سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۵:۲۵ شناسه خبر : ۱۰۷۱۶۱۸

وقت پاسخگویی فرا رسیده است؛

شورای پنجم در کمای تدبیر و امید

زمان پاسخگویی اعضای شورا به عملکردشان در مقابل مردم فرارسیده است و شهر تبریز بایستی نفسی تازه کند و وعده ها تبدیل به گارگاه بزرگ عمرانی شود و شهروندان عملا شاهد تغییر و آبادانی شهر باشند نه در حرف!

یادداشت وارده؛ حامد خسروشاهی


نزدیک به یک سال از آغاز فعالیت شورای پنجم می‌گذرد گویا اشتباهات استراتژیک این شورای پنجم که زعم خود در صدد ایجاد تغییرات بود اکنون با دعواهای سخت و سهم خواهی های گروه های موسوم به شورای اصلاح طلبان در جریان انتخابات هیئت رئیسه و شهردار تبریز ظلمی تاریخی را در حد تبریز رقم زده است.

شورای پنجم چنان فضای امید را وارونه ترسیم کرد که مدیریت شهر تبریز را به تنی چند از اعضای شورای چهارم سپرد و میخ مدیریت را چنان کوبید که افسار اجرایی خود را نیز به دست یک شورای چهارمی سپرد!

تبریز این روزها شاهد تعطیلی امورات عمرانی و زیرساخت‌های شهری است.

کافی است نگاهی بیندازیم به روند رشد و توسعه کلان شهرهای کشور از جمله مشهد، اصفهان، شیراز و یزد که با انتصاب درست توانسته اند در مسیر تغییرات به نفع شهر و نه گروه خاص گام بردارند.

آنهایی که در طبل تغییر می کوبیدند و مدام اظهار می کردند که پیام انتخابات اخیر و استقبال مردم تغییر است اکنون بعد از گذشت یکسال در رکودی بی سابقه شاهد توقف برخی از پروژه های شهری نیمه تمام آنهم از دوره های گذشته شده اند.

این شورایی که اکثریت آنها از امید و تدبیر و تغییرات مهم دم می زدند باید الان و هم اکنون پاسخگوی عملکرد خویش بعد از یک سال تعطیلی شهر باشند چرا که بایستی پاسخگوی وعده ها و شعارهای آنچنانی خود باشند.

حاشیه نشینی که بزرگترین مشکل اساسی تبریز است. اصلاح طلب و اصولگرا نمی شناسند و باید توجه به این موضوع داشت که شورای شهر جایی برای رویکردهای سیاسی نیست و طرح نجات تبریز را نمی شود با پرداخت نکردن به آن و با اشاره به چند پروژه نیمه فعال به فراموشی سپرد.

تیم مدیریتی حاضر که حاصل عملکرد شورای پنجم است در این مدت نشان داده که توان حل مسائل و مشکلات اساسی تبریز را ندارد و مدیر اجرایی وی با پرداختن به برخی واضحات که اگر چنان کنیم چنان می شود نمی تواند شعار زده و بازدیدهای مکرر نه به ساماندهی حاشیه نشینی بلکه به ساماندهی و اجرای طرح های جدید عمرانی به آبادی و توسعه شهر بیش از این که دیده می شود همت گمارد. حتی به راحتی از بار مشکلات شانه خالی می‌کنند که درآمد شهرداری در این حال و روز بد اقتصادی تنها کفاف هزینه‌های جاری و حقوق پرسنل را می کند!

پر واضح است مدیریت توانمند چاره کار است و این شورا چرا نباید متوجه این موضوع باشد که بحث درآمدهای شهرداری مستقیما بستگی به توان مدیریت و کارآمدی مدیران مجموعه دارد.

گویا شورای پنجم به خاطر درگیری‌های جناحی از این نکته بسیار مهم غافل شده است کسی که سکان مدیریت شهری را به دست می گیرد بایستی تجربه، سابقه اجرایی و مدیریتی قابل قبولی داشته باشد با توان مدیریتی بالا و با روحیه کار جمعی می تواند از پس مشکلات پیچیده شهرتبریز بر آید.

در حال حاضر و در ساختار فعلی امکان معجزه و گشایش در امورات شهرداری وجود ندارد و زمان پاسخگویی اعضای شورا به عملکردشان در مقابل مردم فرارسیده است و شهر تبریز بایستی نفسی تازه کند و وعده ها تبدیل به گارگاه بزرگ عمرانی شود و شهروندان عملا شاهد تغییر و آبادانی شهر باشند نه در حرف!

نمی‌شود دست روی دست گذاشت و با گرفتن عکس های آنچنانی سلفی و فیگور رسانه ای و تبلیغاتی و احساسی شهر را اداره کرد.

نمایندگان مردم در شورای شهر از کمای مدیریتی خود ساخته باید خارج شوند مدیریت شهری تبلیغ کنند.


*تبریزبیدار صرفا بازتاب دهنده  است و آنچه نوشته الزاما نظر تبریزبیدار نیست