یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۵۱:۵۳ شناسه :۱۰۷۲۶۹۱

تحولات منطقه برای شکستن انحصار دلار؛

دست یاری جمهوری آذربایجان به روسیه/ استقبال رسانه های باکو از نشست سران ایران روسیه وترکیه

دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در تهران بازتاب وسیعی در رسانه های جمهوری آذربایجان داشت

به گزارش تبریز بیدار ، سیاست های اقتصادی آمریکا و  تحریم های یک جانبه برخی کشورهای جهان، همچنین جنگ اقتصادی و ارزی آمریکا با چین و روسیه، این کشور ها را بر آن داشته است تا تدابیری به کار بندند تا از هجمه های اقتصادی آمریکا در امان باشند،  سیاست های اقتصادی آمریکا در قبال روسیه و تحریم این کشور، ممالک کوچک آسیا به ویژه منطقه قفقاز را هم تحت تاثیر خود قرار داده است، اختلافات سیاسی این کشورها طبیعتا بر تعاملات اقتصادی نیز اثرگزار خواهد بود،  تحریم روسیه از سوی آمریکا به علت اختلافات این دو کشور بر سر مسائل اکراین باعث شد که  روسیه نیز از جانب آمریکا با تحریم هایی مواجه شود، جمهوری آذربایجان و ترکیه نیز به ترتیب در خطرات اختلافات آمریکا و روسیه قرار گرفتند، در ماههای اخیر تحریم ترکیه باعث افت شدید لیر ترکیه شد  جمهوری آذربایجان هم به عنوان کشوری در میان روسیه ایران و ترکیه  منافع حاصله از جانب آمریکا را با خطر از دست دادن روبه رو دید به همین خاطر سیاست نزدیکی به همسایه و شریک اول تجاری خود را در پیش گرفته است.

پایگاه اینترنتی «آذ ویزیون» انگیزه مسکو از گسترش روابط روسیه با جمهوری آذربایجان را استفاده از منافع این روابط برای مقابله با تحریم های آمریکا ضد روسیه دانست.

ویزیون نوشت :  تقویت روابط جمهوری آذربایجان با شرکت های نفت و گاز روسیه همزمان با اعمال تحریم های آمریکا ضد روسیه، در واقع به معنای دست یاری دادن جمهوری آذربایجان به روسیه در برهه ای دشوار است. به موازات نفت و گاز، در بخش های دارویی و کشاورزی و خودرو و سایر زمینه ها نیز روابط دو کشور در حال گسترش است.

Image title


آذویزیون افزوده است :  در حالی که تحت فشار قرار گرفتن زبان روسی در جمهوری های شوروی سابق ، روسیه را ناراحت کرده است ، الهام علی اف ، رییس جمهوری آذربایجان در پاسخ به ابراز رضایت ولادیمیر پوتین از تحصیل دانشجویان جمهوری آذربایجان در روسیه گفت : ” در جمهوری آذربایجان به فرهنگ و زبان روسی و تمامی چیزهایی که در طول قرون متمادی ملت های ما را به هم پیوند می داد، توجه ویژه ای می شود. در جمهوری آذربایجان بیش از ۳۴۰ مدرسه روسی زبان وجود دارد.” »
آذویزیون افزوده است : « دومین مورد مهم در روابط جمهوری آذربایجان و روسیه ، همکاری در زمینه انرژی است.تحریم های آمریکا و اروپا ضد روسیه در حوزه انرژی، روسیه را به روی آوردن به جمهوری آذربایجان وادار می کند. بخصوص که جمهوری آذربایجان در حوزه انرژی با اروپا و آمریکا همکاری سطح بالایی دارد. در ۱۸ اوت، وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که براساس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، احداث خط لوله ترانس خزر، نیازمند کسب رضایت سایر کشورهای ساحلی خزر است. یعنی، روسیه منتظر پیشنهاد جمهوری آذربایجان در این زمینه است. بیهوده نبود که ولادیمیر پوتین نیز در کنفرانس خبری پس از دیدار با الهام علی اف در سوچی در اول سپتامبر به تعمیق روابط در بخش انرژی اشاره کرد. از ۱۶ سند همکاری امضاء شده در دیدار سوچی، دو سند به بخش انرژی مربوط است؛ «قرارداد تحقیقات مشترک درباره ذخایر نفت و گاز در بلوک “قوشا داش ” و بخش شمالی کم آب شبه جزیره آبشوران و بستر دریای خزر در بخش آذربایجانی خزر» و « قرارداد تجاری میان “روس نفت” و سوکار» از جمله اسنادی است که در جریان دیدار علی اف و پوتین در سوچی امضاء شدند. دالان ترانزیتی شمال – جنوب نیز پیوندهای اقتصادی میان روسیه و جمهوری آذربایجان را محکم تر می کند. 

Image titleآذویزیون افزوده است :  در شرایطی که روسیه با فشارهای اقتصادی روبروست، جمهوری آذربایجان، سلاح روسیه را با پول نقد خریداری می کند و به روسیه فایده می رساند. روسیه نیز این را به خوبی درک می کند. بیهوده نبود که الهام علی اف نیز در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر پوتین تاکید کرد همکاری با روسیه در زمینه نظامی – فنی در آینده نیز گسترش خواهد یافت و خریدهای تسلیحاتی جمهوری آذربایجان از روسیه از مرز ۵ میلیارد دلار گذشته است و روسیه از تامین کنندگان اصلی تسلیحات برای جمهوری آذربایجان است. 

در این میان نشست سران سه کشور ایران روسیه و ترکیه در ایجاد بلوک جدید اقتصادی و تجاری در منطقه و استفاده از پول ملی در مناسبات تجاری جمهوری آذربایجان را  به سمت افزایش معاملات تجاری منطقه ای  امید وار کرده است، الهام علی اف رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان و رسانه های باکو چشم انتظار خروجی های اقتصادی این نشست مهم در تهران  هستند.

بازتاب دیدار سران ایران، روسیه و ترکیه در رسانه های باکو

دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در تهران بازتاب وسیعی در رسانه های جمهوری آذربایجان داشت و این رسانه ها با انعکاس سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به برگزاری این نشست پرداختند.

خبرگزاری آذرتاج، در گزارشی با اشاره بیانیه پایانی این اجلاس، نوشت: رئیس جمهوری ایران نتایج این مذاکرات را مثبت ارزیابی و با تاکید بر اینکه سه کشور در برخی مسائل منطقه ای موضع واحد خواهند داشت ، اعلام کرد که حضور نظامی آمریکا در سوریه غیر قانونی است و باید از آن جلوگیری شود .
این گزارش در بازتاب سخنان رییس جمهوری روسیه در این دیدار سه جانبه نوشت : ولادیمیر پوتین مذاکرات سه جانبه در تهران را ثمربخش و گام مهمی برای حل مسالمت آمیز مشکلات موجود در سوریه عنوان کرد .

Image title


این منبع خبری همچنین خاطر نشان کرد که دیدار سه جانبه بعدی روسای جمهوری ایران ، روسیه و ترکیه در مسکو برگزار می شود .
خبرگزاری ترند نیز در گزارشی با تیتر « رئیس جمهوری ایران حضور آمریکا در سوریه را غیرقانونی خواند » نوشت: حسن روحانی اعلام کرد که نباید در انتظار نقش مثبت آمریکا در حل مناقشه سوریه شد .
بنا به این گزارش ، رئیس جمهوری ایران با اشاره به حضور غیر قانونی آمریکا در سوریه افزود: آمریکا در سوریه فقط مشغول حمایت از تجاوز و افراطی گری است .
ترند در ادامه گزارش خود، سخنان رئیس جمهوری ایران مبنی بر اینکه دخالت غیر قانونی آمریکا در امور سوریه مغایر با قوانین بین المللی است و مانعی برای برقراری صلح پایدار در این کشور است را منعکس کرد .
پایگاه خبری روسی زبان پرمخاطب ' حقین . آذ ' نیز در گزارشی با عنوان «روحانی : آمریکا و اسرائیل باید سوریه را ترک کنند» نوشت : رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که دخالت های غیر قانونی آمریکا حل بحران سوریه را پیچیده تر می کند .
این گزارش می  افزاید: رئیس جمهوری ایران همچنین از اسرائیل خواستار خروج بی درنگ از سرزمین های سوریه شد .
 در حاشیه دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران ، روسیه و ترکیه دیدار های دو جانبه رجب طیب اردوغان و حسن روحانی و ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان برگزار شد .
روزنامه 'ینی مساوات ' در این مورد نوشت : موضوع اصلی دیدار روسای جمهوری ایران ، روسیه و ترکیه بحران سوریه است و سران سه کشور در این دیدار وضعیت جاری در منطقه ادلب سوریه را بررسی کردند .
خبرگزاری توران نیز در گزارشی با عنوان « روسای جمهوری ایران ، روسیه و ترکیه در تهران به توافق رسیدند» نوشت : روسای جمهوری سه کشور در پایان این دیدار با صدور بیانیه مشترک پایبندی و حمایت خود را حق حاکمیت ، استقلال،تمامیت ارضی سوریه را اعلام کردند .
بنا به این گزارش ، سران ایران ، روسیه و ترکیه همچنین قاطعیت خود در زمینه ادامه همکاری برای نابودسازی گروه های تروریستی داعش ، جبهه النصره و القاعده را بیان کردند .
پایگاه خبری رپورت نیز در گزارشی با عنوان «ایران ، روسیه و ترکیه توانستند تروریسم را در سوریه شکست دهند» نوشت : رئیس جمهوری ایران در دیدار سه جانبه با همتایان روسی و ترکیه ای در تهران از شکست تروریسم در منطقه خبر داد.
 رئیس جمهوری ایران همچنین اعلام کرد که تنها راه مبارزه ثمر بخش با تروریسم در سوریه همکاری با دولت قانونی این کشور است .
' رپورت ' در گزارش دیگری سخنان ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه مبنی بر این که تروریست ها در سوریه با سلاح های شیمیایی مرتکب خرابکاری می شوند را مورد اشاره قرار داد .
بنا به این گزارش ، ولادیمیر پوتین خاطر نشان کرد که در حال حاضر ۹۵ درصد از سرزمین های سوریه از تروریست ها پاکسازی شده است و در جهت برقراری ثبات در این کشور پیشرفت های قابل توجهی شده است.
شبکه های تلویزیونی جمهوری آذربایجان از جمله شبکه دولتی ، «لیدر» ، «آ.تی.وی » ، «اسپیس» ، «اجتماعی » و « خزر » در برنامه های خبری بطور مشروح به دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران ، روسیه و ترکیه در تهران پرداختند.