یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۸:۵۱:۴۲ شناسه :۱۰۷۴۶۴۰

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریز بیدار؛

ادعاهای مطرح شده در مورد میزان خسارات بازار تبریز، کارشناسی نیست / برای پرداخت خسارت باید سند ارائه شود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری در واکنش به یک ادعا که گفته شده ۲۰ میلیارد خسارت به بازار وارد شده، گفت: شخصی که کارشناس نیست چگونه می تواند اظهار نظر می کند که ۲۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

محمدباقر هنربر مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریز بیدار  در خصوص آخرین وضعیت آتش سوزی بازار ایکی قاپیلی تبریز اظهار داشت: روز جمعه  جلسه ای با بازاریان خسارت دیده داشتیم که صحبت های آنها را شنیدیم. یکی از بازاریان می گفت در 3 مغازه ای که داشتم حدود 6 میلیارد تومان جنس وجود داشت که البته باید برای این ها مستندات ارائه دهند.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی قرار است بازار  را مرمت کند و باید میزان خسارت را برآورد کند، افزود: برای پرداخت خسارت باید فروشنده ها با سند بگویند که چقدر اجناس داشتیم و ارزش آنها چقدر بود. اما بعضی از افراد غیر مسئول پیدا شده و مصاحبه می کنند و خسارت تعیین می کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری در واکنش به یک ادعا که گفته شده 20 میلیارد خسارت به بازار وارد شده، گفت: شخصی که کارشناس نیست چگونه می تواند اظهار نظر می کند که 20 میلیارد تومان خسارت وارد شده است. باید شخصی که مهندس معمار و یا کارشناس میراث فرهنگی است، اظهار نظر کند.

هنربر اذعان کرد: مستنداتی که آتش نشانی برای ما گزارش کرده، 110 مغازه بین 50 تا 100 درصد تخریب شده اند و در مجموع 125 مغازه  در آن بازار  وجود داشت. البته در این رابطه آمار های مختلفی داده می شود یک تعدادی می گویند به 120 مغازه و تعدادی هم می گویند به 130 مغازه خسارت وارد شده است.

100 باب مغازه بصورت رایگان تا یکسال در اختیار بازاریان آسیب دیده قرار می گیرد

وی در خصوص تعیین آمار دقیق مغازه های آسیب دیده گفت: این موضوع زمان بر می باشد، نمی توان تخمین زد که دقیقا چقدر خسارت وارد شده است. فعلا آمار دیمی از میزان اجناس گفته شود مثلا گفته می شود در فلان مغازه حدود 30 یا 50 میلیون جنس وجود داشت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری ادامه داد: با دستور استاندار و با مجوز شورا و شهرداری تبریز 100 باب مغازه در  مجتمع صدرا  در دارایی تا یک سال  به بازاریان خسارت دیده اختصاص داده می شود.

وی خاطر نشان کرد: شرکت های بیمه در محل مستقر و کار کارشناسی کرده و اوضاع را رصد می کنند، باید مستنداتی از بازاریان  وجود داشته باشد و نظر بیمه هم در این خصوص مساعد است.