سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۹:۰۰:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۷۳۸۵۹

رجعت گمگشته خیبری بعد از ۳۵ سال؛

سرباز خمینی در ۲۹ بهمن ۵۶ و قربانی مجنون در چله انقلاب آمد / شکر مادری که آکنده از برائت و نفرت از خائنان به ملت بود

در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، خبری خوش فضای تبریز را درنوردید. آری پیکر مطهر سردار شهید یعقوب آذرآبادی حق گمگشته خیبری و سرباز خمینی بعد از ۳۵ سال غربت، شناسایی شده و به تبریز می آید.

به گزارش تبریزبیدار، خانواده صبور آذرآبادی حق در سال 62 به فاصله 4 ماه غمی جانکاه توام با صبری عظیم را بر دوش کشیده و سندی افتخاری برای تبریز قهرمان هستند.

فرزند بزرگتر یعقوب در 24 سالگی و رضا در 22 سالگی و محمد هم در17 سالگی به شهادت رسیدند. درطول 4 ماه و به فاصله عملیات والفجر4 تا خیبر به قافله شهیدان راه حق پیوستند و جانکاه تر اینکه یعقوب جاویدالاثر مانده و هیچ نشانی از او برای پدر و مادر دلباخته نیامد.

پایان غربت 35 ساله

ظهر امروز سه شنبه در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، خبری خوش فضای تبریز را درنوردید و آن هم آمدن عطر پاک فرزند بزرگتر این خانواده بود. آری پیکر مطهر سردار شهید یعقوب آذرآبادی حق گمگشته خیبری و سرباز خمینی بعد از 35 سال غربت، شناسایی شده و فردا چهارشنبه از طریق فرودگاه بین المللی شهید مدنی وارد تبریز می شود.

به همین مناسبت عصر امروز سردار عابدین خرّم فرمانده سپاه عاشورا به دیدار پدر و مادر این شهید رفت.

Image title

واکنش پدر و مادر شهیدان به رجعت فرزند

حاج حسن آذرآبادی حق پدر شهیدان در واکنش به رجعت پیکر فرزندش با چشمانی اشکبار می گوید: هر موقع تلفن خانه زنگ می خورد، سریع به سمت ان می رفتم تا شاید خبری از فرزندانم باشد.

اشک های جاری پدری که سالها چشم خود را در انتظار فرزندانش به در خشک کرده بود، بیش از این امان نمی دهد تا صحبت کند و مادر نیز با بغض های شکسته خدا را شکر کرده و طعنه ای به برخی خواب رفته ها می زند.

این مادر صبور می گوید: خدایا دست خیانت کاران به کشور و خائنان به ملت و خون شهدا را قطع کن.

وی از شوق وصال به فرزندش گفته و می افزاید: همیشه از خدا خواسته بودم اگر صلاح است، پیکر فرزندانم را برگردان و امروز با شنیدن این خبر غرق در شادی شدم.

فرمانده سپاه عاشورا: شهدا جامعه ما را بیدار می کند

سردار خرّم نیز در واکنش به این اشتیاق آکنده از گریه های پدر و مادر شهید می گوید: رجعت پیکر این پرستوی مهاجر در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام فاطمیه، حکمت الهی است. حضور شهدا جامعه ما را بیدار می کند.

وی با بیان اینکه فرزند شما مهاجر الهی بود که امروز رجعت کرده، ادامه می دهد: با شما عهد و پیمان می بندیم تا آخرین لحظه و تا وقتی که خون در رگ هایمان جاری است، راه شهدا را ادامه دهیم.

این گزارش می افزاید؛ شهید یعقوب آذرآبادی حق در سال 1337 متولد شده، در دوران نوجوانی در اثر همنشینی با یک قاری به قرائت قرآن و نوحه خوانی علاقه مند شد و به زودی به کم سن و سال ترین نوحه خوان مساجد شعبان ، شهریار و حاج شفیع تبریز تبدیل می شود.

از مبارزات انقلابی تا شهادت در مجنون

در جوانی  همچون بزرگسالان در محضر آیت الله قاضی طباطبایی فعالیت کرده  و در قیام 29 بهمن 1356 تبریز از فعالان بود. با اوج گیری نهضت اسلامی و افزایش فعالیت های انقلابی، یعقوب بارها توسط ساواک دستگیر و شکنجه شد.

با حضور داوطلبانه در جبهه های حق علیه باطل  در عملیات والفجر مقدماتی ، زخمی شد و بلافاصله بعد از بهبودی نسبی به جبهه بازگشت . به دنبال عملیات والفجر 4 ، بعد از تشییع پیکر برادر شهیدش (محمد) ، علی رغم حضور برادر دیگرش (رضا ) در جبهه ، به منطقه جنگی بازگشت و در اسفند 62 در عملیات خیبر عاشورایی شد.

Image title

همرزمانش نقل کرده اند در بحبوحه عملیات خیبر بعد از شهادت حمید باکری و مرتضی یاغچیان در جزیره مجنون، نیروهای خودی از منطقه هلالی به پشت شهرک نظامی عقب نشینی کردند و آذرآبادی مهمات آنها را تامین می کرد که بر اثر اصابت موشک آر.پی.چی. به خودروی تویوتای وی به شهادت رسید. مدتی بعد از شهادت یعقوب ، برادرش رضا آذرآبادی حق نیز به شهادت رسید .

گفتنی است پیکر مطهر این شهید به همراه پیکر مطهر سرباز شهید یاور عظیمی دیگر آلاله دوران دفاع مقدس، صبح چهارشنبه وارد تبریز شده و بعد از تشییع روز جمعه بدست نمازگزاران جمعه تبریز، جهت تدفین به گلزار شهدای وادی رحمت منتقل می شود.