شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۰۷:۴۷ شناسه :۱۰۷۲۸۷۲

سهم ۲نفری آذربایجان شرقی ازلیست بازنشسته ها؛

خدابخش: بنده هم رفتنی هستم / استاندار جدید چه کسی خواهد بود

قانون منع بکار گیری افراد بازنشسته در استان شامل هیچ یک از مدیران استانی نمی شود و فقط خدابخش و شهرتی فر معاون امنیتی سیاسی استانداری شامل این قانون می شوند

به گزارش تبریز بیدار ، روز سه شنبه دوم مرداد  سال جاری بود که مجلس شورای اسلامی با اکثریت آراء، طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را تصویب کرد و شورای نگهبان نیز کلیات این مصوبه مجلس را در جلسه روز 17 مرداد این شورا، تأیید کرد  حدود 17 نفر از استانداران و معاونان وزرا بالای 30 سال خدمت  از جمله کسانی بودند که شامل این  این قانون می شدند در استان آذربایجان شرقی   اسم برخی از مدیران و حتی شخص استاندار نیز دیده می شد که با توجه به  بیش از 30 سال خدمت  قرا بود  از میز ریاست دل برکنند و دوباره به آغوش خانواده باز گردند در طی این مدت اصرار و انکار هایی از طرف نمایندگان مجلس و کسانیکه این قانون شامل حال آن ها می شد نیز انجام می گرفت

خدابخش استاندار آذربایجان شرقی  که سابقه خدمت بیش از 30 سال دارد از جمله کسانی بود که زمزمه رفتنش ضشنیده می شد و نامش جزو لیست استاندارانی بود که  زمان بازنشستگی آن ها فرا رسیده بود.

 24 مرداد ماه بود که محمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو  در اظهار نظری اعلام  کرد که خدابخش جزو  لیست بازنشستگان نمی باشد و استاندار آذربایجان شرقی  به خدمت خود ادامه می دهد و دیوان محاسبات استاندار آذربایجان شرقی را بازنشسته نمی داند،  البته  موضوع بازنشستگی استاندار تلویحا از سوی خود او نیز تایید شده بود.

سعیدی دیگر نماینده مردم تبریز نیز خاطر نشان کرد که از استاندار آذربایجان شرقی  پرسیدم آیا شما هم در لیست بازنشسته ها قرار دارید که ایشان تایید کردند که بله من نیز رفتنی هستم.

مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی در گفتگویی که با فارس انجام داده بود گفت: قانون منع بکار گیری افراد  بازنشسته در استان شامل هیچ یک از مدیران استانی نمی شود  و فقط بنده و شهرتی فر معاون امنیتی سیاسی  استانداری شامل این قانون می شویم و باید خداحافظی کنیم.

خدابخش می افزاید: با استعلامی که درباره بازخریدی خود انجام دادم و حضوری موضوع را از انصاری معاون ریاست جمهوری  پیگیر شدم مطلع شدم که بنده نیز جزو بازنشستگان خواهم بود. در راستای اجرای این قانون منتظر هستیم تا وزارت کشور فردی را به عنوان استاندار جدید معرفی کند و مسئولیت را تحویل دهیم.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: خبر هایی درباره رفتن من به وزارت کار منتشر می شود که عرض می کنم بنده می روم ولی برای مسئولیت گرفتن در وزارت کار نمی روم.

حال با رفتن استاندار فعلی گمانه زنی ها برای استاندار بعدی زده می شود، از رضا رحمانی نماینده سابق مجلس و قائم مقام وزارت صنعت تا شبستری خیابانی  معاون سیاسی امنیتی استانداری در زمان تصدی گری  جبارزاده  از جمله افرادی هستند که برای حضور در راس اداری استان نام برده می شود.

لازم به ذکر است خدابخش از سال 1392 و با روی کار آمدن دولت روحانی، به عنوان استاندار اردبیل انتخاب شد و در دوم مهر ماه سال 1396 با تصویب هیأت وزیران، به عنوان سیزدهمین استاندار آذربایجان شرقی در عصر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران معرفی گردید. 

 متن قانون اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان به شرح زیر است:
ماده واحده - تبصره (1) ماده واحده قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مصوب 1395/2/20 به شرح ذیل اصلاح می شود:
تبصره یک- بکارگیری بازنشستگان، در سمت های مذکور در بندهای (الف)، (ب) و(ج) ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386/7/8 و همچنین بکارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم کل قوا مجاز است.

بکارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد (1٪) از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز است.

جانبازان بالای 50 درصد (50٪)، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.

این قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ ششم شهریور 1397 مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 21 شهریور به تأیید شورای نگهبان رسید.