن شورای شهر تبریز مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته، یکی انتقال قبر ستار خان و شیخ محمد خیابانی به تبریز است و دیگری هم خرید امتیاز تراکتورسازی از سوی شهرداری تبریز بوده که به اخبار داغ شبکه ههای اجتماعی و رسانه ها هم تبدیل شده است. اعضای شورای شهر هم هرکدام در حد توانشان اظهاراتی در این مورد داشته اند تا از قافله عقب نمانند.

اما سوال اینجاست، خرید امتیاز تراکتور توسط شهرداری تبریز چه دردی را از مردم دوا خواهد کرد و چه دردی را از تراکتورسازی ؟! جز اینکه دردی بر درد مردم و مشکلی بر مشکلات تراکتور اضافه خواهد شد. ضمنا اگر قرار بر ماندن تراکتورسازی زیر نظر مجموعه خاص بود کجا بهتر از بنیاد تعاون سپاه که امکان جذب سرباز هم در این شرایط را دارابوده است. اصلا شهرداری چه گلی بر سر تیم فوتبال خودش و ماشین سازی که امتیازش را خرید زد که حالا بحث خرید تراکتور هم مطرح می شود.

انتقال قبر ستارخان و شیخ محمد خیابانی  به تبریز بعد از گذشت بیش از 100 سال بحث دیگریست که داغ شده است. گذشته از مباحث قانونی و شرعی سوال اینجاست، قبر یار شفیق ستار خان و چندین چهره برجسته آن زمان که همین بیخ گوشمان در قبرستان طوبی تبریز قرار دارد تا چه اندازه شناخته شده و برای نیمچه گردشگران و حتی خود مردم تبریز معرفی می شود که به دنبال انتقال  قبر ستارخان بعد از این همه سال رفته ایم.

گذشته از اینکه ستارخان شیخ محمد خیابانی دو  چهره اثر گذار در تاریخ معاصر ایران در مسیر ظلم ستیزی و حفظ تمامیت ارزی بوده و مورد احترام تمامی اقوام ایرانی هم قرار دارند، انتقال قبر این  دو چهره سرشناس اواخر صده 12 شمسی جز نان تبلیغاتی که برای برخی مطرح کنندگانش دارد عایدی را برای مردم نخواد داشت. فراموش نکنیم شجاعت و وطن دوستی و میهن پرستی و دیانت و مبارزه طلبی ستار خان و شیخ شهید  که  آنان را به چهره ای ملی  تبدیل کرده  محبتشان در قلب مردم آذربایجان برای همیشه قرار دارد. شاید اصلا اگر ستارخان زنده بود  تفنگش را حالا به سوی برخی ها که سنگش را عوام فریبانه به سینه می زنند نشانه می گرفت و شیخ شهید هم علیه همینها خطابه می خواند. فلذا اگر همین آقایان دلسوز وضعیت قبور شیخ شهید و ستارخان شده اند می توان همین بودجه هایی که از آن دم می زنند در همین مکان فعلی صرف کنند. فراموش نکنیم که حضور پیکر این دو سردار مبارزه با استکبار ستیزی و حفظ تمامیت ارضی ایران زمین در تهران هر چند اتفاقی بوده اما برهان روشنی است بر جان فشانی سرداران و مردمان دیار آذربایجان در راه ایران است.