سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۳:۴۹ شناسه :۱۰۷۱۶۷۹

گفتگو با سرمایه گذار آلمانی در تبریز:

گردشگران خارجی، شیفته پیشرفت های شهری و فرهنگ غنی تبریز هستند

«تبریز ۲۰۱۸» نه تنها برای مردم سراسر ایران که برای برخی از سرمایه گذاران خارجی هم جذابیت خاص خود را دارد. فرصتی دست داد تا با یکی از سرمایه گذاران آلمانی که برای دیدن شریک تجاری اش در تبریز آمده بود در محل ساختمان اداری شهرداری منطقه دو تبریز دیدار کنیم.

به گزارش تبریز بیدار ، دکتر «زیاد موسی» اصالتاً مسلمان و فلسطینی است اما سالهاست که در شهر برلین آلمان در شرکت «ماکس ترودر جی. ام. بی. لوح» به کسب و کار و به ویژه در حوزه ساختمان سازی بر مبنای تکنولوژی های مدرن روز اشتغال دارد.

حاصل گفتگوی یک ساعته ما با این سرمایه گذار آلمانی، که برای مذاکره با شهردار منطقه دو تبریز (مهندس خوشنواز) به این شهر آمده و نیز آقای کسرایی، شریک تجاری آذربایجانی اش را می خوانید که زحمت ترجمه اش را آقای «حامد ترمه زنوزی» جوان تبریزی کشیدند.


Image title

به عنوان اولین سوال، بفرمائید که از چه سالی در ایران فعالیت خود را شروع کرده اید و تاکنون چند طرح ساختمان سازی اجرا کرده اید؟

شرکت ما از سال 1975در ایران شروع به فعالیت کرده و تاکنون با همراهی شرکت پیتا، در شهرهای مختلف از جمله تهران، مشهد و ارومیه پروژه اجرا کرده است. تعداد طرح ها هم فکر کنم بیش از 12 طرح بزرگ باشد.

البته من افتخار می کنم که در آذربایجان با آقای کسرایی همکاری می کنیم. اغلب طرح های ما منطبق با اصول علمی و آخرین دستاوردهای فن آوری های تکنولوژیکی در زمینه ساختمان سازی و هتل سازی هستند.

حالا برنامه شما برای سرمایه گذاری در تبریز چیست؟

ما آمادگی داریم در زمینه ساختمان سازی های بزرگ مجتمع های تجاری، مسکونی، اداری، هتل و ... همکاری کنیم. و در این زمینه نیز از تکنولوژی مدرن «نوهاو» استفاده می کنیم.

تاکنون چند بار به تبریز آمده اید؟!

خیلی زیاد. شماره اش از دست من خارج شده است. تبریز برای من مثل وطن دوم من می ماند.

در فاصله آخرین باری که به تبریز آمده بودید و اکنون، چه تغییراتی را در شهر تبریز مشاهده کردید!

پیشرفت های تبریز در زمینه شهرسازی و خدمات شهری قابل توجه است. خیابانها خیلی سرسبز و تمیز و شیک می شوند به نظر می رسد سازه های جدید، از معماری های جالب توجهی هم برخوردار هستند.

صرف نظر از ساخت و ساخت شهری تبریز و سازه های فیزیکی، فرهنگ این شهر را چگونه می بینید؟!

تبریز برای من یک شهر مخصوص و منحصر به فرد است. به نظرم این شهر، تمام فرهنگ ها را در دل خود جمع کرده است. اجتماعی از فرهنگ ها و آداب و رسوم جالب. در این شهر می توان همنشینی فرهنگ های ایرانی، اسلامی، ترکی و حتی عربی را در کنار هم مشاهده کرد. همین ها سبب می شود که من در اینجا احساس راحتی و آرامش بکنم. من اینجا را خانه دوم خودم و آذربایجانی ها را برادر و خواهر خودم می دانم. دوست دارم اگر روزی «بیزنس» و تجارت نداشته باشم، در تبریز زندگی کنم! من داستانهای زیادی در مورد شهرزاد و شهریار شنیده ام!

به نظرم بازار تبریز بی نظیر است. هر دفعه که به تبریز می آیم حتماً به دو جا سر می زنم: یکی بازار تبریز و دیگری هم ائل گلی! تبریز مساجد بسیاری دارد که بسیار قدیمی و هنرمندانه بوده و با دست ساخته شده اند نه تنها برای من به عنوان یک مسلمان ارزشمند هستند که برای پیروان سایر ادیان نیز جالب هستند.

ائل گلی را چطور دیدید؟

ائل گلی! به به! زیاد می روم. ترکیب کوه، استخر و فضای درختان در این مجموعه بی نظیر است.

با این همه زیبایی و آثار تاریخی و دیدنی، به نظرم حق تبریز بود که پایتخت کشورهای اسلامی انتخاب شود. معتقدم که هر کس که مسلمان است باید به تبریز بیاید و به نظرم کار معرفی این شهر و تبلیغ «پایتخت گردشگری جهان اسلام» با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب صورت گیرد.

احساس می کنم تبریز، در حال پیشرفت است. جمعیت و بافت شهری آن در حال افزایش است. تکنولوژی های جدید جهانی در حال ورود به این شهر هستند.

من در اینجا با معماران و مهندسان صنایع مختلف آشنا شده ام که بسیار «کاردرست» و تحصیل کرده هستند. حتی تصور نمی کردم که اینجا باید به این راحتی با یک مترجم «آلمانی» دیدار کنم و این برای من جالب بود.

به عنوان یک خارجی که بارها به ایران آمده، نگاه جهانیان نسبت به ایران و آذربایجان را چگونه دیدید؟

زمان برای ایران در حال تغییر است. توریست های بسیاری به ایران می آیند. متاسفانه رسانه ها در مورد ایران، ذهنیت و تصویر منفی به جهانیان داده اند. اما هر توریستی که به ایران می آید، ذهنیت اش عوض می شود.

هر توریستی که به ایران و آذربایجان آمده فقط از خوبی ها، زیبایی ها و مهربانی و مردمانش سخن گفته است.

از طرفی تبریز هم شهری بوده که اغلب توریست های خارجی حتماً یک بار به آن سفر کرده اند. درباره تاریخ، فرهنگ و حتی غذاهای آن خیلی تعریف می کنند. من خودم که هیچ وقت از غذاهای خوشمزه این شهر سیر نمی شوم!

بافت شهری و حتی فرهنگ مردم در شهر تبریز و برلین (محل سکونت تان) را چگونه می بینید؟!

تبریز از نظر وسعت قابل مقایسه با برلین آلمان است. اما به نظرم برلین سازمان دهی شده تر است. تصویر یک شهر آلمانی با یک شهر ایرانی کاملاً فرق دارد. مقررات و قوانین در آنجا خیلی سختگیرانه تر اجرا می شود. به عنوان مثال: مقررات راهنمایی و رانندگی... آنجا ماشین ها همه در یک خط حرکت می کنند. اما اینجا ماشین ها به طور ناگهانی در یک لحظه همه جا می پیچند! از نظر معماری و بافت شهری هم فرق زیادی دارند. اما تبریز، شهر انعطاف پذیر جالبی است.

توریست هایی هم که به تبریز می آیند شیفته همین تنوع فرهنگی، تنوع معماری و هنری و انعطاف پذیری تبریز هستند. چیزی که در آلمان کم است. فرهنگ مردم تبریز و برلین هم یک تفاوت عمده دارد. مردم تبریز، مهربان تر و روابط شان گرم تر است. فرهنگ شان زنده تر است. اینجا مردم خیلی به فرهنگ و تاریخ شان تعصب و علاقه دارند.

اگر طبق گفته خودتان روزی بخواهید در تبریز سکونت داشته باشید چه شغلی را انتخاب می کنید؟

قطعاً نویسنده می شوم! همان طور که عرض کردم من داستانهای زیادی در مورد تاریخ مردم آذربایجان شنیده ام. آذربایجان، نویسندگان بزرگی دارد و همین ویژگی چند فرهنگی بودن یک شهر، آن را قدرتمند می کند.

همان طور که می دانید فرش تبریز، شهرت جهانی دارد و تاجران تبریزی بسیاری در آلمان مشغول تجارت هستند شما در این باره چه اطلاعاتی دارید؟

بله، می دانم. شهرت تبریز در زمینه فرش، جهانی است. بهترین فرش های ایرانی را باید از تبریز تهیه کرد. بیشترین تاجران فرش تبریز هم در هامبورگ مشغول هستند. من هم خیلی به فرش تبریز علاقه دارم. تا جایی که اگر شما به من یک «فرش» کادو بدهید هرگز هدیه شما را رد نمی کنم! (می خندد)

چه انگیزه ای باعث شد تا علاقه مند به سرمایه گذاری در تبریز شوید؟

اینجا همه چیز خوب پیش می رود. سیستم شهری شما برای جذب سرمایه گذاری به نظرم مستعد و علاقه مند است. در کنار آن، تکنولوژی های آلمانی به خوبی می تواند در تبریز اجرا شده و مورد استقبال قرار گیرد. می شود با همکاری همدیگر کارهای بزرگ بسیاری انجام داد.

تبریز و مدیریت شهری آن حرفه ای به نظر می رسند. برای من جالب است که می توانم به راحتی شهردار را ببینم و حتی باخبرنگاران مصاحبه کنم! (می خندد) در حالی که این کارها را در شهر برلین به سختی می توان انجام داد.

***

در ادامه این مصاحبه «باقر کسرایی» شریک تجاری تبریز «زیاد موسی» پاسخ وی را تکمیل می کند و می گوید: ما در زمینه جلب مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی مطالعه و تحقیق بسیاری کردیم. یک شرکت معتبر را وارد مذاکره کرده ایم و تحقیق بسیاری کردیم.

برای گام نخست نیز، یک پروژه بزرگ تجاری، هتل و مسکونی را در محدوده اتوبان شهید کسایی در نظر گرفته ایم.

تکنولوژی لازم برای اجرای این طرح نیز وارد تبریز شده و فعالیت خود را آغاز کرده است و در ادامه کار هم به زودی شاهد آغاز اجرای طرح خواهیم بود.

از اینکه وقت خودتان را برای این مصاحبه اختصاص دادید سپاسگزاریم.

من هم از شما متشکرم و برای مردم خوب و با فرهنگ تبریز بهترین ها را آرزو می کنم. امیدوارم بتوانیم همکاری های مشترک و دوستی های با دوامی در آینده داشته باشیم.