سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ۱۴:۱۵:۴۸ شناسه :۱۰۷۴۴۴۵

تشریح جزئیات کتاب صوتی «نیمه پنهان ماه» در گفتگوی تبریزبیدار با کارگردان؛

صمیمی ترین روایت از دوران جوانی تا شهادت حمید باکری / زندگی یک دهه پنجاهی با روح و جان شهدا

لطفی آزاد کارگردان کتاب صوتی «نیمه پنهان ماه» در گفتگو با تبریزبیدار ب تشریح جزئیات و نحوه تهیه و انتشار این کتاب در خصوص زندگی شهید حمید باکری پرداخت.

مهدی لطفی آزاد  کارگردان کتاب صوتی «نیمه پنهان ماه» در گفتگو با تبریزبیدار درخصوص این کتاب گفت: این کتاب با موضوع «شهید حمید باکری» تهیه شده است که از زبان همسر شهید نقل شده و اولین کتابی است که خیلی واضح، شفاف و صمیمی نوشته شده است. در این کتاب از دوران جوانی شهید حمید باکری و نحوه آشنایی همسر وی تا زمان ازدواج و بالاخره زمان شهادت ذکر شده است.

انتشار کتاب توسط سایت ها

وی در رابطه با مدت زمان تهیه و تولید این کتاب اظهار داشت: معمولا کتاب هایی با این حجم در مدت پانزده الی بیست روز آماده می شود و یک بار کتاب را همراه با گوینده می خوانیم تا گوینده بتواند موضوع و روایت را مال خود کرده و حس و حال کتاب را قبول کند. اما چون این کتاب بقدری شفاف و صمیمی نوشته شده بود، گوینده توانست در روز اول کتاب را مال خود کند که در مدت تقریبی سه روز  با آفیش 10 ساعته این کتاب را ضبط کردیم که کار شیرین و بسیار زیبایی به وجود آمد.

وی در خصوص نحوه انتشار این کتاب نیز گفت: چون این اثر متعلق به بسیج هنرمندان است، نحوه انتشار نیز توسط این نهاد صورت می پذیرد و ما تنها در تولید اثر نقش داشتیم. معمولا این آثار را در سایت ها قرار می دهند تا در دسترس جوانان قرار بگیرد.

Image title

کتب صوتی از فرماندهان شهید در راه است 

کارگردان کتاب صوتی «نیمه پنهان ماه» در خصوص دیگر آثار تولیدی خود بیان نمود: کتاب های «یادگاران» با موضوع شهید حسن شفیع زاده، «اولین فرمانده» با موضوع شهید نادر برپور، «سِفر عاشقی» با موضوع شهید غلامرضا کشتکار (اولین شهید هنرمند) نیز با همکاری بسیج هنرمندان کشور تولید شده که در هفته هنر انقلاب هم منتشر شد و 2 کتاب دیگر هم با موضوع شهیدان مهدی باکری و حسن باقری تولید کرده ایم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هدف  از تولید این قبیل آثار صوتی چیست، گفت: موضوعی را می خواهم عرض کنم که می تواند انتقاد یا درد دل تلقی شود. من دهه پنجاهی هستم و در بحبوحه دفاع مقدس تقریبا هشت ساله بودم و لذا از نزدیک نتوانسته ام جنگ را به طور مستند ببینم. اما این روایت های شهدا تا حدی روح و جان داشتند و آنچنان نزدیک شهید شده بودم که حتی در خواب هم آنها را می بینم و شهید به من کمک می کند که با کدام موسیقی کار کنم. البته تا زمانی که در آن فضا قرار نگرفته اید، این حرف ها زیاد باور پذیر نخواهد بود.

لطفی ادامه داد: این موضوع باعث شده  تا مشتاقانه کار کنم و هر زمان که می خواهم برای شهدا کتاب تهیه کنم، اصلا فکر نمی کنم و منتظر می شوم تا کارها خودشان اتفاق بیفتد و این اتفاق هرگز رخ نمی دهد مگر اینکه روح شهید کمکم کند و واقعا شهید در مراحل تولید، ضبط، ادیت، میکس و... کنار ما حضور دارد.

در حال تهیه پیش تولید اثری بی سابقه در جهان اسلام هستیم

لطفی خاطر نشان کرد: دو اثر  فوق العاده دیگری در سطح کشور داریم که در مرحله پیش تولید است که اشاره ای به موضوع نمی کنم اما فکرمی کنم که در جهان اسلام برای اولین بار است که به این شخصیت پرداخت می شود.

وی در پایان گفت: در پایان لازم می دانم از گویندگان عزیزی که همواره مرا در تولید این آثار کمک و همراهی کرده اند، یاد کنم که واقعا بدون هیچ چشم داشتی کار می کنند. خانم ها و آقایان  الهام قریشی، مسعود مجیدی، رضا نبوی، اسماء شهبازپور و سودا معتمدی.