شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۰۵:۴۴ شناسه :۱۰۷۴۶۳۷

مدیر ستاد دیه استان در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

تقی پور: آذربایجان شرقی بیشترین میزان آزادی زندانیان غیر عمد را دارد

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی در رتبه سی ام در جرایم غیر عمد قرار دارد و بیشترین میزان آزادی را در زمینه تعداد آزادسازی زندانیان غیرعمد نسبت به تعداد زندانیان متلعق به استان ما است.

به گزارش تبریز بیدار رسول تقی‌پور ، مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی  در نشست خبری جشن گلریزان ستاد دیه اظهار داشت: بخش اعظمی بدهی به مبلغ 91 میلیارد تومان با دادخواست اعصار به تقسیط در مراجع قضایی تامین شد، آورده نقدی خانواده ها یک میلیارد تومان بود، تسهیلات ستاد دیه نیز با کارمزد 4 درصد 4 میلیارد و 800 میلیون تومان پرداخت شد ضمن اینکه کمک ویژه و بلاعوض ستاد دیه بالغ بر 3 میلیارد و 600 میلیون تومان به شاکیان زندانیان غیر عمد پرداخت شد و در مجموع 440 نفر آزاد شدند.

وی با بیان اینکه هر کسی با پرداخت پول خیّر نمی شود اذعان کرد : هر کسی با قلم، زبان، رفتار خود می‌تواند به نیازمندان کمک کند و به عنوان خیر شناخته شود.

مدیر ستاد دیه استان تشریح کرد: از ابتدای سال 98 تا کنون 30 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد آزاد شده اند و هر ساله بعد از جشن گلریزان در ماه مبارک رمضان تعداد آزادی زندانیان جرایم غیر عمد بیشتر می شود .

تقی پور با بیان اینکه امسال جشن گلریزان 29 اردیبهشت ماه برگزار می شود خاطر نشان شد: روز یکشنبه بعد افطار از ساعت 21:30 تا 23:30 در تالار معلم برگزار می شود امیدواریم امسال هم مثل سال های قبل بتوانیم زندانیان زیادی را آزاد کنیم.

وی خاطر نشان کرد: امسال 530 نفر زندانیان جرایم غیر عمد در زندان های استان حضور دارند که 3 نفر از آنها زن می باشد که همسرشان به نام آن ها چک صادر کرده اند که بدهی هر کدام از آنها 250 ،300  و 350 میلیون تومان است که از دادگاه خواسته‌ایم  روند اعصار تقسیط و ضمانت را در اولویت قرار دهند و بقیه زندانیان جرایم غیر عمد مرد می باشد.

مدیر ستاد دیه آذربایجان شرقی در خصوص فراهم کردن زمینه برای آزادی زندانیان، بیان نمود: اگر بتوانیم در جشن گلریزان 7 میلیارد تومان جمع آوری کنیم، بقیه بدهی‌ها از طریق تسهیلات، گذشت و رضایت شاکیان، آورده خانواده‌ها و تسهیلات، پرداخت شده و زمینه آزادی زندانیان را فراهم می‌کنیم.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در رتبه سی ام در جرایم غیر عمد قرار دارد گفت: آذربایجان شرقی بیشترین میزان آزادی را در زمینه تعداد آزادسازی زندانیان غیرعمد نسبت به تعداد زندانیان دارد.

تقی پور در پایان بیان کرد: 70 درصد زندانیان جرایم غیر عمد، محکومین مالی و دارندگان چک بلامحل هستند که این روند با اصلاح قانون صدور چک و امکان استعلام چک‌های صادره، در آستانه حل کامل قرار دارد، ضمن اینکه 20 درصد زندانیان محکومین مهریه هستند و 5  درصد از زندانیان جرایم غیر عمد را حوادث کارگاهی صنعتی و ساختمانی و تصادفات رانندگی تشکیل می‌دهد و در این مورد  فقط در پرونده های حقوقی امکان ورود ستاد دیه وجود دارد.