شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۶:۲۷:۵۹ شناسه :۱۰۷۴۶۳۸

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور اذعان کرد؛

خسارت ۲۰ میلیاردی به کالبد بازار تاریخی تبریز

طالبیان گفت: کالبد بازار تاریخی تبریز بر اثر آتش سوزی اخیر بیش از ۲۰ میلیارد تومان خسارت دیده است.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدحسن طالبیان ، معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در حاشیه سفر به تبریز در خصوص میزان خسارت وارد شده به بازار ایکی قاپیلی در اثر آتش سوزی گفت: کالبد بازار تاریخی تبریز بر اثر آتش سوزی اخیر بیش از ۲۰ میلیارد تومان خسارت دیده است.

وی ادامه داد: این برآورد مربوط به بنای بازار است و خسارت واردشده به کالای کاسبان بازار باید جداگانه محاسبه شود.

وی با اشاره به آتش‌سوزی ۱۰ سال قبل بازار تاریخی تبریز اظهار داشت: خوشبختانه قسمت‌هایی که پس از آتش‌سوزی قبلی مرمت شده بود سالم مانده است و استفاده از آجر در این بخش‌های مرمت‌شده باعث خسارت و آسیب کمتر شده اما در بخش‌هایی که از آهن و چوب استفاده شده بود، سقف ریزش داشته است.

معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اضافه کرد: حدود ۱۱۳ واحد تجاری در آتش‌سوزی بازار تاریخی تبریز آسیب جدی دیده است و ما برای این اثر تاریخی غیر از رفع خطر، آواربرداری و نقشه اجرایی، نیازمند بازسازی و تعمیر زیرساخت‌ها و تاسیسات الکتریکی هستیم.

وی افزود:  از ۲۷۰ هزارمترمربع فضای بازار تاریخی تبریز، ۲۵۰۰ مترمربع زیربنای سرای دو دری طعمه آتش شده است.

وی با بیان اینکه  تفاهم‌نامه مرمت و احیای سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز برای مشخص شدن تکلیف هر یک از دستگاه‌ها تهیه و تنظیم می‌شود، بیان نمود: مقرر شده است اداره‌کل میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی، دفتر فنی معاونت میراث‌فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تاریخی تبریز، جزئیات اجرایی مرمت و احیای سرای دو دری را که دچار آتش سوزی شده تهیه کنند و براساس یک تفاهم‌نامه میان بازاریان یا هیئت‌امنای سرای دودری، شهرداری تبریز، میراث‌فرهنگی استان، برق تبریز و آتش‌نشانی، تکلیف هر دستگاه در بازسازی و مرمت این بخش از بنای تاریخی بازار تبریز مشخص شود.

معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خاطرنشان کرد: خوشبختانه مشارکت اجتماعی و تشریک مساعی در بین بازاریان و کاسبان بازار تاریخی تبریز وجود دارد و به زودی شاهد آغاز مرمت و احیای سرای دودری خواهیم بود.

طالبیان در پایان در خصوص علت آتش سوزی بازار گفت: علت آتش‌سوزی بازار در دست بررسی است و آتش نشانی فردا علت را اعلام می کند.